Založ si blog

Moldavsko a Podnestersko – 3. časť

Prvým našim cieľom bol kláštorný komplex Orheuil Vechi nachádzajúci sa neďaleko rovnomennej dedinky. Vzdialený od hlavného mesta je 60 kilometrov severovýchodným smerom a cesta maršrutkou tam trvá 45 minút. Vodič nášho mikrobusu nám ochotne zastavil pred začiatkom dediny, pri moste cez riečku Răut a ukázal vyšliapaný chodník, ktorý vraj poskytuje najkrajšiu prechádzku celým komplexom vytesaným vo vápencovom masíve.

Mal pravdu.

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Jaskynný kláštor sa týči nad zákrutou rieky Răut. Patrí k najvýznamnejším pamiatkam Moldavska. Na tomto mieste v štvrtom a treťom storočí pred naším letopočtom stála mohutná pevnosť, ktorú vybudovali geto-dácke kmene. V 14. storočí tu Štefan Veľký dal vybudovať pevnosť, ktorú krátko na to zničili Turci. V trinástom storočí tu vybudovali jaskynný kláštor pravoslávni mnísi, ktorí tu žili až do osemnásteho storočia. V roku 1966 sa sem nepočetná skupinka mníchov vrátila a komplex pomaly rekonštruuje. Celá lokalita má mimoriadny archeologický význam – to však nezodpovedným návštevníkom nebránilo zanechať na vápencových stenách množstvo nápisov.

K vytesaným skalným priestorom vedie neoznačený, ale výrazný chodník. Za nami sa po ňom pustilo aj osadenstvo výletného autobusu plného mladých Moldavcov. Na hrebeni, asi o kilometer ďalej sa nachádza pravoslávny kostol. Od skalných priestorov vedie chodník na vrchol hrebeňa smerom k nemu, ale je čoraz menej výrazný, až sa napokon stráca medzi skalami. Vydali sme sa po ňom, hoci väčšina mladých Moldavcov zostúpila späť k riečke Răut a kráčala ku kostolu po jej brehu.

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Chodník v skalnatom teréne sa po čase úplne vytratil a my sme sa naslepo predierali pomedzi kríky vyzbrojené nepríjemnými pichliačmi, pomáhajúc si pri lezení v nestabilnej lámajúcej sa skale obomi rukami. A pod nami hlbina!

Myslím, si, že môj spolucestujúci oľutoval svoj súhlas s tým, že to skúsime tadeto. Ale napokon sme sa vyštverali až na vrchol. Po ňom vedie štrková cesta zjazdná autami až k pravoslávnemu kostolu Nanebovstúpenia Panny Márie, ktorý bol postavený v roku 1905 a dnes je kompletne a čerstvo zrekonštruovaný. Jeho súčasťou je pekná záhrada plná kvetín kontrastujúca s okolitou vyprahnutou krajinou. V okolí kostola sa v skalnom masíve nachádza viacero jaskýň fungujúcich ako kaplnky, či útočisko pre pustovníka. V jaskyniach možno uzrieť množstvo historických artefaktov a staroslovienskych nápisov z 90. rokov 17. storočia, ktoré svedčia o tom, že hajduci sa v jaskyniach ukrývali pred Osmanskou ríšou.

Možno si tu zakúpiť rôzne religiózne predmety, suveníry a do zvláštnych otvorov v skale (umelo vytvorených?) môžete vložiť lístoček so svojim želaním „utesnený“ patričnou mincou.

Pravoslávny kostol na hrebeni

Na skalnej terase sa vkladajú do steny lístočky so želaniami

Skalná stena s odkazmi

Dole, pod kostolom, v dedinke Butuceni, v dome č. 15 sa nachádza malé, voľne prístupné etnografické múzeum. Nájdete tu tiež dve sympatické reštaurácie v starom rurálnom štýle. Ponuka jedál je bohatá, ale boršč ma neuchvátil, uvarený bol v štýle závodná jedáleň, a pivo k dispozícii len nealkoholické…

Lokalita je pomerne hojne navštevovaná. Nečudo, že na parkovisku pred dedinou Butuceni chlapík vo fosforeskujúcej veste organizuje parkovanie prichádzajúcich áut. Je ochotný pomôcť aj nám a sám nám pristaví maršrutku smerujúcu späť do Kišiňova.

Etnografické múzeum

Etnografické múzeum

Etnografické múzeum

Reštaurácia v Butuceni

Dvor reštaurácie

Reštauračná špajza

Studňa v Butuceni

Dom v Butuceni

 

 

Zdroj fotografií: autor textu

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Porušovanie volebného zákona? Z čej strany?

11.06.2024

V rôznych druhoch volieb som sa doteraz zúčastnil práce v okrskovej volebnej komisii asi desaťkrát. Vždy to bolo v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Nikdy som však nemusel ísť za voličmi z prenosnou urnou. Až v týchto eurovoľbách to vyšlo na mňa. Okrem viacerých súkromných bytov som navštívil aj dve zariadenia pre seniorov, či lepšie povedané – domovy [...]

Voľby a hlavné mesto

10.06.2024

Tak, ako v prezidentských voľbách aj v eurovoľbách som bol v okrskovej volebnej komisii v bratislavskom Starom Meste. Výsledky hlasovania v tomto okrsku v oboch prípadoch boli pre človeka môjho zmýšľania mierne deprimujúce. V prezidentských voľbách, čo bola vlastne konfrontácia koalície a opozície, získal v „mojom“ okrsku P. Pellegrini približne 20 percent hlasov a I. [...]

Smerom k mieru

06.06.2024

Hoci si to mnohí nepripúšťajú, tohtoročné eurovoľby budú najdôležitejšie zo všetkých, ktoré sme dosiaľ absolvovali. Viem a chápem aj postoje ľudí, ktorí tvrdia, že europarlament má obmedzené kompetencie, o ničom podstatnom nerozhoduje, všetko zásadné rieši Európska komisia a Európska rada a tam môžu personálne zmeny nastať až na základe výsledkov [...]

Volodymyr Zelenskyj, Singapur

Lídri G7 sa dohodli - Ukrajina dostane 50 miliárd dolárov, pomôžu ruské aktíva

12.06.2024 22:18

"Máme dohodu," uviedol v stredu nemenovaný francúzsky predstaviteľ s tým, že išlo o iniciatívu USA.

fico, handlová, atentát

Polícia hľadá svedkov atentátu na Fica. Žiada o pomoc s identifikáciou

12.06.2024 21:45

Policajti žiadajú o pomoc s identifikáciou osôb.

Jadrová ponorka / Kazaň / Kuba /

Ruská ponorka a bojové lode priplávali na Kubu, vítali ich domáci. Podľa USA nie sú hrozbou

12.06.2024 19:01

Zoskupenie predtým vykonalo cvičenie s použitím rakiet v Atlantickom oceáne.

parlament

Zaviesť by sa mohlo tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

12.06.2024 18:14

SNS tiež navrhuje zavedenie osobitných povinností pre prevádzkovateľov spravodajských webových portálov umožňujúcich diskusiu k článkom.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 602
Celková čítanosť: 2171520x
Priemerná čítanosť článkov: 3607x

Autor blogu

Kategórie