Založ si blog

Moldavsko a Podnestersko – 3. časť

Prvým našim cieľom bol kláštorný komplex Orheuil Vechi nachádzajúci sa neďaleko rovnomennej dedinky. Vzdialený od hlavného mesta je 60 kilometrov severovýchodným smerom a cesta maršrutkou tam trvá 45 minút. Vodič nášho mikrobusu nám ochotne zastavil pred začiatkom dediny, pri moste cez riečku Răut a ukázal vyšliapaný chodník, ktorý vraj poskytuje najkrajšiu prechádzku celým komplexom vytesaným vo vápencovom masíve.

Mal pravdu.

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Jaskynný kláštor sa týči nad zákrutou rieky Răut. Patrí k najvýznamnejším pamiatkam Moldavska. Na tomto mieste v štvrtom a treťom storočí pred naším letopočtom stála mohutná pevnosť, ktorú vybudovali geto-dácke kmene. V 14. storočí tu Štefan Veľký dal vybudovať pevnosť, ktorú krátko na to zničili Turci. V trinástom storočí tu vybudovali jaskynný kláštor pravoslávni mnísi, ktorí tu žili až do osemnásteho storočia. V roku 1966 sa sem nepočetná skupinka mníchov vrátila a komplex pomaly rekonštruuje. Celá lokalita má mimoriadny archeologický význam – to však nezodpovedným návštevníkom nebránilo zanechať na vápencových stenách množstvo nápisov.

K vytesaným skalným priestorom vedie neoznačený, ale výrazný chodník. Za nami sa po ňom pustilo aj osadenstvo výletného autobusu plného mladých Moldavcov. Na hrebeni, asi o kilometer ďalej sa nachádza pravoslávny kostol. Od skalných priestorov vedie chodník na vrchol hrebeňa smerom k nemu, ale je čoraz menej výrazný, až sa napokon stráca medzi skalami. Vydali sme sa po ňom, hoci väčšina mladých Moldavcov zostúpila späť k riečke Răut a kráčala ku kostolu po jej brehu.

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Orheuil Vechi

Chodník v skalnatom teréne sa po čase úplne vytratil a my sme sa naslepo predierali pomedzi kríky vyzbrojené nepríjemnými pichliačmi, pomáhajúc si pri lezení v nestabilnej lámajúcej sa skale obomi rukami. A pod nami hlbina!

Myslím, si, že môj spolucestujúci oľutoval svoj súhlas s tým, že to skúsime tadeto. Ale napokon sme sa vyštverali až na vrchol. Po ňom vedie štrková cesta zjazdná autami až k pravoslávnemu kostolu Nanebovstúpenia Panny Márie, ktorý bol postavený v roku 1905 a dnes je kompletne a čerstvo zrekonštruovaný. Jeho súčasťou je pekná záhrada plná kvetín kontrastujúca s okolitou vyprahnutou krajinou. V okolí kostola sa v skalnom masíve nachádza viacero jaskýň fungujúcich ako kaplnky, či útočisko pre pustovníka. V jaskyniach možno uzrieť množstvo historických artefaktov a staroslovienskych nápisov z 90. rokov 17. storočia, ktoré svedčia o tom, že hajduci sa v jaskyniach ukrývali pred Osmanskou ríšou.

Možno si tu zakúpiť rôzne religiózne predmety, suveníry a do zvláštnych otvorov v skale (umelo vytvorených?) môžete vložiť lístoček so svojim želaním „utesnený“ patričnou mincou.

Pravoslávny kostol na hrebeni

Na skalnej terase sa vkladajú do steny lístočky so želaniami

Skalná stena s odkazmi

Dole, pod kostolom, v dedinke Butuceni, v dome č. 15 sa nachádza malé, voľne prístupné etnografické múzeum. Nájdete tu tiež dve sympatické reštaurácie v starom rurálnom štýle. Ponuka jedál je bohatá, ale boršč ma neuchvátil, uvarený bol v štýle závodná jedáleň, a pivo k dispozícii len nealkoholické…

Lokalita je pomerne hojne navštevovaná. Nečudo, že na parkovisku pred dedinou Butuceni chlapík vo fosforeskujúcej veste organizuje parkovanie prichádzajúcich áut. Je ochotný pomôcť aj nám a sám nám pristaví maršrutku smerujúcu späť do Kišiňova.

Etnografické múzeum

Etnografické múzeum

Etnografické múzeum

Reštaurácia v Butuceni

Dvor reštaurácie

Reštauračná špajza

Studňa v Butuceni

Dom v Butuceni

 

 

Zdroj fotografií: autor textu

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

rusko vojaci mobilizácia

Kremeľ nariadil obliecť do uniforiem ďalších 400-tisíc Rusov. Je to reálne?

25.03.2023 11:18

Rusko spúšťa masívnu náborovú kampaň na doplnenie vyčerpaných inváznych síl na Ukrajine, kde podľa západných údajov prišlo o viac ako 200-tisíc vojakov.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1759151x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie