Tento text bol napísaný ešte predtým, ako sa vyskytol jav nazvaný „kolektívna samovražda Európy“, dejúci sa vďaka nekompetentným politikom priamo pred našimi očami. Tento druh samovraždy teda nie je do nasledujúceho textu zahrnutý, okrem iného aj preto, že by si vyžadoval rozsiahlu analýzu, ktorá by nebola kompatibilná so zameraním pôvodného textu.
Dlho som uvažoval, či sa mám púšťať do písania tejto príručky. Predsa len – samovražda je téma trochu tabuizovaná, zasahuje do náboženského cítenia, text môže vyvolať nevôľu čitateľa a hrozbu, že po tomto texte si už nikto odo mňa nikdy nič iné viac neprečíta…
Ale…
Uviazať si slučku z lana na krk je predsa len trochu iné ako uviazať si hodvábnu kravatu s prúžkom. Ak si zle uviažete kravatu, v najlepšom prípade si o vás ľudia pomyslia, že ste voľnomyšlienkár. V najhoršom vás na subatomárne častice roznesie na kopytách módna polícia Nového času.
Ak si však zle uviažete samovražednú slučku… v tom lepšom prípade prežijete, v najhoršom vás čaká život Michaela Schumachera po poslednej lyžovačke.
Preto táto príručka!
Samovraždu zo všetkých živých tvorov na Zemi je schopný vykonať len človek. Alebo ste azda počuli o nejakom jeleňovi, že by sa prepichol vlastným parožím? No… ono by to asi nešlo ani z technicko-anatomického hľadiska…
Tak počuli ste o tom, že by sa nejaký jeleň vrhol z útesu po tom, čo sa dozvedel, že jeho obľúbená laň mu bola neverná? Alebo o slonovi, ktorý by si strčil chobot do konečníka a pustil si plyn?
Počuli ste o nejakom kaktuse, ktorý v návale depresívnych nálad obrátil jeden či viacero svojich ostňov proti sebe?
Na internete sa sem – tam vyskytne informácia, že nejaký had sám seba začal od konca požierať, ale dá sa to pokladať za samovraždu? Jednak keď si to predstavíte, musí vám byť jasno, že takáto samovražda sa z objektívnych príčin nedá dokonať – teda ani samovraždou nie je. A druhak u takého hada ide skôr o krátkozraké oko neschopné rozoznať žabu od vlastného konca chvosta, než o psychickú poruchu.
No a potom sú tu ešte veľryby. O tých sa hovorí, že páchajú dokonca hromadné samovraždy. Vedci zistili, že za ich samovraždami môže byť stres, ktorý spôsobujú silné sonary, používané najmä vo vojenských plavidlách, pretože až do 60. rokov minulého storočia sa veľrybie samovraždy vyskytovali výnimočne. Ich zvýšený počet časovo koreluje so začiatkom a rozvojom používania silného sonaru s označením MFAS, ktorý americké námorníctvo používalo na odhaľovanie sovietskych ponoriek s jadrovým arzenálom.
Ak by sme toto zdôvodnenie príčin veľrybích samovrážd považovali za pravdivé, medzi ľuďmi by najviac samovraždami postihnutou profesiou museli byť morskí potápači. Lenže tí sa podľa štatistiky CDC – Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, popredného národného inštitútu USA pre verejné zdravie v tabuľke najčastejších samovražedníkov ani nevyskytujú. Poradie najrizikovejších povolaní z hľadiska pravdepodobnosti vykonania samovraždy je nasledovné:
- Farmári, rybári, drevorubači či pracovníci v poľnohospodárstve (85 ľudí zo 100 000)
- Stavbári, tesári, baníci a elektrikári (53 ľudí zo 100 000)
- Mechanici, údržbári, opravári, inštalatéri (48 ľudí zo 100 000)
- Výrobní a továrenskí pracovníci (35 ľudí zo 100 000)
- Architekti a inžinieri (32 ľudí zo 100 000)
- Hasiči a policajti (31 ľudí zo 100 000)
- Umelci, dizajnéri, zabávači a atléti (24 ľudí zo 100 000)
- Počítačoví programátori, matematici, štatistici (23 ľudí zo 100 000)
- Pracovníci v doprave (22 ľudí zo 100 000)
- Riaditelia a manažéri firiem (20 ľudí zo 100 000)
- Právnici, advokáti a sudcovia (19 ľudí zo 100 000)
- Lekári a zdravotnícki pracovníci (19 ľudí zo 100 000)
- Vedci a laboranti (17 ľudí zo 100 000)
- Účtovníci a zamestnanci pracujúci vo finančných inštitúciách (16 ľudí zo 100 000)
- Duchovní a sociálni pracovníci (14 ľudí zo 100 000)
- Realitní makléri a telemarketéri (13 ľudí zo 100 000)
- Kuchári a zamestnanci v potravinovom priemysle (13 ľudí zo 100 000)
- Pracovníci v oblasti starostlivosti o deti (8 ľudí zo 100 000)
- Úradníci a administratívni pracovníci (8 ľudí zo 100 000)
- Oblasť vzdelávania a knihovníci (8 ľudí zo 100 000)
Tá tabuľka, hoci ide o oficiálny dokument spomenutého úradu je nejaká čudná. Najviac samovrážd páchajú rybári a najmenej administratívni pracovníci… Čo človeka viac rozhodí, vystresuje a rozžeraví do nepríčetnosti – konfliktná arogantná stránka v úradnom styku alebo sumec s dĺžkou pod lovnou mierou?
Vôbec sa mi to nezdá divné. Rybár sedí, nesmie... ...
Neviem, či by som uverejňoval príspevky tohto... ...
Celá debata | RSS tejto debaty