Príručka samovraha – 42. časť

Autor tejto príručky má osobnú skúsenosť aj s čímsi, čo by sa dalo nazvať polcesta k samovražde podchladením. Okrem iných ciest do vysokých hôr sa zúčastnil aj expedície na Aconcaguu – 6 962 metrov vysoký vrchol, honosiaci sa primátom najvyššej hory oboch Amerík i celej západnej pologule, ba i všetkých svetadielov, s výnimkou ázijského.

Tri dni trvajúca snehová víchrica ho uväznila v stane v druhom tábore zvanom Nido de Condores vo výške 5 600 metrov. Jeho spolubývajúci omylom nalial do ešusu namiesto vody benzín a zapálil varič – výsledkom bol požiar, počas ktorého zhorel stan, časť spacieho vaku, rukavice a ďalšie veci… Po požiari sa autor na noc presťahoval do iného stanu, slúžiaceho dovtedy ako sklad zásob. Bol postavený na šikmej ploche a poriadne netesnil. Handrou vyutieral vlhkosť a pod podlahu  vsunul tropiko odtrhnuté z torza iného zničeného stanu, aby izoloval vlhkosť. V takto „ošetrenom“ stane si ustlal.

Polovicu noci spal dobre. Okolo jednej sa však zobudil na to, že sa dusí. Podobný pocit mal zo dve noci už aj v Himalájach, prisudzoval to pôsobeniu vysokej nadmorskej výšky, tak sa veľmi nevzrušoval. Len si povedal, že sa dnes asi veľmi nevyspí. Ale dusivý pocit prichádzal stále častejšie a najmä vždy chvíľu po tom, ako zadriemal. Usiloval sa teda nezaspať a dýchať zhlboka, aby si zásobil pľúca dostatočným množstvom kyslíka, ale nevládal udržať oči otvorené. Strašne sa mu chcelo spať, a tak vždy znovu a častejšie zaspal a vždy znovu a častejšie sa dusil. Bol to paradox – príšerne sa mu chcelo spať, ale zároveň sa urputne bránil tomu, aby zaspal. Stresujúca situácia postupne vyvolala v autorovi paniku – čo sa to s ním deje?

Odmeral si pulz.

Bol pomalý a slabý.

To ho vyplašilo. Vedel, že sa deje niečo nedobré. Uvažoval, či nemá akútnu horskú chorobu. Ale pri nej je tep zrýchlený! A chýbali aj jej ďalšie príznaky. Keď pisateľ týchto riadkov vylúčil ako možnú príčinu svojich ťažkostí horskú chorobu, nenapadlo mu nič lepšie, ako možnosť, že má niečo so srdcom. To ho v tesnom a tmavom priestore stanu a ďaleko od medicínskej pomoci vydesilo a spanikárilo ešte viac. Každú chvíľu si meral tep, ktorý bol stále slabší (aspoň sa mu to tak zdalo). Bol poriadne vyplašený. A potom si zrazu uvedomil, že mu je odspodu zima. Siahol si v spacom vreci na zadok a na kríže a zistil, že sú mokré. Pod autorom stála vrstva ľadovej vody. Karimatka ňou bola napitá ako špongia a spací vak napriek tomu, že mal goretexovú membránu premokol tiež. Autorov tep bol slabý, lebo bol podchladený! Okamžite vyliezol zo stanu a naobliekal si na seba všetko, čo mal so sebou. Obloha bola ešte tmavá, plná hviezd, ale na východe už trochu bledla. Spacák a karimatku vytiahol pred stan, aby ich vietor vysušil. Spací vak čakanom prevlečeným cez slučku zarazil do snehu, aby ho neodfúklo a začal pobehovať po spiacom a tmavom tábore, aby sa zahrial. Pobehovať je silne slovo, usiloval sa vykonávať do tej miery zrýchlenú chôdzu, akú umožňuje výška 5 600 m. n. m. Našťastie o necelú hodinu začalo svitať a začal sa pekný deň na Aconcague.

Z uvedenej spomienky na krušnú noc z argentínskych Andách jasne vyplýva, že ak chcete odchádzať spokojne a vyrovnane – nevyberte si smrť podchladením. Autor v živote nezažil väčšiu paniku a strach ako v tú noc. Azda okrem topenia sa na Košarisku…

Samovraždu podchladením, teda môžeme vylúčiť ako nie práve najvhodnejšiu metódu.

Neruda, Grimmovci, či Juraj Rizman?

27.11.2024

Napriek tomu, že už uplynulo veľa rokov od čias, keď som chodil na základnú školu, stále mi z literárnej čítanky v pamäti väzí jeden text. Pamätám si len motív, myšlienku, takže už neviem, či išlo o príbeh bratov Grimmovcov Starý otec a vnuk, o báseň Jana Nerudu Otcova mísa alebo išlo o iného autora/iné spracovanie. V príbehu/básni ide o to, že [...]

Quo vadis EÚ?

26.11.2024

Európska únia bola po skúsenostiach s 2. svetovou vojnou pôvodne vytvorená ako mierový projekt, ktorý mal zamedziť ďalším vojnám sužujúcim v minulosti európsky kontinent. Pred našimi očami sa však postupne mení na projekt silno militaristický, ktorého jediným cieľom je vojensky poraziť Ruskú federáciu! Do takej únie sme rozhodne vstúpiť nechceli, ak sme (niektorí) [...]

Nejasajme nad Trumpom, nič nie je isté!

25.11.2024

To, že máme v tomto turbulentnom období pri moci vládu premiéra Roberta Fica je len dobre, i keď samozrejme, nie som a ani nemôžem byť spokojný so všetkými krokmi, ktoré robí. Respektíve, ktoré nerobí alebo robí len veľmi liknavo. V každom prípade, v oblasti zahraničnej politiky Ficova téza o politike na všetky štyri svetové strany je správna. Sme síce (žiaľ) [...]

Igor Matovič  / Jozef Pročko /

Možnosť skrátiť volebné obdobie aj referendom sa nezavedie. Plénum odmietlo novelu Ústavy z dielne matovičovcov

03.12.2024 18:13, aktualizované: 18:24

Podľa súčasnej právnej úpravy sa môže volebné obdobie skrátiť len na základe uznesenia parlamentu, nie referendom.

Donald Trump, Emmanuel Macron

Trumpa pozvali na otvorenie katedrály Notre Dame. Zmieri sa s Macronom?

03.12.2024 18:00

Hoci je oficiálnou hlavou štátu stále Joe Biden, na slávnostnom otvorení obnovenej katedrály Notre Dame v Paríži bude USA reprezentovať jeho nástupca.

andrej babiš

Poslanci odmietli uznesenie k súdnemu zmieru medzi rezortom vnútra a Babišom

03.12.2024 17:55

Návrh predložila skupina poslancov parlamentu za opozičnú SaS.

Peter Pellegrini

Pellegrini odcestuje do Lotyšska. Na vojenskej základni v Adaži navštívi slovenských vojakov

03.12.2024 17:44

Slovenskí vojaci tam pôsobia v rámci vojenskej misie NATO.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 631
Celková čítanosť: 2309170x
Priemerná čítanosť článkov: 3660x

Autor blogu

Kategórie