Príručka samovraha – 42. časť

Autor tejto príručky má osobnú skúsenosť aj s čímsi, čo by sa dalo nazvať polcesta k samovražde podchladením. Okrem iných ciest do vysokých hôr sa zúčastnil aj expedície na Aconcaguu – 6 962 metrov vysoký vrchol, honosiaci sa primátom najvyššej hory oboch Amerík i celej západnej pologule, ba i všetkých svetadielov, s výnimkou ázijského.

Tri dni trvajúca snehová víchrica ho uväznila v stane v druhom tábore zvanom Nido de Condores vo výške 5 600 metrov. Jeho spolubývajúci omylom nalial do ešusu namiesto vody benzín a zapálil varič – výsledkom bol požiar, počas ktorého zhorel stan, časť spacieho vaku, rukavice a ďalšie veci… Po požiari sa autor na noc presťahoval do iného stanu, slúžiaceho dovtedy ako sklad zásob. Bol postavený na šikmej ploche a poriadne netesnil. Handrou vyutieral vlhkosť a pod podlahu  vsunul tropiko odtrhnuté z torza iného zničeného stanu, aby izoloval vlhkosť. V takto „ošetrenom“ stane si ustlal.

Polovicu noci spal dobre. Okolo jednej sa však zobudil na to, že sa dusí. Podobný pocit mal zo dve noci už aj v Himalájach, prisudzoval to pôsobeniu vysokej nadmorskej výšky, tak sa veľmi nevzrušoval. Len si povedal, že sa dnes asi veľmi nevyspí. Ale dusivý pocit prichádzal stále častejšie a najmä vždy chvíľu po tom, ako zadriemal. Usiloval sa teda nezaspať a dýchať zhlboka, aby si zásobil pľúca dostatočným množstvom kyslíka, ale nevládal udržať oči otvorené. Strašne sa mu chcelo spať, a tak vždy znovu a častejšie zaspal a vždy znovu a častejšie sa dusil. Bol to paradox – príšerne sa mu chcelo spať, ale zároveň sa urputne bránil tomu, aby zaspal. Stresujúca situácia postupne vyvolala v autorovi paniku – čo sa to s ním deje?

Odmeral si pulz.

Bol pomalý a slabý.

To ho vyplašilo. Vedel, že sa deje niečo nedobré. Uvažoval, či nemá akútnu horskú chorobu. Ale pri nej je tep zrýchlený! A chýbali aj jej ďalšie príznaky. Keď pisateľ týchto riadkov vylúčil ako možnú príčinu svojich ťažkostí horskú chorobu, nenapadlo mu nič lepšie, ako možnosť, že má niečo so srdcom. To ho v tesnom a tmavom priestore stanu a ďaleko od medicínskej pomoci vydesilo a spanikárilo ešte viac. Každú chvíľu si meral tep, ktorý bol stále slabší (aspoň sa mu to tak zdalo). Bol poriadne vyplašený. A potom si zrazu uvedomil, že mu je odspodu zima. Siahol si v spacom vreci na zadok a na kríže a zistil, že sú mokré. Pod autorom stála vrstva ľadovej vody. Karimatka ňou bola napitá ako špongia a spací vak napriek tomu, že mal goretexovú membránu premokol tiež. Autorov tep bol slabý, lebo bol podchladený! Okamžite vyliezol zo stanu a naobliekal si na seba všetko, čo mal so sebou. Obloha bola ešte tmavá, plná hviezd, ale na východe už trochu bledla. Spacák a karimatku vytiahol pred stan, aby ich vietor vysušil. Spací vak čakanom prevlečeným cez slučku zarazil do snehu, aby ho neodfúklo a začal pobehovať po spiacom a tmavom tábore, aby sa zahrial. Pobehovať je silne slovo, usiloval sa vykonávať do tej miery zrýchlenú chôdzu, akú umožňuje výška 5 600 m. n. m. Našťastie o necelú hodinu začalo svitať a začal sa pekný deň na Aconcague.

Z uvedenej spomienky na krušnú noc z argentínskych Andách jasne vyplýva, že ak chcete odchádzať spokojne a vyrovnane – nevyberte si smrť podchladením. Autor v živote nezažil väčšiu paniku a strach ako v tú noc. Azda okrem topenia sa na Košarisku…

Samovraždu podchladením, teda môžeme vylúčiť ako nie práve najvhodnejšiu metódu.

DNES!

13.05.2025

Krátka správa o včerajšej prechádzke po meste

26.04.2025

Včera som sa trochu prechádzal po našom hlavnom meste. Upútali ma dve veci, dva pamätníky. Prvým bola pamätná tabuľa Svetozára Miletiča na rovnomennej ulici. Čo je na nej napísané, sa mi podarilo prečítať až po cca piatich minútach intenzívneho lúštenia vyblednutého písma. Pritom Miletič je významnou osobnosťou (aj) našich dejín. Tento vojvodinský Srb bol žiakom [...]

Komunistické jablká

15.04.2025

V sobotu, cestou na pomaturitné stretnutie na Morave som sa zastavil v holíčskom Lídli. Chcel som si kúpiť dačo pod zub. Prechádzal som okolo regálov s ovocím a začul som ako cca 35-ročná dáma hovorí svojmu druhovi: „To sú hnusné komunistické jablká! Neber ich!“ Zarazilo ma to! Komunistické jablká, taký výraz som ešte nikdy nepočul. Čo k nemu tú mladú dámu [...]

čína

Búrky, povodne. Čínu zasiahli aj horúčavy, namerali rekordné hodnoty

20.05.2025 13:02

Čína je obzvlášť zraniteľná voči zmenám klímy. Je tiež najväčším producentom skleníkových plynov na svete.

Anna Záborská

Opozičná Kresťanská únia podporí zmenu ústavy, ak Smer pristúpi na jej podmienky

20.05.2025 12:45

V novele ústavy by podľa predstaviteľov strany malo byť zakomponované, že pohlavia sú definované biologicky.

fico

Podľa Fica je dostatok argumentov pre nepodporenie pandemickej dohody

20.05.2025 12:42

Deklaruje, že delegácia SR postupovala presne podľa pokynov vlády SR.

vojna na Ukrajine

Odporúčanie bolo jasné: Nejazdiť. Čech šiel do Ruska a vstúpil aj do armády, teraz prosí o pomoc

20.05.2025 12:18

Českí občania majú službu v cudzej armáde zakázanú.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 680
Celková čítanosť: 2471052x
Priemerná čítanosť článkov: 3634x

Autor blogu

Kategórie

Archív