Založ si blog

Zelená zrada

Jediná politická strana, ktorej členom som v živote bol, je Strana zelených. V roku 1989 som ju pomáhal zakladať, v roku 2000 som s ňou skoncoval. Počas toho obdobia bola Strana zelených na Slovensku dve volebné obdobia stranou parlamentnou. Vstúpil som do nej ako zostarnutý sympatizant hnutia hippies s presvedčením, že to je jediná strana, v ktorej sa takto zameraný človek môže angažovať, ak chce niečo presadiť.

Hippies propagovali lásku a mier. Známe je ich heslo Make Love not War a dokonca aj denník N z 24. februára 2022 pripustil, že toto heslo zo 60. rokov je opäť aktuálne.

Hippies síce boli proti systému a mali blízko k anarchizmu, ale aj k socializmu a environmentalizmu. A tí racionálnejší z nich si uvedomovali, že obrovské hapeningy s vôňou marihuany dokážu síce zastaviť odporné americké vojnové dobrodružstvo vo Vietname, ale na presadenie ďalších vecí sa treba angažovať v systéme, v politike.

V roku 1989 som si naivne pri vstupe medzi Zelených predstavoval, že strany tohoto typu sú predsa iné, majú iné priority a iné nastavenie… Spočiatku, krátko po roku 1989 to tak aj fungovalo, len postupom času som prišiel na to, že politika zomelie aj „nepolitickú“ politickú stranu plnú ekologických nadšencov, pretože zaoberať sa len environmentom a vyhýbať sa ostatným, často závažnejším a najmä prudko aktuálnym témam, ktoré práve hýbu svetom, sa nedá!

Počas svojho fungovania v Strane zelených som sa dvakrát zúčastnil zasadnutia vtedajšej Európskej federácie zelených strán – dnes Európska strana zelených. Na týchto stretnutiach som mal možnosť aspoň čiastočne pochopiť, v čo veria a aké názory prezentujú západné – omnoho skúsenejšie strany zeleného typu. Už vtedy som videl nebezpečné náznaky svedčiace o veľkom vplyve (neo)liberalizmu na tieto strany, ale ešte sa to zdalo byť ukočírovateľné. Dnes, keď vidím kam sa zelené strany, a obzvlášť tá nemecká, nasmerovali, zostáva mi rozum stáť. Zelené strany postupom času do svojej agendy púšťali stále viac ústretovosti voči imigrantom, LGBT problematike a vôbec všetkým tým (neo)liberálnym nezmyslom popierajúc logiku prírody. A o tú by malo ísť Zeleným predovšetkým, nie? Ak je raz dané určenie pohlavia prítomnosťou chromozómov X či Y, tak je predsa nad slnko jasnejšie, že nemôžu byť tri a už vôbec nie niekoľko desiatok pohlaví!

Západní Zelení na jednej strane v prírode podporujú zachovanie biodiverzity, teda rozmanitosť prírodných druhov, na druhej strane bezbrehou podporou imigrácie sa usilujú vytvoriť nového multikultúrneho euroobčana – teda potierať tú istú diverzitu medzi ľuďmi, národmi a etnikami. Navyše táto ideológia ani nefunguje, pretože vo väčšine západných krajín vznikajú skôr no go zóny, ako by dochádzalo priateľskému spolužitiu kultúr.

Je priam komické, ako za každú cenu bazírujú na pochybnej dohode Green deal, na neefektívnej a neperspektívnej elektromobilite, ako prijímajú opatrenia umožňujúce pridávať do potravín hmyz a červov (treba predsa obmedziť produkciu hovädzieho mäsa a nahradiť ho bielkovinou z hmyzu, lebo kravy prdia metán a tým vraj ničia klímu)… Pritom im vôbec neprekáža podporovať a eskalovať vojnu na Ukrajine, ktorá spôsobuje určite väčšiu devastáciu životného prostredia, ako prdiaca krava, či malá fiesta spĺňajúca normu Euro VI.

Ak jedným z hlavných problémov dneška je ochrana klímy a životného prostredia, tak predsa nemôžem podporovať vojnu, ktorá spôsobuje okrem ľudských a materiálnych strát aj obrovské straty na životnom prostredí!

Prečítal som si volebný program nemeckých Zelených BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN prijatý pre ostatné voľby, ktoré sa konali koncom septembra 2021.

Stojí tam čierne na bielom:

„Projekt plynovodu Nord stream 2 neprispieva k ochrane klímy, je zameraný proti energetickým a geostrategickým záujmom Európskej únie ohrozuje stabilitu únie a preto musí byť zastavený.“

Takže, keď sa teraz Nemci z núdze vracajú k uhoľným elektrárňam a nakupujú plyn od USA štyrikrát drahšie, je to ekologické, ekonomické a rozumné zároveň?

Ďalej v programe stojí:

„Transatlantické partnerstvo zostáva ústredným pilierom nemeckej zahraničnej politiky, ale musí byť obnovené a európsky formulované.

Takže, európsky formulované partnerstvo znamená, že keď Američania s Britmi vyhodia do vzduchu kľúčový nemecký záujmový a v podstate ekologický projekt Nord stream  a nemecká vláda sa ani len neunúva oznámiť svojmu parlamentu výsledky vyšetrovania príčin výbuchu, pretože je to vraj háklivá vec – to je to európsky formulované partnerstvo alebo poslušné sklapnutie podpätkov pred Američanmi?

V programe sa ďalej píše:

„Naša zahraničná a bezpečnostná politika má za cieľ predchádzať konfliktom, a preto je založená na predvídavosti v súlade s agendou OSN pre trvalo udržateľný rozvoj. Nemecko by sa malo zapojiť do politického zmierňovania konfliktov a do riadenia občianskych konfliktov, stať sa hybnou silou v celosvetovom meradle. Vzhľadom na rastúce vojenské riziká v Európe oživenie kontroly konvenčných zbraní je nevyhnutné. Prvými krokmi by mali byť ďalšie deeskalačné opatrenia v konfliktných zónach a obnovenie dialógu o bezpečnosti a obnovenie kontaktov medzi NATO a Ruskom.“

Takže, predchádzanie konfliktom si Nemci predstavujú tak, že podpíšu Minské dohody, aby – ako priznala Merkelová a po nej aj francúzsky exprezident Hollande, Ukrajina získala čas na lepšie vyzbrojenie sa do plánovanej vojny? A aké deeskalačné opatrenia nemeckí zelení podporili, keď konflikt očividne len eskalujú?

No a vo volebnom programe majú nemeckí Zelení aj toto ultimatívne stanovisko:

„Žiadne nemecké zbrane vo vojnových zónach a diktatúrach! Vývoz zbraní a výzbroje do diktatúr, režimov, ktoré pohŕdajú ľudskými právami, a do vojnových oblastí je zakázaný. Pre redukciu európskeho vývozu zbraní chceme zaviesť spoločnú reštriktívnu kontrolu vývozu zbraní EÚ s vynútiteľnými prísnymi pravidlami a možnými sankciami.“

Problém je, že Zelení prostredníctvom svojich členov vlády, najmä vicekancelára Roberta Habecka a ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej robia pravý opak – eskalujú konflikt a najnovšie schválili aj posielanie tankov Leopard na Ukrajinu. To je zrada programu a cieľov zelenej strany ako vyšitá!

Vrcholom absurdnosti sa však stal výrok „zelenej“ ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na nedávnej bezpečnostnej konferencii v Mníchove:

„Zbrane zachraňujú životy!“

Čože???

To je aký oxymoron? A vyslovený človekom vyznávajúcim zelenú filozofiu?

Myslím, že nemeckí Zelení definitívne zabili perspektívu nielen vlastnej, ale aj ostatných zelených strán a podpora tohto politického smerovania bude v budúcnosti už len upadať. Samozrejme, za predpokladu, že nejaká budúcnosť ešte vôbec bude…

P.S. Zelení aj nezelení, nezabudnite, že 3.3. o 17,00 je mierový pochod v Bratislave!

Slavín 24. 2. 2023

Aká je lojalita Armády SR voči Ficovej vláde?

27.02.2024

Pre nasledujúci text nemám jednoznačné dôkazy, takže netvrdím, že sa nemôžem mýliť, ale vysvetlím, prečo si myslím, že omyl je vysoko nepravdepodobný. Dňa 24. februára 2024 som letel do cyperskej Larnaky. Let Ryainair č. 708, odlet z Viedne o 16,00. (Tieto presné údaje píšem pre prípadnú potrebu ministra obrany R. Kaliňáka). Lietadlo bolo plné. Okrem množstva [...]

Volyň na indexe?

24.02.2024

Dnes svoju trilógiu článkov venovaných filmu zakončím poslednou časťou. Včera som si premietol film Wojciecha Smarzowskeho Volyň. Ide o dve a pol hodiny trvajúcu historickú vojnovú drámu nakrútenú v roku 2016, teda ešte pred ruskou špeciálnou vojenskou operáciou na Ukrajine. Človeku sa až prieči pri takomto filme, z ktorého priam hmatateľne tryská zlo, napísať, že [...]

Ako sa vychovávajú progresívci?

23.02.2024

Nová filmová a televízna tvorba sa usiluje nenápadne a podprahovo vychovávať a formovať nového progresívneho človeka. Niekedy mi tá snaha pripomína až budovateľské filmy z 50. rokov minulého storočia, len teraz je trochu inteligentnejšie podaná. A nielenže nové diela chcú nenápadne vychovávať nového progresívneho človeka, ale dávajú si za úlohu aj vštepovať najmä [...]

Pellegrini, Fico, Danko

Danko: Parlament bude kvôli voľbám mŕtvy, pretože Pellegrini o to požiadal Fica

29.02.2024 23:39

Danko aj Naď kritizujú, že najbližšia riadna schôdza NR SR má byť až v polovici apríla.

Grasalkovičov Prezidentský palác

Pellegrini sa v druhom kole volieb môže spoľahnúť na Harabina, hlas by mu dalo vyše 60 percent jeho voličov

29.02.2024 22:50

Agentúra zisťovala, koho by voliči neúspešných kandidátov volili v druhom kole prezidentských volieb.

Vladimir Putin

Kremľu sa míňajú rezervy, Putin oznámil zvýšenie daní pre občanov a firmy

29.02.2024 20:00

Putin neuviedol, aká bude po novom výška dane pre lepšie zarábajúcich občanov.

fico, susko

Lipšicova prokuratúra končí. Podľa odborníkov to nie je definitívne, Fico hovorí o splnení misie

29.02.2024 18:40, aktualizované: 20:25

Nečakaná zhoda. Vládna koalícia považuje rozhodnutie ÚS za úspech, rovnako aj prezidentka a opozícia.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 581
Celková čítanosť: 2076898x
Priemerná čítanosť článkov: 3575x

Autor blogu

Kategórie