Založ si blog

Nekultúrny podvod s petíciou proti ministerke kultúry

Na úvod chcem povedať, že by som si vedel predstaviť na poste ministerky kultúry aj inú osobu a považujem trochu za zlyhanie národného politického tábora, že nedokázal vygenerovať, nájsť, presvedčiť relevantnejšiu, erudovanejšiu a všeobecne uznávanejšiu osobnosť (i keď na druhej strane chápem – komu by sa do toho marazmu chcelo ísť). Zároveň však rešpektujem pani Šimkovičovú ako ministerku.

Čo však v žiadnom prípade nemôžem rešpektovať, to je podvod s tzv. Otvorenou výzvou na odstúpenie ministerky Martiny Šimkovičovej. Táto petičná akcia vraj dodnes získala okolo 187 000 podpisov. Petícia bola spustená 17. januára 2024, čiže spomínaný neuveriteľný počet podpisov získala za osem dní.
V roku 2003 som bol s J. Čarnogurským, E. Chmelárom a ďalšími členom petičného výboru za vypísanie referenda o vstupe do NATO. Nám trvalo tri týždne(!) kým sme získali 131 000 podpisov. Petícia napokon pre krátkosť času nebola úspešná (získali sme 191 000 podpisov, potrebných bolo 350 000), lebo medzitým už vláda urobila kroky, vďaka ktorým referendum stratilo zmysel. My sme teda v roku 2003 získali 131 000 podpisov za tri týždne a odvolávači ministerky kultúry za osem dní vraj 187 000 podpisov.
Poďme si teda porovnať východiskové situácie:
1. Podľa dvoch prieskumov verejnej mienky bol v roku 2003 odpor obyvateľstva voči vstupu do NATO raz 70% a v druhom prípade 73%. To znamená, že proti referendu o vstupe do NATO mohlo byť 27-30% obyvateľov (alebo im to bolo jedno).
Podľa percenta hlasov získaných v posledných parlamentných voľbách koaličné strany podporilo 43,26 % zúčastnených voličov a opozičné strany len 39,99% voličov. Z tohto vyplýva, že v roku 2003 sme mali výrazne vyššiu výhodu podpory obyvateľstva, ako majú dnešní zberači podpisov za odvolanie Šimkovičovej.
2. V roku 2003 sme zbierali fyzické podpisy. Nešlo o internetovú petíciu ako dnes. Petičnú akciu podporovala nielen Strana demokratickej ľavice, ale aj iné ľavicové strany a odbory, ktoré mali vybudovanú mohutnú členskú základňu neporovnateľnú s členskými základňami dnešných výťahových strán (Slovensko, SASka…) Mali teda množstvo ľudí ochotných zbierať podpisy. Okrem toho petíciu podporovali aj národné strany a do značnej miery aj environmentálne orientované strany a organizácie, veď sám som bol v petičnom výbore za Stranu zelených na Slovensku. Okrem iniciatívnych ľudí, ktorí si vytlačili petičné hárky a zbierali podpisy na pracoviskách, v domácnostiach a inde, bolo na slovenských uliciach množstvo stanovíšť, kde bolo možné petíciu podpísať. Stačilo teda ísť okolo stolčeka s hárkami a podpísať. Inými slovami, mnohí signatári petície ju proste nemohli minúť, lebo na ňu narazili počas svojho bežného dennodenného fungovania a stačilo sa len skloniť nad stolček a podpísať.
Petícia za odvolanie ministerky kultúry je internetová. To znamená, že prípadný signatár ju nemôže len tak postretnúť počas svojho bežného dennodenného fungovania. Musí na internete aktívne vyhľadať link s petíciou, vyplniť potrebné údaje, odoslať, čakať na potvrdzovací mail, potom sa prihlásiť ku svojej mailovej adrese a potvrdiť overujúci mail. Chce to teda pomerne dosť vlastnej aktivity, ktorá absolútne nebola potrebná počas našej petície v roku 2003.
Nemôžem prehliadnuť skutočnosť, že link s petíciou možno dnes šíriť pomocou mailov, whats appu, messengeru a neviem čoho všetkého ešte. Lenže aj tak, si to v konečnom dôsledku vyžaduje aktívne zapojenie, aktívnu prácu signatára. A každý nech si vyhodnotí sám, s akou intenzitou sa venuje týmto médiám a s akou intenzitou odpovedá na podobné správy.
V rezorte kultúry pracuje okolo 60 000 ľudí. Ak by sme aj pripustili, že sa ich záležitosť bytostne dotýka a všetci do jedného petíciu počas jedného týždňa podpísali, stále je celkový súčet získaných podpisov trojnásobný oproti počtu priamo zainteresovaných ľudí.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti absolútne neverím, že za osem dní možno nazbierať 187 000 podpisov.
To tu nespomínam vyjadrenie poslanca Michelka, že údajne počas každej noci, v čase, keď drvivá väčšina ľudí spí, nabiehajú do petície podpisy v pravidelnej rovnakej intenzite, čo naznačuje prácu IT robotov. Túto vec potvrdiť neviem, to som nesledoval, pretože sa rád vyspím. Nemám však dôvod pánu poslancovi Michelkovi neveriť.
Počet podpisov pod petíciou na odvolanie ministerky kultúry je prosto neuveriteľný a je teda správne, že podala trestné oznámenie z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu neoprávneného prístupu do počítačového systému, sabotáže, neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, poškodzovania cudzích práv a ďalších možných súvisiacich trestných činov.

Zdroj foto: autor textu

Progresívne Slovensko sa posilnilo o kresťanské krídlo

20.02.2024

Predvčerom (18.2. 2024) britské noviny The Times a The Telepraph uverejnili článok s nadpisom Mlieko transrodovej ženy je rovnako dobré ako materské mlieko matky, uviedol trust NHS. (NHS je Národná zdravotná služba, ktorá zastrešuje systémy zdravotnej starostlivosti financované z verejných zdrojov Spojeného kráľovstva.) [...]

Príďte v utorok podporiť Assangea!

19.02.2024

Zajtra a pozajtra bude londýnsky súd rozhodovať o osude novinára Juliana Assangea. Assangeovi hrozí v USA v horšom prípade smrť, v „lepšom“ prípade doživotné väzenie za zverejnenie tisícok tajných vojenských a diplomatických dokumentov svedčiacich o amerických vojnových zločinoch. K zverejneniu došlo v roku 2010. Hneď po zverejnení vláda Spojených štátov [...]

Ačohentizmus a dvojakometrizmus

07.02.2024

Tak sa nám tu rozmohol taký nešvár… ačohentizmus. Ačohentizmus je charakterizovaný ako spôsob diskutéra nezvládajúceho argumentovať, odkloniť pozornosť na niečo iné. Hovorí sa, že je to nástroj lenivého diskutéra. Možno by však bolo lepšie povedať, že ide o nástroj nedostatočne argumentačne fundovaného diskutéra. Klasickým a teraz aktuálnym príkladom je, [...]

Leopard 2A4

Slovensko pomoc Ukrajine stoplo, Česko nie. Nemci ako poďakovanie ponúkli 15 Leopardov

21.02.2024 18:53

Česko už v minulosti od Nemecka dostalo 15 týchto tankov.

Netanjahu

Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

21.02.2024 17:56

Organizácia Spojených národov udelila v roku 2012 Palestíne štatút pozorovateľského štátu.

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

V Bratislave spomínali na Kuciaka tisíce ľudí. Rodičia žiadajú od Fica meno vraha

21.02.2024 17:50, aktualizované: 19:02

V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov.

Murz, Andrej Morozov,

Donútil ma Solovjov. Ruský poddôstojník a bloger sa zastrelil, zverejnil počty zabitých pri Avdijivke

21.02.2024 16:40

Bol som k tomu donútený politickými prostitútkami na čele s Vladimirom Solovjovom, ktoré boli nasraté a chceli samé stlačiť spúšť, píše v príspevku.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 577
Celková čítanosť: 2064362x
Priemerná čítanosť článkov: 3578x

Autor blogu

Kategórie