Založ si blog

Aká je lojalita Armády SR voči Ficovej vláde?

Pre nasledujúci text nemám jednoznačné dôkazy, takže netvrdím, že sa nemôžem mýliť, ale vysvetlím, prečo si myslím, že omyl je vysoko nepravdepodobný.

Dňa 24. februára 2024 som letel do cyperskej Larnaky. Let Ryainair č. 708, odlet z Viedne o 16,00. (Tieto presné údaje píšem pre prípadnú potrebu ministra obrany R. Kaliňáka).

Lietadlo bolo plné. Okrem množstva očividných turistov ma zaujala skupina cca 30 mladých mužov. Mám veľa dôvodov domnievať sa, že išlo o slovenských vojakov misie OSN UNFICYP.

Ostrov Cyprus je od augusta 1974 rozdelený na dve časti – Cyperskú republiku a svetom neuznanú Severo-cyperskú tureckú republiku. Medzi severnou a južnou časťou ostrova sa nachádza tzv. nárazníková zóna, ktorú kontrolujú mierové sily OSN na Cypre UNFICYP (United Nations Forces in Cyprus). Slovenská armáda sa pýši tým, že na Cypre máme najväčší kontingent zo všetkých krajín a vraj tam pôsobíme úspešne.

Spomínaná cca tridsiatka mužov bola oblečená civilne. Všetko to boli vysokí, statní, atletickí, udržiavaní chlapi. Poviete si – mohli to byť nejakí športovci.

Mohli, hoci tí väčšinou cestujú jednotne oblečení. Títo mladí muži cestovali väčšinou sami, ale niektorí z nich aj s družkami/manželkami a dokonca malými deťmi. Športovci až tak často so ženami a deťmi necestujú…

Očividne sa navzájom všetci veľmi dobre poznali. Ba niektorí sa poznali aj s letuškami. Správali sa veľmi spontánne, suverénne – zjavne neleteli týmto spojom prvý raz. Všetci vedeli veľmi slušne po anglicky – veď počas ročnej misie sa nenaučí anglicky len blbec.

Z mojej skúsenosti viem, že pijatiku si v lietadle väčšinou kupuje len málokto, jednoducho preto, lebo je predražená. Naši mladí muži nemali hlboko do vrecka a popíjali počas väčšej časti letu v chodbičke aj v zadnom priestore pri WC. (a športovci predsa nepijú!)

Jedného z mužov celá tá skupina oslovovala ako menežéra šťastia a chovala sa k nemu s očividným rešpektom.

Možno to bude niekomu čudné, ale taká pozícia vo firmách naozaj existuje. Manažér šťastia (z angl. Chief Happiness Officer) je zárukou súdržnosti medzi zamestnancami a garantom znižovania stresu vo firme. Z toho mi vychádzajú dve možnosti: buď Armáda SR má v misii UNFICYP naozaj človeka v takejto funkcii, alebo išlo o krytie jedného z veliacich dôstojníkov misie. Je predsa logické, že ak sa príslušníci misie neprepravujú domov vojenským lietadlom, ale civilným, z bezpečnostných dôvodov budú v civilnom oblečení, nebudú nahlas hovoriť o záležitostiach misie, ktoré by ich mohli identifikovať a svojmu nadriadenému nebudú hovoriť pán podplukovník, ale hoci… manažér šťastia.

Po prílete do Larnaky sa z letiska neodviezli ani taxíkom ani autobusom (jediné dve možnosti), ale zmizli kdesi v tme… pravdepodobne ich už čakal nejaký zabezpečený odvoz.

O tri dni, pri návrate z Cypru, som na palube lietadla spoznal viacerých ľudí, ktorí prileteli so mnou do Larnaky, ale nevidel som ani jedného z tej partie mladých mužov. Čiže všetci na Cypre zostali minimálne do odletu ďalšieho lietadla, alebo na pol roka. (po odpracovanom pol roku majú členovia misie nárok na 15-dňovú dovolenku).

Skrátka, podľa mňa išlo buď o rotáciu vojakov alebo návrat z dovolenky slovenských príslušníkov misie OSN UNFICYP.

A prečo taký dlhý úvod?

Nuž preto, že viacerí z nich (vrátane menežéra šťastia) sa hlasno, neskryto a nenávistne vyjadrovali o slovenskej vláde a o jej predsedovi R. Ficovi osobitne!

Nazdávam sa, že príslušníci Armády SR by mali byť lojálni ku svojej vláde. Zo zákona sa nemajú vyjadrovať k politike a už vôbec nie na verejnosti. Ak takáto atmosféra panuje v misii UNFICYP, či nebodaj v celej armáde, kto zaručí, že nejaký zvonku povzbudený vyšší dôstojník nebude v príhodný čas konať proti svojej vláde?

Príslušníci misie UNFICYP si podľa mňa na Cypre žijú ako prasce v žite. Vyhovujúca klíma, blízke more, pekné ženy z celého sveta (turistky) a takmer bezkonfliktná a bezpečná „práca“ spočívajúca v hliadkovaní v džípe s nohami vyloženými na palubnej doske. (najväčší známy incident je z augusta minulého roku, keď jeden z našich vojakov dostal úder päsťou).

Navyše, aj plat je určite veľmi slušný (veď preto ten drahý alkohol v lietadle). Ťažko sa dopátrať k platu, ale podľa Memoranda o porozumení medzi OSN a vládou SR ako príspevok k mierovým silám OSN na Cypre (UNFICYP) ide o 1 428 USD mesačne + denný príspevok 1,28 USD, t.j. spolu 1 466 USD = 1 350 eur + plus príspevok na dovolenku vo výške 10,50 USD na deň až na 15 dní dovolenky čerpanej počas každého 6-mesačného obdobia. K tomu ide ešte domáci plat!

Podľa materiálu z roku 2001 (čo je už riadne zastaralý údaj) sa rátalo pre obdobie nasadenia od 1. 6. 2001 do 31. 12. 2001 s 280 vojakmi, ktorých mzdové náklady pozostávali z dvoch položiek: korunové platy 22 050 000 Sk, valutové platy 81 251 800 Sk, t.j. mzdové náklady spolu 103 301 800 Sk = t.j.  3 428 991 eur = 12 246 eur/os/polrok = 2041 eur/os/mes.

Podľa zdroja priamo z OSN sa ročný plat za túto prácu pohybuje podľa miesta pôsobenia, hodnosti a skúsenosti od 90 970 USD do 117 287 USD (83 827 – 108 078 eur). Čiže mesačne 6985 – 9006 eur.

Neviem teda, aký presne je plat slovenského príslušníka misie UNFICYP, ale určite je zaujímavý. Lenže to ani nie je podstatné!

Podstatné je, do akej miery môže byť príslušník slovenskej armády bez škrupúľ verejne nadávajúci na premiéra lojálny svojej vláde? Verím, že si tento článok všimne aj niekto, kto má rezort obrany SR v kompetencii.

A len tak mimochodom, ten vojakmi nenávidený Fico možno práve včera v Paríži zachraňoval aj ich zadky a aj vďaka nemu sa zatiaľ nebudú musieť presunúť z pohodového slnečného Cypru niekam k Avdijivke páchnucej trinitrotoluénom.

Správa o ceste do Ruska – 10/10

20.07.2024

Keďže sme dnešný deň strávili oddelene a kľúč od ubytovania sme mali len jeden, dohodli sme sa, že sa večer stretneme v pouličnej reštaurácii oproti nášmu ubytovaniu. Prišiel som prvý, Ľubka tam ešte nebola. Objednal som si pivo a pozoroval traktor s cisternou a chlapa s wapkou, ktorý umýval tlakom vody chodník a okraje cesty. Nie som si celkom istý zmyslom tohto [...]

Správa o ceste do Ruska – 9/10

19.07.2024

Na druhý deň sme sa s Ľubkou rozdelili. Ja som chcel vidieť námorné múzeum v Kronštadte, ona skôr obchody. Najskôr sme však zašli na spoločné raňajky do sympatickej „raňajkárne“. Výber pečív, koláčov, zákuskov a nápojov tu bol veľmi bohatý. Lúskali sme nápisy v azbuke na vývesnej tabuli a viacerým ruským názvom sme nerozumeli. Ochotná predavačka sa nám [...]

Správa o ceste do Ruska – 8/10

17.07.2024

Dnes som dal Ľubke na výber, buď návšteva letnej rezidencie ruských imperátorov v Carskom sele, kde v Katarínskom paláci sa nachádza známa Jantarová komnata alebo návšteva honosnej rezidencie ruských cárov na brehu Fínskeho zálivu Peterhof. Obe lokality sú už trochu vzdialenejšie (cca 30 km) z centra Petrohradu a okrem mestskej dopravy treba použiť aj maršrutku. Ľuba [...]

SR Pohoda festival počasie búrky ukončenie predčasné TNX

Pošlite nám videá búrky, žiada polícia účastníkov festivalu Pohoda

24.07.2024 12:52

Polícia vedie pre pád stanu na festivale trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia.

Simsik Cynthia

Prípad zavraždenej hádzanárky: Obvinili jej partnera, bývalého príslušníka Finančnej správy

24.07.2024 12:22

Obvinený Juraj sa údajne k svojmu skutku priznal minimálne trom rodinným príslušníkom, všetci traja už aj vypovedali pred vyšetrovateľom.

Robert Fico / Viktor Orbán /

Slovensko a Maďarsko pod paľbou kritiky od eurokomisie. Čechov pochválili

24.07.2024 11:56, aktualizované: 12:28

Podľa jej podpredsedníčky Věry Jourovej štáty úplne či čiastočne splnili dve tretiny (68 percent) odporúčaní vydaných v roku 2023.

uhrik, mazurek

Mazurek chce v EP chrániť vonkajšie hranice Únie a avizuje vstup do frakcie

24.07.2024 11:55

Poslanec nesúhlasí ani so sankčnou politikou proti Rusku, ktorá je podľa neho neúčinná.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 613
Celková čítanosť: 2212960x
Priemerná čítanosť článkov: 3610x

Autor blogu

Kategórie