Založ si blog

Volyň na indexe?

Dnes svoju trilógiu článkov venovaných filmu zakončím poslednou časťou. Včera som si premietol film Wojciecha Smarzowskeho Volyň. Ide o dve a pol hodiny trvajúcu historickú vojnovú drámu nakrútenú v roku 2016, teda ešte pred ruskou špeciálnou vojenskou operáciou na Ukrajine.

Človeku sa až prieči pri takomto filme, z ktorého priam hmatateľne tryská zlo, napísať, že je vynikajúci.

Ale je!

Film autenticky ukazuje, čo sa vo volyňskej oblasti v priebehu takmer desiatich rokov dialo. Aké zlo tu páchali striedavo Poliaci, Rusi, Nemci aj Ukrajinci. Najmä však banderovci, ktorých fašistický pozdrav Sláva Ukrajine – gerojam sláva vo filme často zaznie pred aj po každom neľudskom masakre, ktorý so zvráteným gustom spôsobovali nevinnému obyvateľstvu. (Koniec-koncov pre spomienky nemusíme zachádzať ďaleko – aj v obci pri Žiline, kde žije moja dcéra, visí pamätná tabuľa obetiam, ktoré tu zabili banderovci operujúci po vojne na našom území).

Dej filmu zachádza až do takých absurdných situácií, že hlavná hrdinka – Poľka Zosia sa v istom období obáva svojich vlastných a záchranu hľadá u nemeckých nacistov…

Inokedy po dopozeraní filmu nemám problém si po chvíli začať čítať knižku, či niekedy aj pustiť si ďalší film.

Tentoraz to nešlo.

Odobral som sa do postele a ešte dlho sa vo tme prevaľoval…

Myslím si, že tento film by si mal pustiť každý žltomodrý vlajočkár, aby sa dozvedel, kto boli banderovci, dnes takí glorifikovaní na Ukrajine a tolerovaní a oceňovaní samotným Volodymyrom Z. Bez toho, že by som chcel obhajovať prezidenta Tisa, človeku priam rozum zostáva stáť, ak sa ojedinelý názov ulice vo Varíne hlasno rieši v celom štáte, ale na Ukrajine sa masovo a bez kúska hanby po Stepanovi Banderovi pomenúvajú ulice a stavajú sa mu sochy.

Ak sa dnes pluk Azov a podobné zoskupenia hlásia k odkazu Stepana Banderu, tak si po vzhliadnutí filmu Volyň bude každý vedieť lepšie predstaviť s akým vnútorným nastavením tieto komandá smrti zakročovali od roku 2014 (teda od dátumu ozajstného začiatku rusko-ukrajinskej vojny) proti bezbranným ruskojazyčným obyvateľom vlastnej krajiny, len preto, že nesúhlasili s tým, že im kyjevská vláda hneď po majdanskom prevrate zakázala používanie ruštiny.

Film Volyň získal množstvo poľských filmárskych ocenení. O žiadnom zahraničnom ocenení som sa však nedočítal. Na jednej strane je to nepochopiteľné, na druhej je to pochopiteľné, veď o tom som písal v prvej   TU  a druhej  TU  časti svojej „filmovej“ trilógie.

Fico a rozšírenie vojny

19.05.2024

V minulých dňoch vyšlo najavo, že v nemeckom parlamente prebieha diskusia o tom, aby sa presadila obrana Ukrajiny vedená z územia krajín s ňou susediacich – teda z Poľska, Slovenska a Maďarska. Prišiel s tým Rolf Mützenich, líder parlamentnej frakcie SPD. Aj poslanci ostatných dvoch koaličných strán – Zelených a FDP, už skôr vyjadrili sympatie k návrhu [...]

Postrehy z koncertu

13.05.2024

Hoci Jean-Michel Jarre nie je úplne „moja šialka kávy“ ako by povedala Darinka, kedysi Rolincová, vybral som sa včera večer predsa len k bratislavskej Inchebe. Musím uznať, že to bol celkom zážitok! Počúvateľné skladby boli pekné, nepočúvateľné sme pretrpeli. Svetelná, pyrotechnická a dronová show bola veľkolepá. Ale nie o tom som chcel. Na koncerte, ktorý vybavil [...]

Zážitok z dnešného dňa. . .

25.04.2024

Vybral som sa dnes na Miestny úrad Bratislava – Staré Mesto, aby som tam, ako budúci člen okrskovej volebnej komisie v eurovoľbách, podpísal potrebné dokumenty. Prechádzal som cez Hviezdoslavovo námestie a už diaľky som zbadal pred americkou ambasádou veľký zhluk ľudí. Prekvapilo ma to, pretože som nevedel o žiadnej protestnej, ani inej akcii a väčšinou o nich [...]

irán.  Ebráhí Raísí

V Iráne havaroval jeden z prezidentských vrtuľníkov

19.05.2024 16:04

Spolu s Raísím cestoval aj iránsky minister zahraničných vecí a ďalší predstavitelia. Ich stav je nejasný.

danko, majerský

Danko: Za okrúhly stôl by si mali sadnúť médiá a vládna koalícia. Líder KDH avizuje nové pravidlá aj mediálny úrad

19.05.2024 15:30

Podľa lídra KDH Milana Majerského by sa nad sebou mali zamyslieť aj novinári, no „zošnurovať“ médiá podľa neho nie je najlepší spôsob.

Elon Musk

Elon Musk spustil v Indonézii satelitný internet Starlink

19.05.2024 15:01

Poskytuje ju Muskova spoločnosť SpaceX pre národný zdravotnícky sektor a cieľom je tiež zlepšiť prístup na internet v odľahlých častiach súostrovia.

medveď

V katastri obce Kľačno sa medveď hnedý dobýjal do kurína

19.05.2024 14:13

Zásahový tím medveďa monitoruje. Polícia vyzvala občanov o opatrnosť.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 595
Celková čítanosť: 2143693x
Priemerná čítanosť článkov: 3603x

Autor blogu

Kategórie