Pivovar Cusquena Beer sa nachádza v Cuscu, bývalom hlavnom meste ríše Inkov. Pivo sa tu varí od roku 1911 a má povesť najlepšieho prémiového ležiaka Latinskej Ameriky. Ochutnali sme Cusqueňa Dorado (svetlé pivo), Negro (tmavé) i Trigo (pšeničné) a musím povedať, že Dorado je naozaj veľmi dobré.
Ročná kapacita pivovaru Cusqeňa v Cusku je 600 000 hl. Vyvážajú ho do Spojených štátov, Francúzska, Veľkej Británie, Talianska, Španielska, Japonska aj Mexika. Pivovar Cusqueňa vraj patrí k najväčší priemyselným firmám v Peru.
V Bolívii sme pili pivá Paceňa a Uyuni. Samozrejme ochutnali sme aj bolívijské vína, ktoré sú veľmi dobré a napriek tomu sa, na rozdiel od vynikajúcich čilských vín, nevyvážajú do iných krajín.
Pivo Paceña sa vyrába v hlavnom meste La Paz. Vyrába ho spoločnost CBN (Cervecería Boliviana Nacional SA), ktorá sa datuje do roku 1877 a ovláda 80 % bolívijského trhu s pivom. Paceña sa vyrába v nadmorskej výške 3 600 metrov nad morom a na jeho výrobu sa používa čistená voda z Ánd.
Pivo Uyuni sme pili v rovnomennom meste – východiskovom bode pre návštevu soľnej pláne Salar de Uyuni. Pivo Uyuni s podnázvom Crystales de Sal údajne obsahuje aj kryštáliky uyuniskej soli zo soľnej pláne. Hoci sa Bolívijčania chvália, že je to pivo najvyššej kvality, tento mok mi veru nechutil, resp. nedosahoval kvalitu pív Paceňa a Cusqueňa.
Okrem piva a vína sme museli v Peru z nápojov ochutnať aj pisco.
Pisco je peruánsky destilát vyrábaný z hrozna aromatických odrôd. Destiluje sa v medených nádobách len raz a zásadne sa neriedi vodou, výsledný obsah alkoholu je podľa normy 38–48 %. Je obvykle číry, zrením v drevených sudoch môže získať ľahko zlatistý odtieň.
Pisco je základom miešaných nápojov pisco sour (pisco s limetkovou šťavou, cukrom a vaječným bielkom)
(Pripravíme si šejker, do ktorého si nalejeme Pisco, limetkovú šťavu, cukrový sirup a pridáme vaječný bielok. Pridáme ľad a poriadne pretrepeme. Drink nalejeme (bez ľadu) do vychladeného pohára. Ihneď podávame.)
Mňamka!
Pre abstinentov majú v Peru nealko nápoj s názvom Incka kola. To už mňamka nie je – je príšerné sladká.
Pre Peru je typické jedlo pečené morča. O tom však v niektorej z ďalších častí.
Tu len zopár fotiek ďalších jedál – alpaca a la gorgonzola, alpaca a la parrilla callampa, lomo saltado al hierro,
trucha jaya en caviar andino…
No a v niektorých podnikoch dáva pozor na chladničku s nápojmi strážny holub:
Celá debata | RSS tejto debaty