Latinskoamerické čriepky – 6. časť

Na stenách budov a na múroch vo viacerých bolívijských mestách sme videli vyblednuté nápisy podporujúce tretiu kandidatúru Evo Moralesa za bolívijského prezidenta. Morales bol vodca bolívijskej socialistickej strany Movimiento al Socialismo (MAS) a hnutia za práva pestovateľov koky. Dňa 22. januára 2006 sa stal prvým domorodým prezidentom Bolívie po tom, čo v prezidentských voľbách získal 54 % hlasov.

Evo Morales
(zdroj fotografie Wikipédia)

Promoralesovské volebné slogany na múroch

Puerta del Sol (Brána Slnka) v Tihuanacu vytesaná z jedného kusa kameňa – váži 44 tom a je symbolom Bolívie. (Evo Morales bol pri nej inaugurovaný za bolívijského prezidenta).

Ľavicový líder Evo Morales dokázal v 10-miliónovej chudobnej Bolívii pozdvihnúť z biedy dva milióny obyvateľov. Svojimi reformami, ktoré zvyšovali životnú úroveň obyčajných Bolívijčanov na úkor elít a zahraničných investorov si získal a udržiaval vysokú popularitu. Hneď po svojom zvolení revidoval zmluvy so zahraničnými spoločnosťami na ťažbu nerastných surovín, čím zvýšil príjmy štátu o 40 percent a použil ich na financovanie výstavby bytov, škôl a nemocníc. Angažoval sa aj v oblasti environmentálnych práv, na medzinárodnej úrovni bojoval za uznanie práv Matky Zeme a keď sa mu to nepodarilo na pôde OSN, presadil ich v Bolívii. Morales za sebou nezanechal rozvrátený štát, ale ekonomicky prosperujúcu krajinu, v ktorej sa výrazne znížila sociálna nerovnosť. Riadil sa morálnym krédom indiánskeho kmeňa Aymarov, z ktorého pochádzal – neklamať, nekradnúť a nebyť lenivý. Nikdy sa neobohacoval na úkor iných, naopak: po nástupe do funkcie znížil plat sebe i ostatným ústavným činiteľom o viac ako polovicu a ušetrené peniaze nasmeroval do sociálnych programov. Uskutočnil radikálnu agrárnu reformu, na základe ktorej rozdelil 30 miliónov hektárov nevyužívanej pôdy veľkých vlastníkov medzi chudobných obyvateľov vidieka. Znárodnil ropu a zemný plyn a výnosy z toho použil na financovanie vzdelania pre chudobné deti a lekárskej starostlivosti pre tehotné ženy, čím výrazne znížil úmrtnosť. Ešte v roku 2005 patrila Bolívia ku krajinám s najvyššou negramotnosťou, za niekoľko rokov Morales tento neduh prakticky zlikvidoval. Keď svoje úspechy prezentoval na klimatickom summite v Kodani roku 2009, vyhlásil:

„Kapitalizmus je najhorší nepriateľ ľudstva.“

Morales skrátka najmä za svoje prvé funkčné obdobie dosiahol také obrovské úspechy, aké boli za desaťročia neoliberálnej ekonomickej ideológie prakticky nepredstaviteľné. Jeho volebné heslo „Chceme partnerov, nie patrónov“ charakterizovalo jeho vzdor voči diktátu nadnárodných korporácií a finančných trhov. Navyše dokázal zapojiť do verejného rozhodovania prostredníctvom prvkov priamej demokracie aj dovtedy prakticky bezprávne domorodé obyvateľstvo. Napriek tomu (alebo práve preto) ho zvrhli spôsobom, ktorý sa nedá nazvať inak ako vojenský puč: protestujúci najprv obsadili redakcie štátnych médií s otvoreným cieľom „umlčať ich“ (zvláštne, že proti narušovaniu princípov slobody prejavu neprotestovali žiadne novinárske organizácie) a armáda vyzvala prezidenta na rezignáciu. Nechýbali ani osočovania z korupcie a z pedofílie.

Je zaujímavé, že k bolívijskemu prevratu, ktorý odstránil Evo Moralesa došlo asi týždeň po tom, čo Morales odmietol podpísať kontrakt s nemeckou spoločnosťou na výrobu lítiových ložísk pre automobilový priemysel. Dopyt po lítiu vďaka elektromobilom prudko rastie a Bolívia má najväčšie zásoby lítia na svete. „Bolívijské lítium patrí bolívijskému ľudu, nie nadnárodným korporáciám,“ vyhlásil Morales. O šesť dní na to ho pravicová opozícia, ktorá hovorí o „zlej investičnej klíme“ v krajine, zvrhla.

Celý bolívijský problém spočíva v tom, že Bolívia má najväčšie zásoby líthia na svete, ktoré by pod svoju kontrolu rady zobrali Spojené štáty. Našťastie, zdá sa, že Bolívijčania aj po odstránení Moralesa majú zdravý rozum a vylúčili hrabivé americké spoločnosti z výberových konaní na ťažbu lítia v Bolívii. Celý tretí svet totiž už vidí rozdiel v spolupráci s tzv. koletívnym Západom a v spolupráci s Ruskom, či Čínou. Obe krajiny totiž v Afrike, či kdekoľvek inde poskytujú krajinám omnoho férovejšie podmienky na báze rovného a rovným. Všetko vyzerá tak, že ťažbu lítia v Bolívii bude na základe dohôd z roku 2023 vykonávať čínske konzorcium CBC, čínska spoločnosť Citic Guoan Group a ruská štátna firma Uranium One Group. Práve v minulých dňoch členské štáty BRICS v Kazani odsúhlasili vstup Bolívie do tohto zoskupenia.

Na vysokej škole som mal spolužiaka Pabla z Bolívie. Nevidel som ho od skončenia školy. Chcel som ho v Bolívii navštíviť, ale nečakane umrel skôr, ako sa to mohlo uskutočniť. Keď som sa ho cez facebook pýtal, či bol Morales dobrý, odpovedal mi:

„Nie, nebol. Zvrhol ho bolívijský ľud.“

Názor domáceho, prostredia znalého človeka je síce dôležitý a mala by sa mu pripísať patričná vážnosť, lenže Pablo pochádzal z farmárskej rodiny latifundistov a chovatelia dobytka do značnej miery ovládali niektoré bolívijské regióny. A práve Morales, v rámci svojej agrárnej reformy, ktorú v referende schválilo 80% populácie sa snažil zrušiť latifundizmus zmenšením maximálnej veľkosti nehnuteľností, ktoré nemali „ekonomickú a sociálnu funkciu“, na 5 000 hektárov a zvyšok sa mal rozdeliť medzi malých poľnohospodárskych robotníkov a domorodých obyvateľov bez pôdy. To sa Pablovi nemohlo páčiť, takže jeho odpoveď je pochopiteľná.

Pablo

Po bolívijskej soľnej púšti Salar de Uyuni nás vozil domorodec očividne indiánskeho pôvodu. Sedel som vpredu vedľa neho. Vedel pod anglicky desať slov rovnako ako ja po španielsky. Zrazu sa pred nami zjavilo čosi ako bilbord (hoci v Bolívii ani v Peru bilbordy v podstate nie sú, to len Slovensko je krajina najviac zanešvárená týmto morom na svete). Na bielej ploche bolo sprejom nastriekané: Evo pedofílio. Vtedy som ešte o podozreniach z Evovej pedofílie nevedel. Ukázal som na bilbord a prekvapene som sa nášho šoféra spýtal: „Evo Morales?“

„Sí.“

Hneď som zosmolil ďalšiu vetu vzdialene sa ponášajúcu na španielčinu:

„Evo Morales no es un buen político?“

„No!“ znela jeho rozhodná odpoveď.

Čo ho k nej viedlo, neviem. Slovná zásoba nám neumožnila rozhovor rozviť. Prekvapilo ma to, lebo šofér bol Indián a Morales objektívne podporoval práve indiánsku populáciu.

Náš bolívijský šofér

Doma som sa usiloval čosi vygúgliť o Moralesovej pedofilnej afére, ale to, čo som našiel vo mne len vyvolávalo dojem, že išlo o účelové predvolebné obvinenia v štýle dnešnej progresivisticky „korektne“ vykonávanej politiky.

 

Zdroj fotografií: autor blogu

(všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)

 

Ešte o slintačke

02.04.2025

V minulom článku uverejnenom v Hlavných správach (link: TU) som písal o svojich podozreniach, akým spôsobom mohlo dôjsť k vzniku slintačkového (slintačka a krívačka, ďalej len SLAK) ohniska v Kisbajcsi v Maďarsku blízko slovenských hraníc. Až po napísaní článku som sa dozvedel, že na farme v Kisbajcsi pracovali egyptskí dojiči. A teda logicky, namiesto mojich trošku [...]

Krátka správa z cesty

27.03.2025

Včera som sa vrátil z výletu do Barcelony a Andorry, ktorý bol kratší, ako by sa mi žiadalo… Bolo tam fajn. Okrem iného aj preto, lebo ani v Barcelone, ani v Andorre som nevidel jedinú ukrajinskú vlajku. Akurát v Andorre som zazrel vtáčie búdky pre ukrajinských sťahovavých vtákov vyhotovené nielenže v národných farbách, ale aj v ich správnom poradí… Zazrel [...]

Malá príhodka zo života

17.03.2025

Včera som bol na Žabotovej ulici pod schodmi čakať na manželkin vlak. Zaparkoval som pri ošarpanej výmenníčke a sedel v aute. Zrazu z Palárikovej ulice prudko vyrazil asi štyridsaťročný chodec a krútil imaginárnym volantom. Pred reštauráciou Moree prudko zaflekoval, pozrel sa do imaginárneho spätného zrkadielka a otočil imaginárne auto do protismeru – bolo tam totiž [...]

medveď hnedý

Medvedica napadla turistu v poľských horách, prežil so zranením

02.04.2025 22:41

Skorá jar je obdobím, keď sú medvede hladné, podráždené a mimoriadne nebezpečné.

Benjamin Netanjahu

Izrael vykonal vzdušný úder v damašskej štvrti Barzá, píšu agentúry

02.04.2025 20:44, aktualizované: 21:19

Izraelská armáda doteraz vec nekomentovala.

Ruské jadrové manévre / Bombardér / Tu-22M3 /

V Irkutskej oblasti na Sibíri sa zrútil ruský bombardér, zahynul jeden pilot

02.04.2025 20:33

Stroj podľa neho havaroval pravdepodobne v dôsledku technickej poruchy.

prílet F16 Kuchyňa

Vzdušný priestor by sme si mohli strážiť sami už v lete, prišli ďalšie F-16. Do Kuchyne leteli na etapy

02.04.2025 20:05

Obe lietadlá boli dodané letecky v dvoch etapách, letom cez Atlantik na leteckú základňu Morón v Španielsku a následným preletom na letisko v Kuchyni.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 675
Celková čítanosť: 2438748x
Priemerná čítanosť článkov: 3613x

Autor blogu

Kategórie

Archív