Krátka správa z cesty

Včera som sa vrátil z výletu do Barcelony a Andorry, ktorý bol kratší, ako by sa mi žiadalo…

Bolo tam fajn.

Okrem iného aj preto, lebo ani v Barcelone, ani v Andorre som nevidel jedinú ukrajinskú vlajku.

Akurát v Andorre som zazrel vtáčie búdky pre ukrajinských sťahovavých vtákov vyhotovené nielenže v národných farbách, ale aj v ich správnom poradí…

Zazrel som zopár katalánskych vlajok, čiže myšlienka katalánskej nezávislosti je tu stále živá.

Lenže dvojaký kilometer Západu vyzerá takto:

„Katalánsko NEMÁ právo sa odtrhnúť od Španielska.

Kosovo MÁ právo sa odtrhnúť od Srbska.

Donbas NEMÁ právo sa odtrhnúť od Ukrajiny.

Taiwan MÁ právo sa odtrhnúť od Číny.“

V Katalánsku to zatiaľ dopadlo tak, že po riadnom usporiadaní referenda o nezávislosti regiónu a po jeho úspešnom výsledku parlament tohto španielskeho autonómneho regiónu 27. októbra 2017 vyhlásil nezávislosť Katalánska. Predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont následne vyzval verejnosť, aby hájila tento stav nenásilne, ale vytrvalo.

Španielska centrálna vláda podporovaná Európskou úniou zakročila mocensky a na Carlesa Puigdemonta vydala zatykač, ktorý platí dodnes. Predseda katalánskej vlády sa musí ukrývať v zahraničí. V auguste 2024 sa Puigdemont po takmer siedmich rokoch exilu krátko objavil v Barcelone, kde prehovoril k svojim priaznivcom. Napriek tomu, že na neho bol vydaný zatykač, polícii sa ho nepodarilo zadržať a Puigdemont opäť opustil Španielsko. ​

Španielske justičné orgány teda naďalej považujú Puigdemonta za hľadanú osobu a zatykač na neho zostáva v platnosti rovnako ako zostáva v platnosti myšlienka nezávislosti v hlavách väčšiny občanov Katalánska.

 

Namiesto modrožltých zástav sa na barcelonských uliciach vyskytovali zástavy Katalánska, ale najmä Palestíny! Teda krajiny kde prebieha SKUTOČNÁ genocída a nie ostreľovanie takmer výhradne len strategických energetických a vojenských cieľov ako sa to deje na Ukrajine. Lenže pre figúrky z OZ Mier Ukrajine, pre našich novinárov a iných „akože“ mienkotvorcov sa ani tisíc stratených palestínskych životov nevyrovná jednému jedinému ukrajinskému.

 

No a nafotil som v Barcelone aj fotografiu, na ktorej je veľkoplošné spomienkové graffiti na počesť Lucia Urtubia.

Lucio Urtubia bol legendárny anarchista, bankový lupič a falzifikátor z Baskicka, ktorý sa preslávil tým, že podviedol veľké banky – najmä Citibank – a použil získané peniaze na podporu revolučných hnutí. Narodil sa v roku 1931 v Španielsku a zomrel v roku 2020 vo Francúzsku.

Bol murárom, ale zároveň aj bankovým lupičom a falzifikátorom, ktorý používal svoje zručnosti na výrobu falošných cestovných šekov. V 70. rokoch sa mu podarilo vyprodukovať tisíce falošných šekov Citibank, čo spôsobilo banke obrovské straty. Jeho cieľom nebolo osobné obohatenie, ale financovanie revolučných a antikapitalistických hnutí, vrátane gerilových skupín v Latinskej Amerike. Keď ho zatkli, Citibank sa rozhodla radšej s ním vyjednávať, než ho súdiť, a on tak vyviazol s relatívne miernym trestom.

Lucio Urtubia je považovaný za „moderného Robina Hooda“, pretože svojimi činmi bojoval proti kapitalizmu a nespravodlivosti. Jeho život bol inšpiráciou pre filmy, knihy a dokumenty.

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky obrázky sa po kliknutí na ne zväčšia)

 

Malá príhodka zo života

17.03.2025

Včera som bol na Žabotovej ulici pod schodmi čakať na manželkin vlak. Zaparkoval som pri ošarpanej výmenníčke a sedel v aute. Zrazu z Palárikovej ulice prudko vyrazil asi štyridsaťročný chodec a krútil imaginárnym volantom. Pred reštauráciou Moree prudko zaflekoval, pozrel sa do imaginárneho spätného zrkadielka a otočil imaginárne auto do protismeru – bolo tam totiž [...]

Tak som bol na NAKA už aj ja

06.03.2025

Tak som bol dnes vypovedať na Úrade boja proti organizovanej kriminalite UBOK (predtým NAKA). 14. januára 2023, teda pred viac ako dvomi rokmi som poslal pánom Kotlárovi a Žilinkovi svoju knihu o covide. Generálnemu prokurátorovi som ju poslal so sprievodným listom tohto znenia: Vážený pán generálny prokurátor, z tlače som sa dozvedel, že na základe štúdie o nadúmrtnosti [...]

Hnus!

12.02.2025

Aké je to sympatické, keď si náš popredný herec a zároveň aktivista z protivládnych tribún len tak nezáväzne laškuje na diaľku s brutálnym odporným masovým vrahom, ktorý by mal zhniť, tam kde je. A nie o ňom nakrúcať filmy podporované zo štátneho fondu. Koktejl. azet: „Na herecký výkon Ondríka, ktorý ho vo filmoch stvárnil, nepovedal jedno zlé slovo. „Aj [...]

Grónsko, Jens-Frederik Nielsen,

Nový grónsky premiér rázne odmietol Trumpove ambície: Spojené štáty nás nezískajú

30.03.2025 22:48

Podľa prieskumov väčšina obyvateľov tohto strategicky významného ostrova podporuje nezávislosť od Dánska.

Zemetrasenie, Thajsko,

V blízkosti súostrovia Tonga v Tichom oceáne udrelo silné zemetrasenie

30.03.2025 22:19

Súostrovie Tonga v Tichom oceáne zasiahlo silné zemetrasenie, kvôli ktorému úrady vydali varovanie pred vlnou cunami.

Mike Walz, Biely dom

Únik vojenských informácií: Pokazili to, ale nikoho neodvolám, vyhlásil Trump. Vraj nechce dať liberálom dôvod na radosť

30.03.2025 18:00

Zdroje magazínu Politico konštatovali, že výsledkom je, že Walz je stále vo funkcii, ale „neznamená to, že je v bezpečí“.

dobrovodsky1

Ombudsman doručil parlamentu mimoriadnu správu: Slovenská polícia porušovala ľudské práva

30.03.2025 17:38

Spojená je s návrhom, aby bola prerokovaná na najbližšej schôdzi NR SR.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 674
Celková čítanosť: 2436088x
Priemerná čítanosť článkov: 3614x

Autor blogu

Kategórie

Archív