Istanbulské sklamanie

V Istanbule som bol dvakrát. V roku 2008 a pred mesiacom.

Slávny Veľký bazár ma pred siedmimi rokmi uchvátil. Trhovníci nás lákali k tovaru s naliehavosťou, akú pociťuje človek, ktorý na kilo čerešní vypije liter mlieka. Vychvaľovali svoj tovar, ako politruci Sovietsky zväz. Ťahali nás k svojmu stánku ako burlaci na Volge lode. Postupne klesali s cenou, ako podvodníci vo verejnej súťaži o štátnu zákazku. Boli hluční, prekrikovali sa, usilovali sa upútať zákazníka tak, ako niektoré postavičky z nášho parlamentu. A keď nás už vtiahli do svojho stánku, usadili nás, ponúkli chutný čaj a začali predvádzať svoj tovar. Skrátka, malo to tam grády, atmosféru!

Teraz sme sem zavítali opäť. Nie kvôli nákupu. Zorientovaný turista vie, že Veľký bazár nie je súci na nakupovanie – všetko je tam predražené a kvalita biedna. Ak vám ide o nákupy, určite lepšie pochodíte na druhej strane Zlatého rohu, v štvrti Beyoğlu. Veľký bazár sa oplatí navštíviť len kvôli atmosfére – tak aspoň radia všetky najznámejšie bedekre.

Pri tohtoročnej návšteve nás čakalo trpké sklamanie. Tržnica pripomínala nákupnú galériu Bory mall týždeň po Novom roku. Minimum návštevníkov, predavači bez záujmu, ticho, takmer nikto nás neoslovoval, neťahal, nepresviedčal, skrátka nuda.

„Čo sa stalo?“ vŕtalo mi v hlave.

Potom som pochopil. Všetci trhovníci mali v rukách mobily! Niektorí aj dva. To pred siedmimi rokmi nebolo. Intenzívne sa venovali mailovaniu, chatovaniu, sociálnym sieťam a bohvie (Aláh?) čomu všetkému ešte.

Nazdával som sa, že neopakovateľný svet orientálneho trhu je večný, omnoho večnejší ako družba so Sovietskym zväzom.

A ono nie!

Mobily a sociálne siete majú silnejšiu moc, ako tradícia a biznis. Položia na lopatky aj to, čo bolo na Oriente najtypickejšie a najzaujímavejšie.

IMG_2959

Koreniny však majú stále rovnako intenzívne vône.

 

Prosba o podporu

06.10.2025

Vážení čitatelia môjho blogu, dnes sa na Váš obraciam s prosbou o podporu. Som autorom desiatich vydaných kníh. Moju ostatnú knihu hovoriacu o Matovičovom riadení pandemickej krízy (k napísaniu ktorej ma oprávňovalo moje medicínske vzdelanie a osobná skúsenosť s riešením epizoócií) som vydal vo vydavateľstve, ktorého meno sa nesmie spomínať. Odvtedy som ponúkol [...]

Kam to až povedie?

02.10.2025

Najprv s tým začala IKEA. V škatuli vám predala obývačkovú stenu či sedačku a vy ste si ju mali doma poskladať sami. Potom prišli potravinové hypermarkety s tým, aby ste si sami nablokovali nákup. Najnovšie, ak si kúpite vložky do topánok, dajú vám ich pekne zabalené v celofáne, ale vystrihnúť do požadovanej veľkosti a tvaru si ich musíte sami. Už len čakám, kedy [...]

Ako som (ne)cestoval do Kaliningradu – 5. časť

27.09.2025

V posledný deň pobytu som si za 90 zlotých kúpil vyše polhodinovú plavbu na polostrov Westterplate pri ústí rieky Motława do Gdaňského zálivu. Westterplate sa stalo symbolickým miestom, kde sa začala druhá svetová vojna. video z plavby: https://www.youtube.com/watch?v=l1dJ02wHP-Y https://www.youtube.com/watch?v=DhNkGK3oz7M Väčšina ľudí si možno ako počiatok [...]

Robert Fico / Vláda /

Opozícia kritizuje rozpočet: Vláda podľa Valášeka zaúčtovala do obrany fiktívne príjmy. SaS za návrh hlasovať nebude

09.10.2025 11:47

Šetrenie na strane vlády v štátnom rozpočte je podľa KDH výsmechom pre ľudí.

Israel Palestinians Gaza

V Gaze už začalo podľa Egypťanov platiť prímerie, Izrael čaká na súhlas vlády

09.10.2025 11:30, aktualizované: 12:14

Ide o neformálnu dohodu medzi oboma stranami ešte predtým, než oficiálne podpíšu príslušné dokumenty.

Russia Leningrad Siege

Ruský fyzik previedol obrancom Ukrajiny v prepočte asi 13 eur, za „terorizmus“ dostal neuveriteľný trest

09.10.2025 11:19

Šadijev požiadal súd o zhovievavosť s tým, že konal pochabo a veril, že pomáha ľuďom v ťažkých situáciách.

Stíhačka F-15C Eagle

Aliancia sa prebúdza, NATO pripravuje tvrdú odpoveď Putinovi. Začali sa dôležité rokovania

09.10.2025 11:15

Rokovania iniciovali krajiny, ktoré hraničia s Ruskou federáciou.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 693
Celková čítanosť: 2571965x
Priemerná čítanosť článkov: 3711x

Autor blogu

Kategórie

Archív