Založ si blog

Iľf s Petrovom to vedeli už v roku 1935

Iľja Iľf a Jevgenij Petrov boli dvaja sovietski spisovatelia, ktorí svoje texty písali spoločne ako spoluautori. Známe sú ich satirické diela. Román Dvanásť kresiel vyšiel v roku 1928, stal sa klasickým príbehom literárneho humoru, dočkal sa  prekladov do mnohých jazykov. Pokračovanie tohto románu, ktoré má názov Zlaté teľa vyšlo v roku 1931. Hlavnú rolu v oboch hrá figúrka menom Ostap Bender, ktorý sa čitateľovi predstavuje ako mimoriadne schopný manipulátor a podvodník… až pripomína istého slovenského premiéra…

Ale nie o tom som chcel…

Obaja autori v roku 1935 spoločne počas viac ako dvoch mesiacov precestovali Spojené štáty a o svojej ceste (a hlavne o Amerike) napísali satirický cestopis, ktorý u nás vyšiel pod názvom Putovanie po Amerike.

Nasledujúci úryvok ukáže, že obaja autori zistili už v roku 1935 to, čo sme my zistili až teraz a navyše naši politickí a hospodárski vodcovia strčili našu hlavu do chomúta jednostrannej a dominantnej orientácie na automobilový priemysel:

„Na hlavnom fordovskom výrobnom páse robia ľudia horúčkovitou rýchlosťou. Ohromil nás zamračený a utrápený výraz ľudí pri výrobnom páse. Práca ich úplne pohlcovala, nemali čas ani na to, aby zodvihli hlavu. No nešlo len o fyzickú vyčerpanosť. Zdalo sa, že ľudia sú stiesnení duševne, že sa ich pri výrobnom páse zmocňuje každodenná šesťhodinová pomätenosť, po ktorej sa treba doma každý deň dlho spamätávať, liečiť – preto, aby na druhý deň mohli opäť upadnúť do dočasnej pomätenosti.

Práca je rozdelená tak, že ľudia pri výrobnom páse nič nevedia, nemajú žiadnu profesiu. Robotníci tu neriadia stroj, ale posluhujú mu. Preto im chýba vlastná dôstojnosť, ktorú má americký kvalifikovaný robotník. Fordov robotník dostáva dobrú výplatu, ale nemá technickú hodnotu. Môžu ho každú minútu vyhodiť a zobrať druhého. A tento druhý sa do dvadsiatich dvoch minút naučí robiť autá. Práca u Forda dáva výplatu, ale nezvyšuje kvalifikáciu a nezaisťuje budúcnosť. Preto sa Američania vyhýbajú práci u Forda, a keď k nemu idú, tak za majstrov či iných zamestnancov. U Forda pracujú Mexičania, Poliaci, Česi, Taliani, černosi.“

Čosi vám to pripomína?

Žeby naše automobilky, kórejskú šikanu v nich a srbských gastarbeiterov?

Ešte jeden citát si dovolím:

„Kultúrny Američan nepovažuje domácu kinematografiu za umenie. Navyše vám povie, že americká kinematografia je morálna epidémia, škodlivá a nebezpečná rovnako ako šarlach alebo mor. Všetky skvelé výdobytky americkej kultúry – školy, univerzity, literatúra, divadlo – to všetko je zničené a ohlušené kinematografiou. Možno byť milým a múdrym chlapcom, veľmi dobre sa učiť v škole, úspešne vyštudovať univerzitu, no po niekoľkých rokoch pravidelných návštev kina sa premeniť na idiota.“

Tu možno len skonštatovať, že aj u nás za ostatných 30 rokov idiotizácia spoločnosti výrazne pokročila nielen vďaka  prevahe brakovej americkej filmovej produkcie, ale aj vďaka epigónskym tvorcom stupídnej slovenskej televíznej seriálovej produkcie.

Na záver už len jedna myšlienka z knižky:

„Technika v rukách kapitalizmu je ako nôž v rukách blázna.“

Opakujem, že Iľf s Petrovom tieto myšlienky a túto podnetnú knižku napísali už v roku 1935. Iste, niekto môže povedať, že obaja spisovatelia išli do Ameriky na Stalinov pokyn a písali preto tendenčne. To však môže povedať len ten, kto knihu nečítal. Naopak, myslím si, že je písaná s vysokou mierou objektivity, triezvo a s veľkým pozorovacím talentom.

Slovensko sa z ich myšlienok a ich poznania Ameriky nepoučilo. Čím ďalej viac sa amerikanizujeme/idiotizujeme a obávam sa, že súčasná vláda tento proces dovedie do dokonalosti.

 

Fico a rozšírenie vojny

19.05.2024

V minulých dňoch vyšlo najavo, že v nemeckom parlamente prebieha diskusia o tom, aby sa presadila obrana Ukrajiny vedená z územia krajín s ňou susediacich – teda z Poľska, Slovenska a Maďarska. Prišiel s tým Rolf Mützenich, líder parlamentnej frakcie SPD. Aj poslanci ostatných dvoch koaličných strán – Zelených a FDP, už skôr vyjadrili sympatie k návrhu [...]

Postrehy z koncertu

13.05.2024

Hoci Jean-Michel Jarre nie je úplne „moja šialka kávy“ ako by povedala Darinka, kedysi Rolincová, vybral som sa včera večer predsa len k bratislavskej Inchebe. Musím uznať, že to bol celkom zážitok! Počúvateľné skladby boli pekné, nepočúvateľné sme pretrpeli. Svetelná, pyrotechnická a dronová show bola veľkolepá. Ale nie o tom som chcel. Na koncerte, ktorý vybavil [...]

Zážitok z dnešného dňa. . .

25.04.2024

Vybral som sa dnes na Miestny úrad Bratislava – Staré Mesto, aby som tam, ako budúci člen okrskovej volebnej komisie v eurovoľbách, podpísal potrebné dokumenty. Prechádzal som cez Hviezdoslavovo námestie a už diaľky som zbadal pred americkou ambasádou veľký zhluk ľudí. Prekvapilo ma to, pretože som nevedel o žiadnej protestnej, ani inej akcii a väčšinou o nich [...]

majský

Zomrel známy slovenský podnikateľ Jozef Majský

19.05.2024 19:38

Spája sa najmä s kauzami tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia.

atentát Fico nemocnica rooseveltova

Schvaľoval atentát na Fica. Muža odsúdili v superrýchlom konaní, pôjde do väzenia

19.05.2024 18:19

Muž skandoval nenávistné heslá pred nemocnicou, v ktorej sa Fico zotavuje zo zranení utrpených pri stredajšom atentáte.

Kaliňák, Šutaj Eštok,  Gašpar

Jednou z verzií vyšetrovania atentátu na Fica je, že útočník nebol osamelým vlkom

19.05.2024 16:38, aktualizované: 17:50

Šutaj Eštok upozornil, že spolupáchateľmi neboli dvaja ľudia z Handlovej, ako sa šírilo na sociálnych sieťach.

irán.  Ebráhí Raísí

V Iráne zrejme havaroval jeden z prezidentských vrtuľníkov, pátrajú po ňom

19.05.2024 16:04, aktualizované: 18:12

Spolu s prezidentom Raísím cestoval aj iránsky minister zahraničných vecí a ďalší predstavitelia. Ich stav je nejasný.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 595
Celková čítanosť: 2144873x
Priemerná čítanosť článkov: 3605x

Autor blogu

Kategórie