Potulky po Mauritánii 10. časť

Ďalší deň bol pôvodne rezervným pre prípad, že by čosi nefungovalo s vlakom. A tak ho vypĺňame náhradným programom. Sadáme do áut a vezieme sa z Ataru k miestnemu vyhliadkovému bodu. Z vyvýšeného miesta na skalách však vidíme ten istý obraz ako zospodu – všade sucho a piesok.

Odtiaľ už kráčame po svojich. Túra opisuje akýsi okruh okolo Ataru. V piesku takmer po celý čas nachádzame plastové odpady, hoci domy či inú civilizáciu nablízku nevidno. Miestami vidno lokality so zasolenou pôdou sfarbenou do biela. Oba javy (teda plasty a soľ) sú smutným dôkazom o devastácii životného prostredia.

Z vegetácie nás upútal akýsi druh bavlníka a miniatúrne divoké melóny s priemerom do desať centimetrov.

Počas túry však predsa len prídeme aj k serióznej pozoruhodnosti – veľkej skale s početnými petroglyfmi. Petroglyfy sú staršie ako ja a to je už čo povedať, pretože som bol najstarším účastníkom mauritánskej akcie. Popravde, tie petrogylfy mali už niekoľko tisíc rokov, ale viac som si o ich pôvode nezapamätal.

Okľukou sa vraciame do Ataru. Na okraji mesta stretáme skupinu žien, ktoré po vytiahnutí fotoaparátu, utekajú sa skryť do domov ako keby sme boli v parku sa obnažujúci úchyláci. Ulice v Atare sú piesočné, samozrejme s množstvom špiny a plastov, s nevyhnutnými potulujúcimi sa hospodárskymi zvieratami, oslami, kozami, hydinou…

Veľká mešita v Atare

Zavítali sme do miestnej reštiky, čo bola tmavá kutica s tromi stolmi pokrytými igelitovými obrusmi. Ponuka sa nám však nepozdávala a tak sme sa cez dvor, ktorý bol vlastne kuchyňou reštaurácie premiestnili do inej, rovnako tmavej kutice. Tá už mala od ulice vývesný štít inej reštaurácie, hoci kuchyňa bola tá istá.

Všetky jedlá v Mauritánii sa podávajú buď s kuskusom alebo s ryžou. Ani jedno z toho nemusím, ale hlad urobí svoje. Na pitie sú okrem čaju k dispozícii len všadeprítomná coca cola a sprite. Na pivo môžete zabudnúť, pretože islam. V niektorých lepších obchodoch mali síce na predaj sľubne vyzerajúcu plechovku s nápisom Bavaria, ale pri podrobnom preskúmaní obalu zisťujeme, že ide o nealkoholické pivo a to ešte slovo pivo nikde v texte nebolo použité – len oznam, že ide o nealkoholický jačmenný nápoj.

S alkoholom bol problém aj v hlavnom meste Nouakchotte. Ubytovaní sme síce boli v penzióne, ktorý patril Francúzovi a v presklenom pavilóne jeho záhrady sme vo vitríne objavili vystavené množstvo prázdnych fliaš od vína, ale keď sme sa majiteľa pýtali, či sa dá nejaký alkohol zohnať, rezolútne zakrútil hlavou. A tak sme sa na celé dva týždne stali nedobrovoľnými abstinentmi.

Hlavná križovatka v Atare

Atar

Atar

Zdroj fotografií: autor textu (všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Médiá a ich „odborníci“ stále manipulujú verejnú mienku

20.11.2024

Práve som dopozeral rozhovor s akýmsi „pražským odborníkom“ (Jan Šír, Inštitút medzinárodných štúdií) v televízii TA3 o Bidenovom rozhodnutí dodať Ukrajine protipechotné míny. Rozhovor bol pomerne dlhý, „odborník“ nie nestranný, ale jednoznačne zaujatý a čo ma najviac nahnevalo – pán „odborník“ sa ani slovom nezmienil o tom, že jestvuje nejaký [...]

Včera som sa stretol s budúcim českým premiérom

13.11.2024

Brniansky Klub svobodné diskuze usporiadal včera besedu s Danielom Sterzikom, ktorý je známejší pod menom Vidlák (slovenský ekvivalent = sedlák). Sterzik je neuveriteľne činorodý človek. Vyštudovaný technik sa stal farmárom a od roku 2017 aj blogerom. Jeho blogy sú stále populárnejšie. Venuje sa v nich nielen českej politickej scéne, ale aj medzinárodnej politike. Píše [...]

Nešťastie nechodí po horách. . .

10.11.2024

Milí príležitostní čitatelia môjho blogu dnes nebudem písať ani o politike, ani o cestovaní, ani o knihách, či čomkoľvek inom, čo z pohľadu dnešného článku je nepodstatné.. Politika nie je jediným nešťastím, ktoré nás v súčasnosti postretáva. Dejú sa aj iné strašné veci. V pondelok minulý týždeň môjmu susedovi v Podkerepuškách (Záhorská Bystrica) vyhorel [...]

Muchtar Babajev, COP29

Prelom v boji proti otepľovaniu: Desať rokov diskusií priniesli dohodu o uhlíkových kvótach

23.11.2024 20:02, aktualizované: 20:25

Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.

borrell

Putin či Netanjahu, žiadne výhovorky. Európske vlády musia rešpektovať zatykače ICC, vyhlásil Borrell

23.11.2024 19:09

Štáty, ktoré podpísali Rímsky dohovor, sú povinné rozhodnutie súdu vykonať. Nie je to dobrovoľné, povedal Borrell.

Russia Ukraine War Missiles Explainer

V Moskve sa možno tešia zbytočne, Trump zatiaľ záhadne mlčí. Naozaj zastaví údery s americkými raketami na ruskom území?

23.11.2024 17:30

Ukrajinci sú zvedaví, čo urobí Donald Trump v prípade Bidenovho povolenia vystreľovať americké rakety proti cieľom na ruskom teritóriu.

Pásmo Gazy / Jenin /

Útoky v Gaze zabili izraelskú rukojemníčku, tvrdí Hamas

23.11.2024 16:46, aktualizované: 17:27

Izrael sa bezprostredne nevyjadril.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 628
Celková čítanosť: 2300250x
Priemerná čítanosť článkov: 3663x

Autor blogu

Kategórie