Založ si blog

Príručka samovraha – 4. časť

Tento text bol napísaný ešte predtým, ako sa vyskytol jav nazvaný „kolektívna samovražda Európy“, dejúci sa vďaka nekompetentným politikom priamo pred našimi očami. Tento druh samovraždy teda nie je do nasledujúceho textu zahrnutý, okrem iného aj preto, že by si vyžadoval rozsiahlu analýzu, ktorá by nebola kompatibilná so zameraním pôvodného textu.


(Text je zaopatrený poznámkami pod čiarou!)

Ako som už spomínal, dlho som zvažoval, či písať metodickú príručku o samovražde. Nebol som si istý, či som na to vhodný kandidát – príručky by mali predsa písať odborníci! Veď štatistickú príručku píšu štatistici, chirurgickú chirurgovia, pedagogickú pedagógovia, len odborníci na samovraždu akosi chýbajú…

Dodávam, že z pochopiteľných dôvodov.

Tých, ktorí sa o samovraždu pokúsili neúspešne nemožno predsa považovať za odborníkov! Skôr za babrákov.

Znovu opakujem – dlho som zvažoval, či písať takúto kontroverznú príručku. Nevedel som, čo to spraví s mojim vnútrom, ani s vonkajškom[1] – teda s rodinou, priateľmi, čitateľmi.

Keď som však zistil, že prvé, vyše dvestostranové dielo (habilitačná práca) Tomáša Garrigue Masaryka, ktoré napísal ako 29-ročný, sa zaoberalo práve samovraždou[2] a napriek tomu sa neskôr stal prezidentom a to dokonca najdlhšie úradujúcim česko-slovenským (17 rokov), povedal som si, prečo by som nemohol písať o samovražde aj ja? Akurát, vzhľadom na môj vek už nie je isté, či sa mi podarí potiahnuť tých sedemnásť rokov…

Ak sa prípadnému čitateľovi nepozdáva, že o spomínanej problematike ide písať amatér v osobe autora tohto textu, prípadných pochybovačov chcem ubezpečiť, že pri tvorbe príručky sa autor opieral o skúsenosti skutočného profesionála – Jacquesa Rigauta, ktorý svoju samovraždu úspešne dokonal.

Rigaut (†30)  bol francúzsky surrealistický básnik. V histórii ostane zapísaný tým, že sa na svoj odchod zo sveta (1929) pripravil dôkladne ako málokto. Svedčí o tom na mieste činu zanechaný rozlúčkový list a drevené pravítko. Na kus papieru napísal slová, ktoré by sa mali tesať do kameňa:

SAMOVRAŽDA – TO JE UMENIE!

Predtým než stlačil spúšť svojej pištole, s prístupom hodným precízneho vedca preveril parametre zbrane i parametre prieraznosti pripraveného streliva. Pravítkom premeral vzdialenosť medzi ústím zbrane a srdcom, aby sa presvedčil, či strela skutočne preletí telom až do tohto kľúčového telesného orgánu.

Preletela.

 

Autor nabral odvahu napísať toto dielo aj vďaka tomu, že viaceré popísané situácie vedúce k samovražde zažil sám na vlastnej koži – nikdy to však nebolo s cieľom ukončiť svoju pozemskú púť. Život ohrozujúca hraničná situácia sa vždy dostavila ako vedľajší produkt iného, viac či menej chvályhodného snaženia, či činnosti. Autor čitateľov ubezpečuje, že svoj život si cení a nerád by oň prišiel (hoci vie minimálne o dvoch vysokopostavených osobách, ktoré o jeho život usilujú[3]).

[1] Nemá to nič spoločné s Čankajškom (Čankajšek – vodca Kuomintangu, generalissimus a doživotný prezident Čínskej republiky na Taiwane, nespáchal samovraždu – zomrel prirodzenou smrťou na zlyhanie srdca a obličiek)

[2] Samovražda ako sociálny hromadný zjav súčasnosti. („Der Selbstmord als soziale Massenerscheinung der Gegenwart“) Vydalo vydavateľstvo Konegen, Viedeň 1881).

[3] Minister zdravotníctva a minister sociálnych vecí a rodiny. Autor sa však v tomto necíti nijaký výnimočný, spomínaní vrcholní štátni úradníci sa o jeho život usilujú rovnako intenzívne ako sa usilujú o životy ďalších 4 999 999 obyvateľov Slovenska.

Zážitok z dnešného dňa. . .

25.04.2024

Vybral som sa dnes na Miestny úrad Bratislava – Staré Mesto, aby som tam, ako budúci člen okrskovej volebnej komisie v eurovoľbách, podpísal potrebné dokumenty. Prechádzal som cez Hviezdoslavovo námestie a už diaľky som zbadal pred americkou ambasádou veľký zhluk ľudí. Prekvapilo ma to, pretože som nevedel o žiadnej protestnej, ani inej akcii a väčšinou o nich [...]

O Pelleho víťazstve

07.04.2024

Treba povedať, že Pellegriniho víťazstvo bolo napriek očakávaniam a odhadom výrazné! A bolo by bývalo omnoho, omnoho výraznejšie, ak by sa na Slovensku viedla normálna demokratická a slušná predvolebná kampaň. To, čo prevádzal Matovič tesne pred volebným dňom, bolo to najhlbšie dno a mne sa z neho chcelo naozaj zvracať. Ukázalo sa, že najväčším homofóbom na [...]

O Pelém a o hre proti nemu

05.04.2024

Keďže sme dnes v období volebného moratória, nejdem písať politizujúce články podporujúceho niektorého z kandidátov. Nechcem porušovať zákon. Vo svojom dnešnom príspevku sa chcem venovať najlepšiemu futbalistovi všetkých čias, Brazílčanovi Pelému (Edson Arantes do Nascimento). Uvediem krátky citát z autobiografickej knižky skvelého českého [...]

elektronický monitoring osob, náramky,

Elektronický náramok malo od roku 2016 na sebe 2097 osôb

27.04.2024 17:19

Ministerstvo spravodlivosti SR od januára 2016 odsledovalo 2097 osôb s elektronickým náramkom.

Roman Michelko

Koalícia sa nezhodne na Harabinovi ani na šéfovi NR SR. SNS má svoje požiadavky, hovorí Michelko

27.04.2024 14:50

Čo sa týka RTVS, vo vzduchu aktuálne lieta osem až desať mien ľudí, ktorí by chceli novej STVR šéfovať.

Euro / Eurá / Bankovka / Peniaze /

Števulová: Koalícia chce zastrašiť mimovládky. Michelko: Chceme zvýšiť transparentnosť ich financovania

27.04.2024 14:07

Strana Progresívne Slovensko považuje návrh novely zákona o mimovládnych organizáciách predložený SNS za protizákonný a protiústavný.

Dmitrij Peskov

Peskov: Neexistujú žiadne predpoklady pre mierové rokovania Ruska a Ukrajiny

27.04.2024 13:29

Špeciálna vojenská operácia, ako Rusko označuje vojnu na Ukrajine, bude pokračovať, pre mierové rokovania nie sú podľa Moskvy žiadne predpoklady.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 593
Celková čítanosť: 2128444x
Priemerná čítanosť článkov: 3589x

Autor blogu

Kategórie