Referendum je pre nás, pre všetkých!

O pár dní tu máme referendum. Postoj médií a vládnych politikov k tejto zásadnej udalosti je smutnosmiešny až trápny. Podobná zásadná udalosť sa udeje zakrátko aj v Česku – voľba prezidenta. Porovnajte si prístup verejnoprávnych, ale aj súkromných médií v ČR a na Slovensku. V Česku neuplynie deň, aby v televízii nešli volebné spoty jednotlivých kandidátov, aby v programe neboli politické diskusie na túto tému, analytické programy… U nás médiá a vládni politici k referendu pristupujú ako ku kvapavke –  viem, že ju mám, nejako ju už len prekonám, podstatné je, aby sa o nej nedozvedeli susedia a celá obec.

Ak už médiá či vládni politici referendum náhodou spomenú, tak len v tej súvislosti, že aj tak nemá zmysel, že aj tak nezaručuje predčasné voľby, že je to Ficovo referendum, že sa ho nezúčastnia…

Pritom toto referendum v prípade jeho úspechu bude mať ďalekosiahly a nadčasový význam – na jeho základe bude možné odvolať ktorúkoľvek neschopnú vládu, hoci aj prípadnú ďalšiu Ficovu!

Doterajší vlažný prístup Slovákov k inštitúcii referenda je nepochopiteľný. Je pravda, že podmienka referenda (nadpolovičná účasť voličov) je pomerne prísna, ale práve to by nás malo ešte viac motivovať zúčastniť sa.

Veď jedno minulé neúspešné referendum mohlo vyriešiť aj naše dnešné problémy s drahými energiami! Mám na mysli referendum o neprivatizovaní strategických podnikov z roku 2008. K urnám prišlo len 44,25 percent voličov a preto bolo neplatné. K úspechu chýbali z hľadiska počtu voličov jedny Košice! Je zaujímavé, že aj vtedy zbrojili proti referendu pravicoví politici:

Slovenská demokratická koalícia (SDK) vyzýva všetkých svojich sympatizantov, aby sa nezúčastnili na referende o neprivatizácii strategických podnikov. Podľa lídra SDK Mikuláša Dzurindu je to podvod na občanoch a klamstvo tých, ktorí tu štyri roky rabovali, preto by ho mali občania ignorovať. Dzurinda sa osobne na referende nezúčastní.“

 

Referendom sa mohli a mali rozhodnúť aj také zásadné otázky, ako je podpísanie obrannej zmluvy s USA, či zasielanie zbraní na Ukrajinu. Terajšia vláda za výraznej pomoci Čaputovej (napriek tomu, že nič z toho nemala vo vládnom programe!) to však všetko zosnovala tak rýchlo, že rýchlejšie by to nestíhal ani Usain Bolt. Stali sme sa tak, proti vôli väčšiny obyvateľstva, účastníkmi vojny v cudzom záujme!

Referendum je mocný nástroj priamej demokracie, len ho musíme – my voliči – aj chcieť využívať! V takom prípade môže zaúčinkovať aj proti vojne! Vie o tom aj americký herec Jack Nicholson, ako o tom svedčí jeho výrok:

„Na celom svete, aj v tom najtemnejšom kúte by sa malo konať referendum. Týkalo by sa len jednej otázky: Kto je za to, aby sa už nikdy neviedla vojna? A teraz sa zamyslite nad tým, ako by dopadli tieto voľby! Toto nie je len hlúpy sen, dá sa to splniť. Ale nie, nie s politikmi, ktorých máme.“

Čínsky filozof, revolucionár a politický vodca Sunjatsen, ktorý sa významne podieľal na zvrhnutí cisárskej dynastie Čching a považuje sa za zakladateľa modernej Čínskej republiky, ktorej bol v rokoch 1912 – 13 dočasným prezidentom, skoncipoval v roku 1924 svoje Princípy demokracie. Bol presvedčený, že ľudia majú mať štyri práva – právo voliť, právo odvolať, právo zákonodarnej iniciatívy a to posledné právo sa týka dnešnej situácie Slovenska:

„Ak si ľudia myslia, že starý zákon (v našom prípade Ústava SR – pozn. autora) nie je pre nich výhodný, mali by mať moc zmeniť ho a požiadať vládu, aby presadila novelizovaný zákon a zrušila starý zákon.“ Toto právo nazval Sunjatsen referendom a považoval ho za štvrtú formu ľudovej suverenity.

Krajina, ktorá má s referendami najviac skúseností je Švajčiarsko. Švajčiarsky politológ a politik, expert na inštitút referenda Andreas Gross hovorí:

„Priama demokracia vďaka vhodnej právnej úprave a systémovému prístupu slúži na zvýšenie miery zapojenia občanov do spravovania vecí verejných, na prehĺbenie diskusie medzi obyvateľmi, na posilnenie súdržnosti spoločnosti a  udržanie politickej stability.“

Čo viac v našej totálne rozdelenej spoločnosti nebezpečne smerujúcej až k násilnostiam potrebujeme, ak nie jej súdržnosť a politickú stabilitu? Aj k tomu môže viesť nadchádzajúce referendum a samozrejme aj politici, ktorí majú dlhodobejšiu víziu a nerozhodujú sa doobeda tak a večer opačne.

Referendum je teda schopné spojiť rozhádaných, ale najmä ukázať pravdu o tom, čo si myslí väčšina. Niet lepšieho demokratického mechanizmu!

Humorne, ale pravdivo o tom hovorí aj americko-francúzska spisovateľka Pamela Druckermanová žijúca v Paríži:

„Ak chcete vedieť, aká stará ste, jednoducho vojdite do francúzskej kaviarne. Je to verejné referendum o vašej tvári.“

A tak, drahí spoluobčania, neseďte 21. januára doma! Veď predsa nie sme hlúpejší ako Jack Nicholson, Andreas Gross, Sunjatsen, Pamela Druckermanová, alebo sprostejší ako radový Švajčiar!

Zdroj foto: autor textu

Ach jaj, Slováci!

29.01.2025

Náhoda ma zaviala do jednej materskej škôlky v malej obci na strednom Slovensku, teda do toho kraja, odkiaľ pochádza naša spisovná reč, kde je jej najčistejšia studnica. Na nástenke v hale bola výstavka snehuliakov, ktorých deti vytvárali v rámci svojho výtvarného zamestnania. Obrázkov tam bolo presne sedemnásť a každé dielo bolo podpísané autorom. No… autorom [...]

Latinskoamerické čriepky- 23. časť

27.01.2025

Málokto, kto navštívi Peru, vynechá zo svojho programu náhornú planinu Nazca. Náhorná plošina má rozlohu okolo 500 km2. Je to v podstate púštna oblasť známa svojimi geoglyfmi. Nazca sa leží vyše 400 km juhovýchodne od hlavného mesta Limy. Na náhornej plošine sa nachádza viac ako 300 obrazcov tvorených svetlými líniami vzniknutými odstránením tmavšieho vulkanického [...]

Latinskoamerické čriepky – 22. časť

26.01.2025

La Paz (aymarsky Chuquiyapu alebo Chuquiyawu) je administratívne hlavné mesto Bolívie, sídlo bolívijskej vlády a hlavné mesto departmentu La Paz. Oficiálnym hlavným mestom Bolívie je Sucre. La Paz leží v kaňone rieky Choqueyapu pod náhornou plošinou Altiplano v nadmorskej výške 4 000 metrov. Vyzerá trochu ako mesačný kráter s minimom zelene, ktorej sa tu príliš nedarí [...]

Ukrajinský vojak na polygóne

ONLINE: Lídri EÚ sa stretávajú sa zavretými dverami k obrane. Britský premiér: Mier treba dosiahnuť prostredníctvom sily

03.02.2025 06:10, aktualizované: 06:36

Stretnutie lídrov EÚ k obrane bude bez písomných záverov a deklarácií, preto šéf Európskej rady očakáva otvorenú diskusiu.

Craig

Sú Trump a Musk ako zloduchovia z bondoviek? A kto bude nový agent 007? Odpovedá bondológ

03.02.2025 06:00

Nakoľko filmy o Jamesovi Bondovi odrážajú realitu globálnej politiky? Odpovedá profesor medzinárodnej histórie Martin Brown.

SR cvičenie PPZ Zelená 2 nelegálna migrácia BAX

Liek na podvýživu polície? Kaliňákových žandárov kritizujú odborári aj Žilinka. Takto sa problém nehasí, odkazujú

03.02.2025 06:00

Policajti sú voči návrhu skeptickí, odborári dokonca hovoria o vykrádaní Policajného zboru

NEPOUZ, Oia, Santorini, Santorín, Grécko

Ostrovom Santorini otriasajú mierne zemetrasenia, tamojší vulkán v minulosti zapríčinil jednu z najsilnejších erupcií v histórii

02.02.2025 22:27

Úrady na gréckom ostrove uzavreli školy a preventívne povolali záchranárov.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 669
Celková čítanosť: 2395201x
Priemerná čítanosť článkov: 3580x

Autor blogu

Kategórie

Archív