Založ si blog

Čiernobiele šialenstvo

Máme tu teraz takú módu, trend či skôr nepísané nariadenie, že treba prehodnocovať a odstraňovať všetko, čo zaváňa rasizmom.

Firma L’Oréal sa rozhodla odstrániť z obalov svojej pleťovej kozmetiky slová ako „biely/bielenie“, „svetlý/zosvetlenie“ či „bledý“.

Diskutuje sa o zmene názvu tradičného hokejového klubu NHL Chicago Black Hawks (Chicagske čierne jastraby).

Chorvátskemu šachistovi Antoniovi Radićovi platforma YouTube stiahla z obehu jeho video popisujúce výhru bieleho nad čiernym, pretože jej algoritmy v ňom rozpoznali údajné prejavy rasizmu. Išlo pritom o popis šachovej partie, v ktorej sa vyskytovali vety ako „biely vždy zvíťazí“…

Takže už aj šach je rasistický…

Neviem, ako sa prekladatelia popasujú s novými prekladmi Karla Maya, pretože sa tam v texte hojne vyskytuje slovné spojenie „bledé tváre“.

Poputuje Karl May na listinu zakázaných autorov?

Alebo Winnetuova priama reč bude po novom znieť:

“Oznamujem vám, že odo dneška je vojna medzi bojovníkmi Apačov a kvôli korektnosti bližšie nešpecifikovanými tvárami (predtým bledými)?“

(Winnetou II. diel., Mladé letá 1965, pôvodný preklad Teofil Ušák)

 

Aby sme však nepoukazovali len na zahraničie. Aj doma máme čo naprávať!

Veď len v zemepisnej oblasti máme 12 obcí s prívlastkom čierny/a/e v názve. Najznámejšie sú Čierna nad TisouČierny Balog. Akú zmenu svojich tradičných a zaužívaných názvov tieto obce zvolia zatiaľ nie je jasné. Obec Čierny Balog, ak nechce prísť o svoju slávu, by sa azda mohla spojiť so spevákom Bercom Baloghom a s jeho súhlasom zmeniť prívlastok „Čierny“ na „Berco“. Po novom by sa obec politicky korektne volala Berco Balog. Tak by sa azda obci podarilo zachovať časť svojej slávy, ale čo s Čiernou nad Tisou?

To však nie sú jediné slovenské geografické problémy! Vo Vysokých Tatrách sa vypína trojica Čiernych veží. V Bratislave developeri postavili kopec vežiakov a všetky sa „nápadito“ volajú tower. Takže aj tatranské Čierne veže by sa v tomto duchu dali azda ľahko premenovať politicky korektne na Tatra Towers.

Čo však s najdlhšou slovenskou riekou? Váh ako je známe vzniká sútokom BielehoČierneho Váhu! A to je hotová katastrofa! Najmä ak Biely Váh je situovaný severnejšie a na mape je teda nad(!) Čiernym Váhom. Premenovať Biely a Čierny Váh opačne by síce tento problém čiastočne riešilo, ale len čiastočne! Korektnejšie by bolo premenovať všetky tri Váhy tak, aby sme si v školských zemepisných učebniciach mohli prečítať ľudskoprávne čistú vetu: Váh č.3 vzniká sútokom Váhu č. 1 a Váhu č. 2.

Nie som si istý, či do kategórie geografických názvov Slovenska patrí aj pojem čierna diera. Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová (českého pôvodu) tak kedysi označila Slovensko. Nevedno, či táto nepresnosť išla na vrub jej nedovzdelanosti (veď najbližšia známa čierna diera je od Zeme vzdialená 1 000 svetelných rokov), alebo jej išlo o čosi iné? Možno len tušiť, že nešlo o nevzdelanosť…

Mimochodom, čierna diera je tiež rasistický názov hoci vznikol z pochopiteľného dôvodu! Tento vesmírny objekt – gravitačný kolapsar má takú hustotu, že gravitačná sila neumožňuje z neho únik akýchkoľvek častíc, ba ani svetla! Ak by novodobí dozorcovia korektnosti trvali na tom, že názov vesmírneho objektu, z ktorého niet úniku treba predsa len premenovať, navrhujem názvy ako Leopoldov, Ilava, Alacatraz alebo Sing-Sing. Odtiaľ sa tiež uniká ťažko…

Ďalšie odporné rasistické problémy sa pomerne husto vyskytujú v slovenskej gastronómii. Veď čierna je káva, chlieb, pivo, ríbezle, korenie aj hrozno.

Svoje slabé miesta má aj medicína. Čierny morčierny kašeľ sú odporne rasistické! Hoci zároveň aj vrcholne demokratické, pretože obe ochorenia postihujú rovnako čiernych aj bielych.

V leteckej terminológii by sa malo prehodnotiť, či sa zapisovaču letových údajov bude aj naďalej hovoriť čierna skrinka. Či to nie je rasistické!? Zvlášť, ak čierna skrinka je VŽDY natretá krikľavo oranžovou farbou a nie je teda v skutočnosti čierna. A to vraj len preto (tvrdia rasisti), aby sa pri leteckej havárii kdesi nad Afrikou zapisovač letových údajov spadnuvší z neba rovno doprostred domorodého trhu v Kinshase ľahšie našiel! Našli by ho medzi toľkými černochmi, ak by bol natretý na čierno?

Mimochodom, slovo černoch sa tiež nemá už po novom používať. Ak ide o černocha v USA má sa hovoriť Afroameričan a ak ide o černocha z Európy, tak Afroeurópan. Len ako sa povie korektne černochovi v Afrike?

Afroafričan?

 

A čo taká kartová hra Čierny Peter? Tá nie je rasistická? Isteže je! Mala by sa premenovať! Alebo aspoň zmeniť farbu. Hra by sa mohla po novom volať napríklad Dúhový Peter. Buď podľa cyklistu Sagana a jeho majstrovského dresu alebo podľa bývalého predsedu vlády s jamkami na lícach?

Nelegálne stavby sa nazývajú čiernymi. To tiež bude musieť skončiť. Pojem čierna stavba je proste nevhodné slovné spojenie! Dokladovať to môžeme napríklad na prípade, ak ide o stavbu vybudovanú u mužského jedinca na základe usilovnej sexuálnej stimulácie osobou (väčšinou) ženského pohlavia. Možno takúto stavbu nazvať čiernou? Rozhodne nie! I keď aj tá môže byť nie celkom legálna… To by však vedeli najlepšie posúdiť ortodoxní kresťanskí talibanci z Matovičovho OĽANO.

V slovenčine sa vyskytuje aj plno ďalších rasistických slovných spojení. Všetko, čo za prvých 100 dní vládnutia urobila Matovičova vláda možno označiť rasistickým slovným spojením čierny humor.

Baníci z Karvinej dolujúci čierne zlato doteraz roky rokúce kašľali od silikózy. V tomto roku kašľú po novom od covidu – 19. Nastali preto pre nich čierne dni a iste majú aj čierne myšlienky.

Majiteľ SBS-ky Bonul Norbert Bödör sa dostal u Matovičovcov na čiernu listinu a preto ho pred pár dňami zatvorili. Jeho zamestnanci, ktorým sa hovorí aj čierni šerifovia ostali existenčne zneistení. Sám Bödör má podľa všetkého čierne svedomie a možno aj čiernu dušu, pretože robil čierne obchody, možno poskytoval aj čiernu robotu, spolupracoval s čiernymi ovcami v polícii a podieľal sa na čiernej ekonomike spríbuznených papalášov. Rasista ako vyšitý!

To všetko sa s nástupom nových vládnych korektorov mení! Čierne sa obieli, aby sa vyhovelo bojovníkom proti rasizmu a Bödör pôjde domov čistý. Ak z vyšetrovacej väzby pôjde firemným autom, mal by si dať pozor, aby to nebola čierna jazda, ak pôjde mestskou hromadnou dopravou, aby nebol čiernym pasažierom.  Bödör možno už aj oľutoval, že neutiekol cez Čierne more do Čiernej Hory a teraz sedí v cele kolúznej väzby, kde môže dlhý čas tráviť maximálne čítaním čiernej knihy kapitalizmu/komunizmu, sledovaním filmu Čierny tulipán s Alainom Delonom, posielaním motákov cez okno pomocou čierneho drozda a môže sa modliť, aby mu niekto do cely nevpustil jedovatú čiernu vdovu. Ak by ho niekto chcel takto spratať zo sveta, dostal by sa jeho prípad v novinách isto do rubriky Čierna kronika.

Ako vidno, máme na Slovensku čo naprávať, je tu veľa rasistického!

Na záver sa nedá nespomenúť slávny portugalský futbalista Eusébio. Ten mal prezývku Čierna perla z Mozambiku. Nikomu to neprekážalo, predpokladám, že ani jemu nie, ale dnes by to bol problém! Antirasistickí korektori by mohli vypustiť prívlastok „čierna“ a z Eusébia by bola len Perla z Mozambiku, ale s tým by zasa mohli mať problém naši Východniari. Nerozumeli by, čo sa stalo, pretože oni hovoria:

„Ja ne perla, to stolička verzla!“

 

 

 

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1758972x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie