Založ si blog

Čiernobiele šialenstvo

Máme tu teraz takú módu, trend či skôr nepísané nariadenie, že treba prehodnocovať a odstraňovať všetko, čo zaváňa rasizmom.

Firma L’Oréal sa rozhodla odstrániť z obalov svojej pleťovej kozmetiky slová ako „biely/bielenie“, „svetlý/zosvetlenie“ či „bledý“.

Diskutuje sa o zmene názvu tradičného hokejového klubu NHL Chicago Black Hawks (Chicagske čierne jastraby).

Chorvátskemu šachistovi Antoniovi Radićovi platforma YouTube stiahla z obehu jeho video popisujúce výhru bieleho nad čiernym, pretože jej algoritmy v ňom rozpoznali údajné prejavy rasizmu. Išlo pritom o popis šachovej partie, v ktorej sa vyskytovali vety ako „biely vždy zvíťazí“…

Takže už aj šach je rasistický…

Neviem, ako sa prekladatelia popasujú s novými prekladmi Karla Maya, pretože sa tam v texte hojne vyskytuje slovné spojenie „bledé tváre“.

Poputuje Karl May na listinu zakázaných autorov?

Alebo Winnetuova priama reč bude po novom znieť:

“Oznamujem vám, že odo dneška je vojna medzi bojovníkmi Apačov a kvôli korektnosti bližšie nešpecifikovanými tvárami (predtým bledými)?“

(Winnetou II. diel., Mladé letá 1965, pôvodný preklad Teofil Ušák)

 

Aby sme však nepoukazovali len na zahraničie. Aj doma máme čo naprávať!

Veď len v zemepisnej oblasti máme 12 obcí s prívlastkom čierny/a/e v názve. Najznámejšie sú Čierna nad TisouČierny Balog. Akú zmenu svojich tradičných a zaužívaných názvov tieto obce zvolia zatiaľ nie je jasné. Obec Čierny Balog, ak nechce prísť o svoju slávu, by sa azda mohla spojiť so spevákom Bercom Baloghom a s jeho súhlasom zmeniť prívlastok „Čierny“ na „Berco“. Po novom by sa obec politicky korektne volala Berco Balog. Tak by sa azda obci podarilo zachovať časť svojej slávy, ale čo s Čiernou nad Tisou?

To však nie sú jediné slovenské geografické problémy! Vo Vysokých Tatrách sa vypína trojica Čiernych veží. V Bratislave developeri postavili kopec vežiakov a všetky sa „nápadito“ volajú tower. Takže aj tatranské Čierne veže by sa v tomto duchu dali azda ľahko premenovať politicky korektne na Tatra Towers.

Čo však s najdlhšou slovenskou riekou? Váh ako je známe vzniká sútokom BielehoČierneho Váhu! A to je hotová katastrofa! Najmä ak Biely Váh je situovaný severnejšie a na mape je teda nad(!) Čiernym Váhom. Premenovať Biely a Čierny Váh opačne by síce tento problém čiastočne riešilo, ale len čiastočne! Korektnejšie by bolo premenovať všetky tri Váhy tak, aby sme si v školských zemepisných učebniciach mohli prečítať ľudskoprávne čistú vetu: Váh č.3 vzniká sútokom Váhu č. 1 a Váhu č. 2.

Nie som si istý, či do kategórie geografických názvov Slovenska patrí aj pojem čierna diera. Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová (českého pôvodu) tak kedysi označila Slovensko. Nevedno, či táto nepresnosť išla na vrub jej nedovzdelanosti (veď najbližšia známa čierna diera je od Zeme vzdialená 1 000 svetelných rokov), alebo jej išlo o čosi iné? Možno len tušiť, že nešlo o nevzdelanosť…

Mimochodom, čierna diera je tiež rasistický názov hoci vznikol z pochopiteľného dôvodu! Tento vesmírny objekt – gravitačný kolapsar má takú hustotu, že gravitačná sila neumožňuje z neho únik akýchkoľvek častíc, ba ani svetla! Ak by novodobí dozorcovia korektnosti trvali na tom, že názov vesmírneho objektu, z ktorého niet úniku treba predsa len premenovať, navrhujem názvy ako Leopoldov, Ilava, Alacatraz alebo Sing-Sing. Odtiaľ sa tiež uniká ťažko…

Ďalšie odporné rasistické problémy sa pomerne husto vyskytujú v slovenskej gastronómii. Veď čierna je káva, chlieb, pivo, ríbezle, korenie aj hrozno.

Svoje slabé miesta má aj medicína. Čierny morčierny kašeľ sú odporne rasistické! Hoci zároveň aj vrcholne demokratické, pretože obe ochorenia postihujú rovnako čiernych aj bielych.

V leteckej terminológii by sa malo prehodnotiť, či sa zapisovaču letových údajov bude aj naďalej hovoriť čierna skrinka. Či to nie je rasistické!? Zvlášť, ak čierna skrinka je VŽDY natretá krikľavo oranžovou farbou a nie je teda v skutočnosti čierna. A to vraj len preto (tvrdia rasisti), aby sa pri leteckej havárii kdesi nad Afrikou zapisovač letových údajov spadnuvší z neba rovno doprostred domorodého trhu v Kinshase ľahšie našiel! Našli by ho medzi toľkými černochmi, ak by bol natretý na čierno?

Mimochodom, slovo černoch sa tiež nemá už po novom používať. Ak ide o černocha v USA má sa hovoriť Afroameričan a ak ide o černocha z Európy, tak Afroeurópan. Len ako sa povie korektne černochovi v Afrike?

Afroafričan?

 

A čo taká kartová hra Čierny Peter? Tá nie je rasistická? Isteže je! Mala by sa premenovať! Alebo aspoň zmeniť farbu. Hra by sa mohla po novom volať napríklad Dúhový Peter. Buď podľa cyklistu Sagana a jeho majstrovského dresu alebo podľa bývalého predsedu vlády s jamkami na lícach?

Nelegálne stavby sa nazývajú čiernymi. To tiež bude musieť skončiť. Pojem čierna stavba je proste nevhodné slovné spojenie! Dokladovať to môžeme napríklad na prípade, ak ide o stavbu vybudovanú u mužského jedinca na základe usilovnej sexuálnej stimulácie osobou (väčšinou) ženského pohlavia. Možno takúto stavbu nazvať čiernou? Rozhodne nie! I keď aj tá môže byť nie celkom legálna… To by však vedeli najlepšie posúdiť ortodoxní kresťanskí talibanci z Matovičovho OĽANO.

V slovenčine sa vyskytuje aj plno ďalších rasistických slovných spojení. Všetko, čo za prvých 100 dní vládnutia urobila Matovičova vláda možno označiť rasistickým slovným spojením čierny humor.

Baníci z Karvinej dolujúci čierne zlato doteraz roky rokúce kašľali od silikózy. V tomto roku kašľú po novom od covidu – 19. Nastali preto pre nich čierne dni a iste majú aj čierne myšlienky.

Majiteľ SBS-ky Bonul Norbert Bödör sa dostal u Matovičovcov na čiernu listinu a preto ho pred pár dňami zatvorili. Jeho zamestnanci, ktorým sa hovorí aj čierni šerifovia ostali existenčne zneistení. Sám Bödör má podľa všetkého čierne svedomie a možno aj čiernu dušu, pretože robil čierne obchody, možno poskytoval aj čiernu robotu, spolupracoval s čiernymi ovcami v polícii a podieľal sa na čiernej ekonomike spríbuznených papalášov. Rasista ako vyšitý!

To všetko sa s nástupom nových vládnych korektorov mení! Čierne sa obieli, aby sa vyhovelo bojovníkom proti rasizmu a Bödör pôjde domov čistý. Ak z vyšetrovacej väzby pôjde firemným autom, mal by si dať pozor, aby to nebola čierna jazda, ak pôjde mestskou hromadnou dopravou, aby nebol čiernym pasažierom.  Bödör možno už aj oľutoval, že neutiekol cez Čierne more do Čiernej Hory a teraz sedí v cele kolúznej väzby, kde môže dlhý čas tráviť maximálne čítaním čiernej knihy kapitalizmu/komunizmu, sledovaním filmu Čierny tulipán s Alainom Delonom, posielaním motákov cez okno pomocou čierneho drozda a môže sa modliť, aby mu niekto do cely nevpustil jedovatú čiernu vdovu. Ak by ho niekto chcel takto spratať zo sveta, dostal by sa jeho prípad v novinách isto do rubriky Čierna kronika.

Ako vidno, máme na Slovensku čo naprávať, je tu veľa rasistického!

Na záver sa nedá nespomenúť slávny portugalský futbalista Eusébio. Ten mal prezývku Čierna perla z Mozambiku. Nikomu to neprekážalo, predpokladám, že ani jemu nie, ale dnes by to bol problém! Antirasistickí korektori by mohli vypustiť prívlastok „čierna“ a z Eusébia by bola len Perla z Mozambiku, ale s tým by zasa mohli mať problém naši Východniari. Nerozumeli by, čo sa stalo, pretože oni hovoria:

„Ja ne perla, to stolička verzla!“

 

 

 

Chripôčkari všetkých krajín, choďte už do riti!

09.01.2021

Na facebooku mi ešte stále chodia „materiály“ spochybňujúce význam rúšok, spochybňujúce nebezpečenstvo covidu a zaručene pravdivé informácie o zveličovaní nebezpečnosti nákazy úplatnými lekármi, ktorí, samozrejme, majú za vykázané covidové prípady peniaze navyše. Dokonca mám aj zopár známych, ktorí ešte stále neveria. Nuž, včera a dnes som bol manželke [...]

Domyslel to Bill Gates?

08.12.2020

Voľakedy, za minulého režimu sa predávali výrobky, ktoré možno neboli dizajnovo a ani technicky celkom na vrchole, ale mali jednu nespochybniteľnú kvalitu – vydržali fungovať takmer nekonečne. Automatickú pračku zn. Tatramat sme mali doma neuveriteľných 25 rokov a opravár sa na jej útroby pozrel dokopy tuším jedenkrát a aj to vymenil len nejaký káblik za pár [...]

31 rokov od Novembra vo veterine

21.11.2020

Celoslovenský aktív veterinárnej služby, ktorý sa konal v Banskej Bystrici 14. 12. 1989, teda v časoch revolučného kvasenia sa „plne prihlásil k obrodným procesom“ a účastníci vyslovili nedôveru vedeniu Štátnej veterinárnej správy, pretože sa dopustilo „vážnych chýb v riadení, v kádrovej práci, v hospodárskej činnosti a umožnilo vznik omylov, ktoré [...]

Germany Merkel's Party

CDU si volí šéfa. V tieni Merkelovej a vírusu

15.01.2021 14:35

Pre pandémiu COVID-19 sa stretnú len v digitálnom priestore. Ale 1 001 delegátov zjazdu CDU sa musí rozhodnúť, kto ich povedie.

Richard Sulík

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

15.01.2021 14:33, aktualizované: 15:27

Naznačil, že sa na rokovaní kabinetu výrazne posunuli vpred.

vakcína, očkovanie, injekcia

Kto chce očkovať, musí mať aj ihly a striekačky. Máme ich dostatok?

15.01.2021 13:15

Slovensko má šťastie, že má vlastného výrobcu ihiel a striekačiek. Dopyt po nich je obrovský.

lesný požiar

Rok 2020 bol najteplejším v dejinách meraní

15.01.2021 11:38

Globálna teplota presahuje priemer 20. storočia už 44 rokov v rade.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 292
Celková čítanosť: 1178271x
Priemerná čítanosť článkov: 4035x

Autor blogu