Založ si blog

Ešte k nákupu antigénových testov. . .

Je dobré, že v Správe Štátnych hmotných rezerv (SŠHR) prebehla kontrola v súvislosti s nákupom antigénových testov na covid-19, lenže problém je v tom, že ani tá sa nezaoberala kľúčovou otázkou:

Prečo Matovičova vláda poverila nákupom testov Štátne hmotné rezervy? Prečo nenakupoval štát, zastúpený ministerstvom zdravotníctva napriamo?

Teraz nejde o to, či je riaditeľ firmy Eurolamb Lambda Peter Krajčovič Matovičov známy (hoci v podmienkach slovenského biznisu nič nie je náhodné), ale o to, že nákup bez prostredníka je vždy cenovo výhodnejší! To azda netreba nikomu vysvetľovať.

Ak sa o rok neskôr, v marci 2021, už mohlo nakupovať priamo od výrobcu (viď. obrázok), prečo to nešlo v októbri 2020?

 

Prečo sa to nedalo, keď za zhoršujúcej sa pandemickej situácie išlo aj o čas? Rokovanie bez prostredníka, okrem toho, že je lacnejšie, je určite aj rýchlejšie! Zvlášť, ak kórejská firma Biosensor, od ktorej sa testy nakupovali, sa správala tak, ako sa na zodpovedného biznismena patrí – preverovala si trnavskú firmu Eurolab Lambda a keď zistila, že jej obrat v roku 2019 bol len 32 000 eur zdráhala sa s ňou vôbec rokovať o takom veľkom kontrakte. Údajne musel zakročiť dokonca sám minister financií Heger a zaručiť sa Kórejcom, že Eurolab Lambda je dôveryhodná.

Nákup antigénových testov sa udial na základe uznesenia vlády č. 585/2020. Tak to aspoň vyplýva z oznámenia č. 36574 na webe Úradu pre verejné obstarávanie.(viď. obr.). Podľa tohto oznámenia išlo o kontrakt za 39 500 000,00 EUR bez DPH.

 

 

Lenže vládne uznesenie č. 585/2020 zo dňa 23. septembra 2020, na ktoré sa SŠHR aj UVO odvoláva, je formulované veľmi vágne, ba až neuveriteľne amatérsky. Svojim uznesením vláda síce ukladá predsedovi Správy štátnych hmotných rezerv SR realizovať tvorbu pohotovostných zásob – „Skríningové testy na diagnostiku ochorenia COVID-19“, ale nie je tam nijaká bližšia špecifikácia komodity a čo je zarážajúcejšie, nie je tam ani počet testov a najmä suma, ktorú je na to Matovič a spol. ochotný obetovať (viď obr.)

To je čosi také, ako keby šéf celoslovenského Tesca prikázal svojmu skladníkovi (a predseda Správy Štátnych hmotných rezerv nie je v podstate nič iné než skladník), aby nakúpil do potravinových obchodov do sortimentu ovocia slivky a skladník by slivky nakúpil, lenže sedemdecové spišské a do každého jedného Tesca (aj v Hornej Maríkovej) celý kamión.

Kto, kedy a ako rozhodol, že sa budú nakupovať práve tie testy, ktoré sa nakúpili a kto rozhodol, že sa ich nakúpi také obrovské množstvo a za takú cenu? Pretože súčasťou vládneho uznesenia č. 585/2020 bol aj materiál s názvom Návrh na úpravu materiálovej skladby a zabezpečenie pohotovostných zásob a v ňom sa odporúča kúpiť skríningové testy na diagnostiku ochorenia covid-19 v počte len(!) 500 000 ks. Nakúpilo sa napokon 13 500 000 ks a to je výrazne viac ako odporúčaných 500 tisíc..    (viď. obr.)

A toto kontrola Úradu na verejné obstarávanie zjavne neriešila!

Pri takomto pochybnom konaní Matovičovej vlády síce možno nešlo o porušenie zákona, ale s úplnou istotou išlo o krajne nehospodárny, neprofesionálny, časovo zdĺhavý postup, ktorý pravdepodobne nemal za primárny cieľ urobiť službu v prospech všetkých občanov, ale len v prospech niektorých privilegovaných, ktorí by sa dali zrátať na prstoch jednej či dvoch rúk.

 

O problematike Matovičovho a Krajčího (ne)menežovania coronakrízy počas uplynulého roka  sa bude dať viac dočítať v mojej knižke, ktorá v najbližších dňoch príde na pulty kníhkupectiev.

 

Slovenský Hiroo Onoda?

18.08.2022

Neviem, či poznáte príbeh Hiroo Onodu. Bol to japonský vojak, ktorý strávil takmer tridsať rokov vo filipínskej džungli v domnienke, že 2. svetová vojna stále pokračuje. Tak, ako prevažná väčšina japonských vojakov bol Onoda nesmierne oddaný vlasti a ochotný za svojho cisára položiť aj život. Koncom roka 1944 vyslali Onodovu vojenskú jednotku na Filipíny s jasným [...]

Vietnam slovom aj obrazom – 10. časť

17.08.2022

Lodičku sme mali pre seba. No dobre, doplnili k nám štyroch mladých Angličanov – jedného chlapca a tri dievčatá. Chlapcovi sme závideli, pretože všetky tri baby boli na počudovanie vzhľadom na anglický pôvod prekvapujúco vzhľadné. Tá najkrajšia však zjavne na čomsi fičala, teda okrem alkoholu… Celé dva dni plavby buď bola excitovaná a s každým chcela tancovať, [...]

Vietnam slovom aj obrazom – 9. časť

16.08.2022

V zátoke Ha Long sa na ploche vyše 1500 km2 nachádza takmer 2000 rôznorodých hornatých vápencových ostrovov, z ktorých mnohé sú neobývané a na niektoré dodnes možno ani nevstúpila ľudská noha. Ostrovy sa totiž strmo dvíhajú od hladiny až do výšky 50-100 metrov ako skamenené veže, či ihly a mnohé sú ťažko prístupné a jednoducho neobývateľné. Ha Long v [...]

Monika Jankovská

Proces s Monikou Jankovskou v kauze Fatima odročili na september

19.08.2022 09:44

Dôvodom je nedodržanie lehoty na prípravu.

Platan

V malackom parku sa zlomil vyše 100-ročný platan, spadol na budovu vinárne

19.08.2022 09:38

Pri udalosti sa nikto nezranil. Mesto uzavrelo jeden zo vstupov do parku.

zdruzena tkanivova banka UNLP

Košická univerzitná nemocnica kúpila z operačného programu nové prístroje

19.08.2022 09:00

Vďaka moderným technológiám za viac ako 100-tisíc sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP.

Čína Rusko Putin Návšteva pching

Putin a Si Ťin-pching sa zrejme zúčastnia na summite G20 na Bali

19.08.2022 08:56

Mnohé západné krajiny usilujú o to, aby Indonézia, ktorá tento rok skupine predsedá, Rusko zo zasadnutia vylúčila kvôli jeho invázii na Ukrajinu.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 371
Celková čítanosť: 1524565x
Priemerná čítanosť článkov: 4109x

Autor blogu