Založ si blog

Ešte k nákupu antigénových testov. . .

Je dobré, že v Správe Štátnych hmotných rezerv (SŠHR) prebehla kontrola v súvislosti s nákupom antigénových testov na covid-19, lenže problém je v tom, že ani tá sa nezaoberala kľúčovou otázkou:

Prečo Matovičova vláda poverila nákupom testov Štátne hmotné rezervy? Prečo nenakupoval štát, zastúpený ministerstvom zdravotníctva napriamo?

Teraz nejde o to, či je riaditeľ firmy Eurolamb Lambda Peter Krajčovič Matovičov známy (hoci v podmienkach slovenského biznisu nič nie je náhodné), ale o to, že nákup bez prostredníka je vždy cenovo výhodnejší! To azda netreba nikomu vysvetľovať.

Ak sa o rok neskôr, v marci 2021, už mohlo nakupovať priamo od výrobcu (viď. obrázok), prečo to nešlo v októbri 2020?

 

Prečo sa to nedalo, keď za zhoršujúcej sa pandemickej situácie išlo aj o čas? Rokovanie bez prostredníka, okrem toho, že je lacnejšie, je určite aj rýchlejšie! Zvlášť, ak kórejská firma Biosensor, od ktorej sa testy nakupovali, sa správala tak, ako sa na zodpovedného biznismena patrí – preverovala si trnavskú firmu Eurolab Lambda a keď zistila, že jej obrat v roku 2019 bol len 32 000 eur zdráhala sa s ňou vôbec rokovať o takom veľkom kontrakte. Údajne musel zakročiť dokonca sám minister financií Heger a zaručiť sa Kórejcom, že Eurolab Lambda je dôveryhodná.

Nákup antigénových testov sa udial na základe uznesenia vlády č. 585/2020. Tak to aspoň vyplýva z oznámenia č. 36574 na webe Úradu pre verejné obstarávanie.(viď. obr.). Podľa tohto oznámenia išlo o kontrakt za 39 500 000,00 EUR bez DPH.

 

 

Lenže vládne uznesenie č. 585/2020 zo dňa 23. septembra 2020, na ktoré sa SŠHR aj UVO odvoláva, je formulované veľmi vágne, ba až neuveriteľne amatérsky. Svojim uznesením vláda síce ukladá predsedovi Správy štátnych hmotných rezerv SR realizovať tvorbu pohotovostných zásob – „Skríningové testy na diagnostiku ochorenia COVID-19“, ale nie je tam nijaká bližšia špecifikácia komodity a čo je zarážajúcejšie, nie je tam ani počet testov a najmä suma, ktorú je na to Matovič a spol. ochotný obetovať (viď obr.)

To je čosi také, ako keby šéf celoslovenského Tesca prikázal svojmu skladníkovi (a predseda Správy Štátnych hmotných rezerv nie je v podstate nič iné než skladník), aby nakúpil do potravinových obchodov do sortimentu ovocia slivky a skladník by slivky nakúpil, lenže sedemdecové spišské a do každého jedného Tesca (aj v Hornej Maríkovej) celý kamión.

Kto, kedy a ako rozhodol, že sa budú nakupovať práve tie testy, ktoré sa nakúpili a kto rozhodol, že sa ich nakúpi také obrovské množstvo a za takú cenu? Pretože súčasťou vládneho uznesenia č. 585/2020 bol aj materiál s názvom Návrh na úpravu materiálovej skladby a zabezpečenie pohotovostných zásob a v ňom sa odporúča kúpiť skríningové testy na diagnostiku ochorenia covid-19 v počte len(!) 500 000 ks. Nakúpilo sa napokon 13 500 000 ks a to je výrazne viac ako odporúčaných 500 tisíc..    (viď. obr.)

A toto kontrola Úradu na verejné obstarávanie zjavne neriešila!

Pri takomto pochybnom konaní Matovičovej vlády síce možno nešlo o porušenie zákona, ale s úplnou istotou išlo o krajne nehospodárny, neprofesionálny, časovo zdĺhavý postup, ktorý pravdepodobne nemal za primárny cieľ urobiť službu v prospech všetkých občanov, ale len v prospech niektorých privilegovaných, ktorí by sa dali zrátať na prstoch jednej či dvoch rúk.

 

O problematike Matovičovho a Krajčího (ne)menežovania coronakrízy počas uplynulého roka  sa bude dať viac dočítať v mojej knižke, ktorá v najbližších dňoch príde na pulty kníhkupectiev.

 

Mainstream opäť zlyhal. . .

22.09.2021

Včera sa v Bratislave v hoteli Devín konal 1. ročník Medzinárodného mierového fóra „Zjednotení za mier“. To sa má stať protiváhou každoročného, zbrojárskymi firmami i našou vládou bohato dotovaného podujatia Globsec, ktoré nie je ničím iným ako stretnutím tých najagresívnejších militaristov. O podujatí samozrejme naše „demokratické“ mainstreamové [...]

Dnes len dve vety:

09.09.2021

Nakazení rapídne pribúdajú a my ideme vítať pápeža. A pre istotu včera vláda schválila aj najväčší nákup zbraní v histórii, lebo na to peniaze sú a na zdravotníctvo netreba-to v akej jebnutej krajine žijem? Viac v knihe:

Kedy konečne pôjdu sedieť M. K. a I. M. ?

02.09.2021

Prišlo leto, nastali horúčavy, čísla nakazených sa výrazne zlepšili, média teda začali pristupovať ku covidovej téme spomienkovo. Iste, všetci máme pandémie už plné zuby, chceme si od nej oddýchnuť. Lenže, nemali by sme zabúdať! Nemali by sme zabudnúť na obozretnosť, pretože indický (delta) variant opäť začne napĺňať nemocnice, nech si o tom myslí, kto chce, čo [...]

Zuzana Čaputová

Poslanci si dnes od prezidentky vypočujú správu o stave republiky

28.09.2021 08:21

Členovia zákonodarného orgánu sa dnes budú zaoberať aj novelou zákona, ktorá má za cieľ zrýchliť a zjednodušiť postup verejného obstarávania.

South Korea North Korea Projectile

Severná Kórea odpálila do Japonského mora najmenej jednu neidentifikovanú strelu

28.09.2021 06:41, aktualizované: 08:50

Rezolúcie OSN pritom zakazujú Severnej Kórei uskutočňovať skúšky balistických rakiet, ktoré by mohli v závislosti od svojej konštrukcie niesť aj jadrovú hlavicu.

očkovanie, Moderna, koronavírus

ONLINE: EMA nepovažuje tretiu vakcínu za nutnú, ale posudzuje žiadosti výrobcov

28.09.2021 06:15, aktualizované: 07:30

Pre bežnú populáciu nie je podľa Európskej liekovej agentúry nutná tretia posilňovacia dávka vakcíny.

Nová nemocnica FBLR sv. Michala v Číži

Na juhu Slovenska otvorili unikátnu nemocnicu

28.09.2021 06:00

Nová špecializovaná nemocnica v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia (FBLR) vyrástla v Rimavskosobotskom okrese v obci Číž.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 311
Celková čítanosť: 1316292x
Priemerná čítanosť článkov: 4232x

Autor blogu