Založ si blog

Hanba na TA3

Spravodajská televízia TA3 urobila včera záslužný čin v podobe prenosu z pohrebu legendy – Miroslava Žbirku. Tu však všetky pozitíva končia.

Prenos komentoval moderátor, ktorého meno mi, žiaľ, ušlo a ani ho spätne nedokážem dohľadať. Komentoval ho spolu s dvojicou – speváčkou Zuzanou Smatanovou a Jozefom Kollárom, autorom knihy o Žbirkovi vydanej pred 19 rokmi.

Ich komentovanie možno označiť jedným slovom:

Strašné!

Omnoho lepšie by prenos vyznel, keby mlčali.

Plakal by som zo Žbirkovho úmrtia, ale musel som zúriť z toho, ako nedôstojne a katastrofálne to poňali v TA3.

Človek by očakával, že v televízii vyberú moderátora, ktorý má k problematike aspoň nejaký vzťah. Lenže moderátor sa namiesto toho ešte verejne posťažoval, že na Žbirkovom koncerte v živote nebol.

Človek by očakával, že na komentovanie pohrebu vyberú Žbirkovych priateľov, ktorí mali k nemu najbližšie. Neviem posúdiť, či Smatanová s Kollárom patrili k Žbirkovym najbližším, ale z toho, čo som videl, to vyzeralo, že skôr nie. To, čo zo seba vypúšťali bola len znôška trápnych fráz.

Je evidentné, že trojica komentátorov sa na prenos nijako nepripravovala, čo najmä v prípade moderátora TA3 je absolútne nepochopiteľné, neprijateľné a neprofesionálne. Všetci traja to dali na hulváta, v štýle: však niečo už len pokvákame. To bolo v príkrom rozpore s tým, aký Žbirka bol – precízny puntičkár, ktorý sa na každý svoj výkon dlhodobo a dôsledne pripravoval.

Pritom stačilo len trochu prípravy a najmä úprimnosti a emócie. Nedostatok týchto „komodít“ však zo sprievodného slova priam trčal.

Moderátor bol nepripravený, rétoricky i gramatický úbohý. Zbytočným komentom neslušne rušil aj omnoho hodnotnejšie slová, ktoré odznievali v obradnej sieni. Hlavne, že vedel komentovať prezidentku s jej partnerom, aj to so zlou gramatikou. Zuzana Smatanová to zaklincoval prianím úprimnej sústrasti rodine. Je smutné, keď ľudia, ktorí by mali patriť ku kultúrnej elite tohto národa nevedia ani správne kondolovať. Pre tých, ktorí netušia o čom píšem – sústrasť sa nepraje, ale vyjadruje!

Záverečné moderátorove slová: „Želám všetko dobré…“ po ktorých si hneď zbalil papiere, pôsobili akoby práve dočítal správy zo športu.

Dvojica Žbirkovych vraj priateľov sa zmohla len na kopec fráz, vrátane najmenej desaťnásobného nenápaditého opakovania, že spevákova tvorba bude večne živá (koho to len pripomína…?).

Od Žbirkovych priateľov by som očakával, že budú spomínať s hlbokým pohnutím, že bude na nich vidieť, že ozaj smútia, že to bude ÚPRIMNÁ výpoveď, ktorá človeka chytí za srdce. Človek by čakal, že sa na televízne rozlúčenie so Žbirkom pripravia, že na odľahčenie smutných okamihov a na vykreslenie ich vzťahu k spevákovi a bolesti z jeho odchodu spomenú nejaké pozoruhodné a hoci aj humorné momenty ich spoločného vzťahu… Nič také tam nebolo. Len frázy bez náznaku emócie pôsobiace silne nekultúrne.  Keby do televízneho  štúdia dotiahli niektorého z fanúšikov, ktorí nosili sviečky k Žbirkovej lavičke v parku na Račianskom mýte, bolo by v tom viac úprimnosti a emócie.

Bolo to nedôstojné a pred televízorom som sa hanbil ako pes. Neviem si predstaviť, že by si Česi rozlúčku s Gottom takto zmršili.

 

(autorom fotografie je autor textu)

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

hodina zeme, sviečky, noc, tma

V sobotu bude Hodina Zeme, na známych budovách sa vypnú svetlá

25.03.2023 10:27

Svetový fond na ochranu prírody vyzýva ľudí, aby počas dňa sami "vypli" a strávili hodinu tým, že urobia niečo pozitívne pre planétu.

sviečková manifestácia

Heger: Sviečková manifestácia pripomína význam trvania na hodnotách demokracie

25.03.2023 09:59

Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickej moci na Slovensku.

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine

Ruské sily postúpili v okolí Bachmutu aj v meste samotnom, uvádza ISW

25.03.2023 08:27

Ukrajinský generálny štáb ohlásil odrazenie 59 útokov za posledný deň.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1758897x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie