Potulky po Mauritánii 10. časť

Ďalší deň bol pôvodne rezervným pre prípad, že by čosi nefungovalo s vlakom. A tak ho vypĺňame náhradným programom. Sadáme do áut a vezieme sa z Ataru k miestnemu vyhliadkovému bodu. Z vyvýšeného miesta na skalách však vidíme ten istý obraz ako zospodu – všade sucho a piesok.

Odtiaľ už kráčame po svojich. Túra opisuje akýsi okruh okolo Ataru. V piesku takmer po celý čas nachádzame plastové odpady, hoci domy či inú civilizáciu nablízku nevidno. Miestami vidno lokality so zasolenou pôdou sfarbenou do biela. Oba javy (teda plasty a soľ) sú smutným dôkazom o devastácii životného prostredia.

Z vegetácie nás upútal akýsi druh bavlníka a miniatúrne divoké melóny s priemerom do desať centimetrov.

Počas túry však predsa len prídeme aj k serióznej pozoruhodnosti – veľkej skale s početnými petroglyfmi. Petroglyfy sú staršie ako ja a to je už čo povedať, pretože som bol najstarším účastníkom mauritánskej akcie. Popravde, tie petrogylfy mali už niekoľko tisíc rokov, ale viac som si o ich pôvode nezapamätal.

Okľukou sa vraciame do Ataru. Na okraji mesta stretáme skupinu žien, ktoré po vytiahnutí fotoaparátu, utekajú sa skryť do domov ako keby sme boli v parku sa obnažujúci úchyláci. Ulice v Atare sú piesočné, samozrejme s množstvom špiny a plastov, s nevyhnutnými potulujúcimi sa hospodárskymi zvieratami, oslami, kozami, hydinou…

Veľká mešita v Atare

Zavítali sme do miestnej reštiky, čo bola tmavá kutica s tromi stolmi pokrytými igelitovými obrusmi. Ponuka sa nám však nepozdávala a tak sme sa cez dvor, ktorý bol vlastne kuchyňou reštaurácie premiestnili do inej, rovnako tmavej kutice. Tá už mala od ulice vývesný štít inej reštaurácie, hoci kuchyňa bola tá istá.

Všetky jedlá v Mauritánii sa podávajú buď s kuskusom alebo s ryžou. Ani jedno z toho nemusím, ale hlad urobí svoje. Na pitie sú okrem čaju k dispozícii len všadeprítomná coca cola a sprite. Na pivo môžete zabudnúť, pretože islam. V niektorých lepších obchodoch mali síce na predaj sľubne vyzerajúcu plechovku s nápisom Bavaria, ale pri podrobnom preskúmaní obalu zisťujeme, že ide o nealkoholické pivo a to ešte slovo pivo nikde v texte nebolo použité – len oznam, že ide o nealkoholický jačmenný nápoj.

S alkoholom bol problém aj v hlavnom meste Nouakchotte. Ubytovaní sme síce boli v penzióne, ktorý patril Francúzovi a v presklenom pavilóne jeho záhrady sme vo vitríne objavili vystavené množstvo prázdnych fliaš od vína, ale keď sme sa majiteľa pýtali, či sa dá nejaký alkohol zohnať, rezolútne zakrútil hlavou. A tak sme sa na celé dva týždne stali nedobrovoľnými abstinentmi.

Hlavná križovatka v Atare

Atar

Atar

Zdroj fotografií: autor textu (všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Krátka správa o ceste vlakom

03.04.2025

Predvčerom som cestoval osobákom z Bratislavy do Kútov. Vďaka tomu som získal dva nové poznatky. V prvom rade som bol zvedavý, či vlak zastane v Plaveckom Štvrtku, v obci s najnovším ohniskom nákazy slintačky a krívačky. Farma je od železničnej stanice vzdialená vzdušnou čiarou presne kilometer. Vlak zastal. Ľudia v pohode nastúpili aj vystúpili. Na staničnej budove [...]

Ešte o slintačke

02.04.2025

V minulom článku uverejnenom v Hlavných správach (link: TU) som písal o svojich podozreniach, akým spôsobom mohlo dôjsť k vzniku slintačkového (slintačka a krívačka, ďalej len SLAK) ohniska v Kisbajcsi v Maďarsku blízko slovenských hraníc. Až po napísaní článku som sa dozvedel, že na farme v Kisbajcsi pracovali egyptskí dojiči. A teda logicky, namiesto mojich trošku [...]

Krátka správa z cesty

27.03.2025

Včera som sa vrátil z výletu do Barcelony a Andorry, ktorý bol kratší, ako by sa mi žiadalo… Bolo tam fajn. Okrem iného aj preto, lebo ani v Barcelone, ani v Andorre som nevidel jedinú ukrajinskú vlajku. Akurát v Andorre som zazrel vtáčie búdky pre ukrajinských sťahovavých vtákov vyhotovené nielenže v národných farbách, ale aj v ich správnom poradí… Zazrel [...]

Trump

CNN: Trump po stretnutí s konšpirátorkou vyhodil vysokopostavených členov vysokopostavených členov

03.04.2025 18:50

Loomerová sa často objavovala v Trumpovej predvolebnej kampani v roku 2024.

pochod protest bratislava

V Bratislave sa začal pochod proti „ruskému zákonu“ k mimovládnym organizáciám

03.04.2025 18:15, aktualizované: 18:44

„Zákon je nebezpečný, kopíruje Rusko, je protiústavný a inšpirovaný Putinovými pravidlami na potláčanie slobody," tvrdia organizátori.

Martina Šimkovičová

Šimkovičová bez uvedenia dôvodu zrušila výberové konanie na šéfa SND

03.04.2025 16:46, aktualizované: 16:56

Ministerstvo kultúry zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla.

putá, polícia, zatknutie, zadržanie

Za 10 eur na 12 rokov do basy? V Lamači prepadla seniorka seniorku

03.04.2025 16:20

72-ročná Mária si vyhliadla 83-ročnú ženu.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 676
Celková čítanosť: 2440273x
Priemerná čítanosť článkov: 3610x

Autor blogu

Kategórie

Archív