Potulky po Mauritánii 11. časť

Ďalší deň sme džípmi vyrazili do starobylého mesta Chinguetti.

Na okamih zastavujeme v Amojjarskom priesmyku na vyfotografovanie úžasnej horskej scenérie. Keď sa všetci do sýtosti nacvakali uzávierkami svojich fotoaparátov pokračujeme ďalej v ceste.

 

Amojjarský priesmyk

Amojjarský priesmyk

Amojjarský priesmyk

Špecifikom Mauritánie sú stále policajné kontrolné body rozosiate azda každých 50 kilometrov na všetkých hlavných cestných ťahoch. Policajti tu slúžia buď sami alebo vo dvojiciach a neozbrojení. Vyvstáva teda otázka, čo by urobili, kedy zistili, že kontrolovaný džíp je plný členov hnutia Polisario či bojovníkov Al-Kajdy. Každá z policajných kontrol vyžaduje od cudzincov zoznam cestujúcich. Ak by si policajti mali potrebné údaje zdĺhavo opisovať z pasov veľa by ste toho z Mauritánie nevideli. Je vhodné taký zoznam si pripraviť už doma a vytvoriť najmenej 50 jeho kópií, aby ste mali na rozdávanie.

Chinguetti je bývalé stredoveké obchodné centrum v severnej Mauritánii, ktoré sa nachádza na Adrarskej plošine východne od Ataru. Mesto bolo založené v 13. storočí ako križovatka niekoľkých transsaharských obchodných ciest. Po stáročia bolo hlavným miestom stretávania sa pútnikov z Maghrebu na ceste do Mekky. Stalo sa známym ako sväté mesto najmä pre pútnikov, ktorí nedokázali absolvovať dlhú cestu na Arabský polostrov.

Chinguetti

Chinguetti

Chinguetti

Chinguetti

Chinguetti sa stalo centrom islamského náboženského a vedeckého učenia v západnej Afrike. Okrem náboženského výcviku učili školy v Chinguetti študentov rétoriku, právo, astronómiu, matematiku a medicínu. V meste sa nachádza päť významných knižníc, ktoré opatrujú prevažne rukopisné diela vedeckého a náboženského zamerania, pričom mnohé pochádzajú z neskoršieho stredoveku.

Knihovník Sajf  z knižnice al Hamoni je veľký rétor. Hoci už nie je najmladší a do knižnice starecky dokrivkal s výzorom človeka nad hrobom, keď sa dal do rozprávania, zázračne ožil. Gestikuláciou, dramatickými pomlčkami či zvyšovaním hlasu, oduševnenou recitáciou veršov dokázal vyprodukovať viac dramatického umenia ako čerství absolventi VŠMU. Sajf cenné knihy, ktoré má na starosť očividne miluje a smutne priznáva, že viac peňazí na záchranu vzácnych diel prichádza z Európskej únie ako z bohatých islamských krajín Arabského polostrova. Mnohé publikácie v minulosti boli poškodené inváziou termitov do mesta.

Knihovník Sajf

Knihovník Sajf

Byť knihovníkom je veľmi vzácna a dedičná pozícia.

Abdulláh z ďalšej knižnice al Habott je len zamestnancom, ale patrične hrdým na svoju pozíciu. Vzácne knihy berie do rúk s veľkou úctou a v rukaviciach.

Knihovník Abdulláh

Knihovník Abdulláh

O Chinguetti v Mauritánii hovoria, že je to siedme najsvätejšie mesto islamu, ale mimo západnej Afriky sa toto tvrdenie neuznáva.

V roku 1996 bolo Chinguetti spolu s mestom Ouadane zaradené medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.

Piatková mešita, starobylá kamenná stavba so štvorcovým pôdorysom minaretu, je Mauritáncami považovaná za národný symbol krajiny.

Piatková mešita v Chinguetti

Piatková mešita v Chinguetti

Návorie Piatkovej mešity v Chinguetti

Mesto dnes vážne ohrozuje rozširujúca sa púšť. Vysoké piesočné duny prenikajú cez západnú hranicu mesta. Viacero domov už nedokázalo vzdorovať tomuto živlu a majitelia ich opustili.

Zdroj fotografií: autor textu (všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)

Krátka správa o ceste vlakom

03.04.2025

Predvčerom som cestoval osobákom z Bratislavy do Kútov. Vďaka tomu som získal dva nové poznatky. V prvom rade som bol zvedavý, či vlak zastane v Plaveckom Štvrtku, v obci s najnovším ohniskom nákazy slintačky a krívačky. Farma je od železničnej stanice vzdialená vzdušnou čiarou presne kilometer. Vlak zastal. Ľudia v pohode nastúpili aj vystúpili. Na staničnej budove [...]

Ešte o slintačke

02.04.2025

V minulom článku uverejnenom v Hlavných správach (link: TU) som písal o svojich podozreniach, akým spôsobom mohlo dôjsť k vzniku slintačkového (slintačka a krívačka, ďalej len SLAK) ohniska v Kisbajcsi v Maďarsku blízko slovenských hraníc. Až po napísaní článku som sa dozvedel, že na farme v Kisbajcsi pracovali egyptskí dojiči. A teda logicky, namiesto mojich trošku [...]

Krátka správa z cesty

27.03.2025

Včera som sa vrátil z výletu do Barcelony a Andorry, ktorý bol kratší, ako by sa mi žiadalo… Bolo tam fajn. Okrem iného aj preto, lebo ani v Barcelone, ani v Andorre som nevidel jedinú ukrajinskú vlajku. Akurát v Andorre som zazrel vtáčie búdky pre ukrajinských sťahovavých vtákov vyhotovené nielenže v národných farbách, ale aj v ich správnom poradí… Zazrel [...]

Trump

CNN: Trump po stretnutí s konšpirátorkou vyhodil vysokopostavených členov vysokopostavených členov

03.04.2025 18:50

Loomerová sa často objavovala v Trumpovej predvolebnej kampani v roku 2024.

pochod protest bratislava

V Bratislave sa začal pochod proti „ruskému zákonu“ k mimovládnym organizáciám

03.04.2025 18:15, aktualizované: 18:44

„Zákon je nebezpečný, kopíruje Rusko, je protiústavný a inšpirovaný Putinovými pravidlami na potláčanie slobody," tvrdia organizátori.

Martina Šimkovičová

Šimkovičová bez uvedenia dôvodu zrušila výberové konanie na šéfa SND

03.04.2025 16:46, aktualizované: 16:56

Ministerstvo kultúry zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla.

putá, polícia, zatknutie, zadržanie

Za 10 eur na 12 rokov do basy? V Lamači prepadla seniorka seniorku

03.04.2025 16:20

72-ročná Mária si vyhliadla 83-ročnú ženu.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 676
Celková čítanosť: 2440277x
Priemerná čítanosť článkov: 3610x

Autor blogu

Kategórie

Archív