Ďalší deň sme džípmi vyrazili do starobylého mesta Chinguetti.
Na okamih zastavujeme v Amojjarskom priesmyku na vyfotografovanie úžasnej horskej scenérie. Keď sa všetci do sýtosti nacvakali uzávierkami svojich fotoaparátov pokračujeme ďalej v ceste.
Špecifikom Mauritánie sú stále policajné kontrolné body rozosiate azda každých 50 kilometrov na všetkých hlavných cestných ťahoch. Policajti tu slúžia buď sami alebo vo dvojiciach a neozbrojení. Vyvstáva teda otázka, čo by urobili, kedy zistili, že kontrolovaný džíp je plný členov hnutia Polisario či bojovníkov Al-Kajdy. Každá z policajných kontrol vyžaduje od cudzincov zoznam cestujúcich. Ak by si policajti mali potrebné údaje zdĺhavo opisovať z pasov veľa by ste toho z Mauritánie nevideli. Je vhodné taký zoznam si pripraviť už doma a vytvoriť najmenej 50 jeho kópií, aby ste mali na rozdávanie.
Chinguetti je bývalé stredoveké obchodné centrum v severnej Mauritánii, ktoré sa nachádza na Adrarskej plošine východne od Ataru. Mesto bolo založené v 13. storočí ako križovatka niekoľkých transsaharských obchodných ciest. Po stáročia bolo hlavným miestom stretávania sa pútnikov z Maghrebu na ceste do Mekky. Stalo sa známym ako sväté mesto najmä pre pútnikov, ktorí nedokázali absolvovať dlhú cestu na Arabský polostrov.
Chinguetti sa stalo centrom islamského náboženského a vedeckého učenia v západnej Afrike. Okrem náboženského výcviku učili školy v Chinguetti študentov rétoriku, právo, astronómiu, matematiku a medicínu. V meste sa nachádza päť významných knižníc, ktoré opatrujú prevažne rukopisné diela vedeckého a náboženského zamerania, pričom mnohé pochádzajú z neskoršieho stredoveku.
Knihovník Sajf z knižnice al Hamoni je veľký rétor. Hoci už nie je najmladší a do knižnice starecky dokrivkal s výzorom človeka nad hrobom, keď sa dal do rozprávania, zázračne ožil. Gestikuláciou, dramatickými pomlčkami či zvyšovaním hlasu, oduševnenou recitáciou veršov dokázal vyprodukovať viac dramatického umenia ako čerství absolventi VŠMU. Sajf cenné knihy, ktoré má na starosť očividne miluje a smutne priznáva, že viac peňazí na záchranu vzácnych diel prichádza z Európskej únie ako z bohatých islamských krajín Arabského polostrova. Mnohé publikácie v minulosti boli poškodené inváziou termitov do mesta.
Byť knihovníkom je veľmi vzácna a dedičná pozícia.
Abdulláh z ďalšej knižnice al Habott je len zamestnancom, ale patrične hrdým na svoju pozíciu. Vzácne knihy berie do rúk s veľkou úctou a v rukaviciach.
O Chinguetti v Mauritánii hovoria, že je to siedme najsvätejšie mesto islamu, ale mimo západnej Afriky sa toto tvrdenie neuznáva.
V roku 1996 bolo Chinguetti spolu s mestom Ouadane zaradené medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.
Piatková mešita, starobylá kamenná stavba so štvorcovým pôdorysom minaretu, je Mauritáncami považovaná za národný symbol krajiny.
Mesto dnes vážne ohrozuje rozširujúca sa púšť. Vysoké piesočné duny prenikajú cez západnú hranicu mesta. Viacero domov už nedokázalo vzdorovať tomuto živlu a majitelia ich opustili.
Zdroj fotografií: autor textu (všetky fotky sa po kliknutí na ne zväčšia)
Celá debata | RSS tejto debaty