Založ si blog

Vietnam slovom a obrazom – 1. časť

Hanoj, hoci je hlavným mestom Vietnamu, je len druhým najväčším v krajine (väčšie je Hočiminovo Mesto, bývalý Saigon).

Hanoj bol od roku 1902 do roku 1954 hlavným mestom Francúzskej Indočíny a od roku 1954 do roku 1976 hlavným mestom Severného (komunistického) Vietnamu. Má osem miliónov obyvateľov. Poznať to najmä v cestnej premávke. Tradiční bicyklisti už nie sú na uliciach vidieť v takej miere ako v minulosti. Nahradili ich mopedisti. A mopedistické scénky z hanojských ulíc sú často bizarné.

Na mopede sa často vezú aj štyri osoby, nezriedka matka na zadnom sedadle jednou rukou drží tašku s nákupom a druhou rukou batoľa. Malé deti majú drobné sedadlo pred šoférom ale sedia, či dokonca stoja aj medzi manželským párom sediacim za sebou. Nie je nijakou zvláštnosťou vidieť na mopede prevážať psa, alebo aj dvoch, pričom jedného zo psov drží v náručí pasažier, druhý pes sedí na stúpačke. Osobitnou kapitolou je preprava tovarov. Náklad je často taký objemný, že samotného mopedistu, či moped ani nevidno. A nákladom môže byť od kartónových škatúľ a plastových bandasiek všetko až po klietky s papagájmi, škatule s kurencami, či vodné fajky điếu cày.

Doprava je značne chaotická a pre návštevníka zo stredu Európy v prvom momente frustrujúca. Neustále vytrubovanie, najmä to, prichádzajúce spoza chrbta je neurotizujúce.

(Všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

Vietnam slovom aj obrazom – 5. časť

09.08.2022

Poobede sme zavítali do Pagody Quán Sứ (tzv. Veľvyslanecká pagoda). Je to budhistický chrám nachádzajúci sa na ulici Quan Su 73. Pagodu Quan Su vybudovali v 15. storočí za dynastie Lê. V tom čase tu nebol žiadny budhistický chrám, ale niektoré prístrešky slúžili ako miesto uctievania. Počas vlády cisára Le The Tong Chiem Thanh, Laos zvyčajne posielal veľvyslancov, aby [...]

Vietnam slovom a obrazom – 4. časť.

07.08.2022

Na druhý deň zamierime do kráľovskej citadely Thang Long alebo do thanglongského cisárskeho mesta. Ide o opevnený areál, ktorý bol postavený v roku 1110 ako nové cisárske sídlo. Nezachovalo sa z neho mnoho, ale to, čo sa zachovalo, bolo v roku 2010 zaradené do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. V deň našej návštevy sa tu zhromaždili stovky hanojských maturantov, asi [...]

Vietnam slovom aj obrazom – 3. časť

06.08.2022

Po návrate z Vlakovej ulice zamierime ešte k jazeru Hồ Hoàn Kiếm (Jazero vráteného meča). Jazero sa nachádza kúsok od nášho hotela v centre mesta. Vzniklo z ramena Červenej rieky. Jeho rozmery sú 700 x 250 metrov. Na vodnej ploche trónia dva ostrovy. Ten väčší pri severnom pobreží je s pevninou spojený dreveným mostom (Most vítania ranného slnka) a nachádza [...]

Bratislava, radnica, magistrát, Primaciálne námestie, primátor

Mlýnek potvrdil záujem kandidovať na post primátora Bratislavy

09.08.2022 13:12

Mlýnek tvrdí, že získal podporu strán a hnutia OĽaNO, OKS, Zmena zdola a Nova, pričom rokuje aj s ďalšími stranami.

vojna na ukrajine, ukrajina

Na Ruskom okupovaných územiach silnie ukrajinský odpor, píše AP

09.08.2022 13:00

Partizánske jednotky verné Kyjevu zabíjajú proruských predstaviteľov, vyhadzujú do povetria mosty či vlaky a pomáhajú armáde pri identifikácii kľúčových cieľov.

Pečniansky les ZSD ochrana prírody vedenie

Energofirma sa spojila s ochranármi. V Pečnianskom lese obnoví chránené územie

09.08.2022 12:41

Západoslovenská distribučná sa spojila so Štátnou ochranou prírody SR (ochranármi), miestnym poľovným združením a lesníkmi. Budú revitalizovať ochranné pásmo.

Opičie kiahne

Vírusom opičích kiahní sa v Nemecku nakazilo štvorročné dievča

09.08.2022 12:29

Nemecko od mája zaznamenalo 2916 prípadov ochorenia.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 1515598x
Priemerná čítanosť článkov: 4164x

Autor blogu