Vietnam slovom a obrazom – 4. časť.

Na druhý deň zamierime do kráľovskej citadely Thang Long alebo do thanglongského cisárskeho mesta. Ide o opevnený areál, ktorý bol postavený v roku 1110 ako nové cisárske sídlo. Nezachovalo sa z neho mnoho, ale to, čo sa zachovalo, bolo v roku 2010 zaradené do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Thang Long

Thang Long

Thang Long

Thang Long

Thang Long

Thang Long

V deň našej návštevy sa tu zhromaždili stovky hanojských maturantov, asi nejaká miestna tradícia. Nekonečne dlho sa na najrozličnejším miestach fotili a dokonca nejedného z nás požiadali, aby sme sa vyfotili s nimi. Tento fenomén sme pozorovali vlastne počas celého nášho pobytu. Vietnamci sa radi fotografujú a neprekáža im, ani keď turisti fotografujú ich. Ešte vám aj zamávajú do hľadáčika. Diametrálne odlišný prístup ako napr. v afrických krajinách. Dokonca vás požiadajú, či sa môžu s vami vyfotiť. Asi tu Európania s bledou kožou pôsobia exoticky, zvlášť, keď v postcovidových časoch sa turistický ruch ešte len rozbieha.

V areáli kráľovskej citadely Thang Long možno vidieť tajný podzemný vojnový bunker. Zohral dôležitú úlohu vo vojne so Spojenými štátmi, najmä počas 12 dní a nocí leteckej bitky o Hanoi a Dien Bien Phu. Bunker vybudovali koncom roka 1964 a začiatkom roku 1965 na celkovej ploche 64 m2. Jeho vrch sa nachádza 1,4 metra nad pozemkom, steny má hrubé 0,4 m. Vďaka systému klimatizácie, filtrovania a vetrania bol považovaný za jeden z najmodernejších svojho druhu a mohol poskytnúť úkryt aj pred atómovými bombami.

V suteréne sa nachádzajú tri miestnosti, tá najväčšia s výmerou 34 m2.  Bol vybavený štyrmi strážnicami. V každej boli nainštalované tri telefóny, systém monitorovania leteckých trás amerických aj vietnamských lietadiel, vojnová mapa, alarm a reproduktor. Súčasťou bunkra je aj  konferenčná miestnosť na taktickú poradu, kde vojenskí velitelia organizovali nepretržité stretnutia a velili boju proti USA.

Cestou k cisárskemu sídlu nezabudneme navštíviť Leninovu sochu, ktorá tu tróni dodnes. Veď vo Vietname je stále pri moci komunistická strana, hoci všade naokolo môžete pozorovať pomerne rozvinutý kapitalizmus. Takmer na každom dome je vyvesená vietnamská štátna vlajka – červená so zlatou hviezdou. Červená symbolizuje revolúciu a krv a zlatá hviezda tu údajne nie je komunistických symbolom, ale každý z piatich cípov hviezdy predstavuje jeden základný pilier vietnamskej spoločnosti – päť elementov obyvateľstva – roľníkov, robotníkov, intelektuálov, obchodníkov a vojakov – ktoré sa spájajú pri budovaní socializmu.

Na niektorých budovách veje aj červená zástava s kosákom a kladivom. Vietnam býva označovaný ako komunistická republika, ale husto osídlená rozvojová krajina, ktorá od roku 1986 prechádza z nepružnosti centrálne plánovanej, vysoko agrárnej ekonomiky na priemyselnejšiu a trhovú ekonomiku, výrazne zvýšila svoje príjmy a dnes patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce ekonomiky sveta.

Pod Leninovou sochou sa preháňajú v šliapacích, či batériou poháňaných autíčkach vysmiate hanojské deti a učia sa už od mladi prispôsobovať sa tunajšiemu dopravnému chaosu.

Zamierili sme do diplomatickej štvrte, kde sme náhodou naďabili na slovenské veľvyslanectvo.

Na priestranstvo, kde sa každoročne konajú veľké vojenské prehliadky sa dá dostať len cez vrátnicu so skenerom tela, aký býva na letiskách. V areáli sa nachádza aj Hočiminovo mauzóleum, ale my sme k nemu prišli v čase obednej prestávky, takže sa mi nedostalo potešenia po Leninovi uvidieť aj zabalzamovaného Ho či mina. (vietnamský revolucionár a štátnik, v rokoch 1946 – 1955 predseda vlády, od roku 1955 do svojej smrti prezident Vietnamskej demokratickej republiky (severného Vietnamu). Medzi obyvateľmi je dodnes očividne obľúbený a jeho vyobrazenia možno nájsť na najrozličnejších miestach krajiny. Životopisnú knižku o tejto osobnosti som si prečítal až po návrate domov a musím skonštatovať, že to musel byť obdivuhodný človek. Naši súčasní vládni politici by si ju mali prečítať tiež a zamyslieť sa nad sebou…

 

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Zdroj fotografií: autor textu

Ach jaj, Slováci!

29.01.2025

Náhoda ma zaviala do jednej materskej škôlky v malej obci na strednom Slovensku, teda do toho kraja, odkiaľ pochádza naša spisovná reč, kde je jej najčistejšia studnica. Na nástenke v hale bola výstavka snehuliakov, ktorých deti vytvárali v rámci svojho výtvarného zamestnania. Obrázkov tam bolo presne sedemnásť a každé dielo bolo podpísané autorom. No… autorom [...]

Latinskoamerické čriepky- 23. časť

27.01.2025

Málokto, kto navštívi Peru, vynechá zo svojho programu náhornú planinu Nazca. Náhorná plošina má rozlohu okolo 500 km2. Je to v podstate púštna oblasť známa svojimi geoglyfmi. Nazca sa leží vyše 400 km juhovýchodne od hlavného mesta Limy. Na náhornej plošine sa nachádza viac ako 300 obrazcov tvorených svetlými líniami vzniknutými odstránením tmavšieho vulkanického [...]

Latinskoamerické čriepky – 22. časť

26.01.2025

La Paz (aymarsky Chuquiyapu alebo Chuquiyawu) je administratívne hlavné mesto Bolívie, sídlo bolívijskej vlády a hlavné mesto departmentu La Paz. Oficiálnym hlavným mestom Bolívie je Sucre. La Paz leží v kaňone rieky Choqueyapu pod náhornou plošinou Altiplano v nadmorskej výške 4 000 metrov. Vyzerá trochu ako mesačný kráter s minimom zelene, ktorej sa tu príliš nedarí [...]

Parlament,

Valášek: Koalícia funguje ako blikajúca žiarovka, je otázne, či otvoria schôdzu. Máme väčšinu, oponuje Kaliňák

02.02.2025 16:30

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) argumentuje, že vláda naďalej má podporu 79 poslancov

Vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) na 64. rokovaní vlády

Kaliňák: Je potrebné urobiť finančný audit mimovládnych organizácií

02.02.2025 15:41

Kaliňák pripustil, že predčasné parlamentné voľby prichádzajú do úvahy.

Czech Republic Slovakia

Český premiér Fiala nevidí dôvod na obnovenie medzivládnych rokovaní so Slovenskom

02.02.2025 14:16

Fiala sa dotkol aj piatkových výrokov predsedu vlády SR.

zubárka, pacientka, zuby

Zubári bijú na poplach, z českého trhu zmizli anestetiká. Ako sú na situáciu pripravené naše ambulancie?

02.02.2025 12:00

Za nedostatok lieku môže výrobný výpadok, ale aj ostrá reakcia lekárov, ktorí si vo veľkom začali objednávať anestetiká do zásob

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 669
Celková čítanosť: 2394820x
Priemerná čítanosť článkov: 3580x

Autor blogu

Kategórie

Archív