Založ si blog

Problémy jednej ulice

Dnešní normalizátori môžu mať v blízkej budúcnosti jeden problém. V Bratislave, v mestskej časti Devínska Nová Ves sa nachádza ulica, ktorá sa volá Charkovská.

Zatiaľ sa jeden a pol miliónové mesto (druhé najväčšie ukrajinské) Rusom nepodarilo dobyť. Vzhľadom na to, že najmenej polovica jeho obyvateľov je ruskej národnosti, mesto určite patrí do záujmovej oblasti ruských stratégov a je otázkou času, kedy sa naň zamerajú.

Prvý problém pre normalizátorov nastane, ak ho Rusi dobyjú. To predsa nebudeme môcť mať v euroatlantickej Bratislave ulicu nazvanú podľa teraz už Rusmi dobytého mesta!

Druhý problém máme už teraz. A čudujem sa, že si to normalizátori ešte nevšimli. Ulica sa volá Charkovská, pretože podľa doterajších slovenských jazykových noriem sa mesto volá Charkov. Lenže vplyvom úslužných proukrajinských normalizátorských trendov sa prepisujú aj slovenské jazykové normy, takže sa čudujem, že sa ulica dosiaľ nepremenovala na Charkivskú – aby sme sa Ukrajincom zavďačili.

Lenže to by zas nehralo dokopy s čoraz rozšírenejším trendom (opäť odporujúcim doterajším slovenským jazykovým normám) písať ruské/ukrajinské mená v anglickom prepise. Čoraz častejšie totiž možno uzrieť v našich médiách ruského skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského uvedeného ako Pyotr Ilyich Tchaikovsky, skladateľa Dimitrija Šoštakoviča ako Dmitri Shostakovich a hoci aj ruského hokejistu Iliu Kovaľčuka ako Ilya Kovalchuk. No a v takom prípade by ulica v Devínskej Novej Vsi mala byť Kharkivská podľa anglickej transkripcie Kharkiv.

Nezávidím obyvateľom tej cca tridsiatky domov v Devínskej Novej Vsi. Výmenu občianskych preukazov kvôli názvu ulice majú takmer istú, len sa ešte agilní normalizátori budú musieť rozhodnúť, ktorú verziu zmeny zvolia.

Zdroj fotografie: autor textu

Príručka samovraha – 68. časť

29.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Carothers, Wallace Hume (41) – americký chemik a vynálezca. Šéfoval výskumu organickej chémie vo firme DuPont zameranému na polyméry. V roku 1930 vynašiel neoprén a v roku 1935 nylon. Vedec trpel chronickou depresiou a niekoľko rokov pred smrťou sa [...]

Migy migli na Ukrajinu

28.03.2023

Slovenčina má jedno pekné a momentálne aktuálne slovo – mignúť. Podľa Slovníka slovenského jazyka znamená: náhlivo opustiť nejaké miesto, vzdialiť sa, odísť, ujsť, prípadne zdrhnúť… Veľmi sa hodí v súvislosti so slovenskými stíhačkami, ktoré náhlivo a protiprávne migli na Ukrajinu. Migli tak rýchlo, že sa naše proamerické politické bábky ani nestihli [...]

Príručka samovraha – 67. časť

27.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Otrava barbiturátmi, jedmi, alkoholom… Adamov, Arthur (61) – francúzsky dramatik, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov absurdného divadla. Narodil sa v Rusku, ale po revolúcii v roku 1917 rodina prišla o všetok majetok. Adamov utiekol do Francúzska a v roku 1924 sa presťahoval do Paríža, [...]

NRSR, budova, parlament, história, stavba

Poslanci neschválili novelu Trestného poriadku

29.03.2023 18:28

Prokurátor tak nezíska právomoc dočasne umiestniť nepríčetného obvineného do zdravotníckeho zariadenia.

Nord stream objekt

Dánske úrady vyzdvihli 'záhadný' objekt od plynovodu Nord Stream 2

29.03.2023 17:50

Objekt sa javí ako námorná dymová bója a nepredstavuje bezpečnostné riziko.

adam puškár, daniel tupý

Beluský: NBÚ nezlyhal v prípade previerky pre Puškára, obvineného z vraždy Tupého

29.03.2023 17:20, aktualizované: 18:50

Predseda parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Beluský o tom informoval po mimoriadnom zasadnutí výboru.

Vladimir Putin

Putin pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad

29.03.2023 16:28

Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 482
Celková čítanosť: 1767547x
Priemerná čítanosť článkov: 3667x

Autor blogu

Kategórie