Založ si blog

Problémy jednej ulice

Dnešní normalizátori môžu mať v blízkej budúcnosti jeden problém. V Bratislave, v mestskej časti Devínska Nová Ves sa nachádza ulica, ktorá sa volá Charkovská.

Zatiaľ sa jeden a pol miliónové mesto (druhé najväčšie ukrajinské) Rusom nepodarilo dobyť. Vzhľadom na to, že najmenej polovica jeho obyvateľov je ruskej národnosti, mesto určite patrí do záujmovej oblasti ruských stratégov a je otázkou času, kedy sa naň zamerajú.

Prvý problém pre normalizátorov nastane, ak ho Rusi dobyjú. To predsa nebudeme môcť mať v euroatlantickej Bratislave ulicu nazvanú podľa teraz už Rusmi dobytého mesta!

Druhý problém máme už teraz. A čudujem sa, že si to normalizátori ešte nevšimli. Ulica sa volá Charkovská, pretože podľa doterajších slovenských jazykových noriem sa mesto volá Charkov. Lenže vplyvom úslužných proukrajinských normalizátorských trendov sa prepisujú aj slovenské jazykové normy, takže sa čudujem, že sa ulica dosiaľ nepremenovala na Charkivskú – aby sme sa Ukrajincom zavďačili.

Lenže to by zas nehralo dokopy s čoraz rozšírenejším trendom (opäť odporujúcim doterajším slovenským jazykovým normám) písať ruské/ukrajinské mená v anglickom prepise. Čoraz častejšie totiž možno uzrieť v našich médiách ruského skladateľa Piotra Iľjiča Čajkovského uvedeného ako Pyotr Ilyich Tchaikovsky, skladateľa Dimitrija Šoštakoviča ako Dmitri Shostakovich a hoci aj ruského hokejistu Iliu Kovaľčuka ako Ilya Kovalchuk. No a v takom prípade by ulica v Devínskej Novej Vsi mala byť Kharkivská podľa anglickej transkripcie Kharkiv.

Nezávidím obyvateľom tej cca tridsiatky domov v Devínskej Novej Vsi. Výmenu občianskych preukazov kvôli názvu ulice majú takmer istú, len sa ešte agilní normalizátori budú musieť rozhodnúť, ktorú verziu zmeny zvolia.

Zdroj fotografie: autor textu

Moldavsko a Podnestersko – 6. časť

22.11.2022

V posledný deň pobytu sme si naplánovali ešte návštevu Milestii Mici. Lietadlo nám odlietalo o 16,50, ale dovtedy by sme mali stihnúť prehliadku vinárstva absolvovať. Návštevu spolu s ochutnávkou sme si dojednali ešte z domova prostredníctvom internetu a vzhľadom na nutnosť presunu na letisko sme si zvolili prvý možný termín o desiatej dopoludnia, hoci väčšina návštev [...]

Moldavsko a Podnestersko – 5. časť

21.11.2022

Na druhý deň sa vydávame na prehliadku Tiraspoľu. V tomto komunistickom skanzene sú ulice stále pomenované po Leninovi, Karlovi Marxovi, Karlovi Liebknechtovi, Sverdlovovi… Centrálne tiraspoľské námestie je pomenované po jednom z najlepších vojenských stratégov histórie, generálovi Suvorovovi a dominuje mu aj jeho jazdecká socha. Pozoruhodné sú aj zástavky MHD. [...]

Moldavsko a Podnestersko – 4. časť

20.11.2022

V hlavnom meste stihneme len narýchlo na trhu čosi zjesť a už nastupujeme do maršrutky smerujúcej do Tiraspoľu. Počas dohadovania sa o platnosti našich, na internete zakúpených, cestovných lístkov sa nám pokúšal „pomôcť“ majiteľ neďaleko stojaceho osobného auta zn. Mercedes s ponukou, že nás zavezie za 75 lei/os do hlavného mesta Podnesterskej republiky. My však [...]

Rusko Ukrajina Vojna Mobilizácia Čiastočná Branci

Mobilizovaný ruský študent: Dostal som starú pušku, delili sme sa aj o spací vak

29.11.2022 06:10

Študent, ktorého prepustili z radov proruských jednotiek na Ukrajine, tvrdí, že k dispozícii mal pušku zo sovietskej éry.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Estónci nabádajú EÚ zdvojnásobiť výdavky na obranu

29.11.2022 05:55

Viac ťažkých zbraní Ukrajine, vyššie výdavky na obranu v Európe, navrhujú pobaltské a škandinávske štáty. Kyjev chce transformátory a protivzdušnú obranu.

americké vojnové lode, USS Chancellorsville

Zahnali sme americký krížnik, tvrdí Čína

29.11.2022 05:46

Čínska armáda v utorok uviedla, že v Juhočínskom mori zahnala americký krížnik s riadenými strelami.

koľajnice, zmena

Rakúske vlaky sa vracajú do normálu, varovný štrajk železničiarov sa skončil

29.11.2022 05:35

Osobnú i nákladnú vlakovú dopravu obnovia v utorok v Rakúsku po ukončení varovného štrajku tamojších železničiarov.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 396
Celková čítanosť: 1627522x
Priemerná čítanosť článkov: 4110x

Autor blogu