(text je zaopatrený poznámkami pod čiarou)
Plánované samovraždy
Predpoklady pre úspešné vykonanie samovraždy.
Na úspešnú realizáciu samovraždy sú potrebné tri veci:
- samovrah,
- jeho pevné rozhodnutie
- vhodná pomôcka/pomôcky.
Z týchto troch komponent, nech to znie akokoľvek neuveriteľne, sa dá najľahšie zohnať potrebná pomôcka. Popchnúť potenciálneho adepta samovraždy k pevnému rozhodnutiu sa dá napríklad istou formou šikany, či psychického vydierania. Kľúčový komponent pre vykonanie samovraždy je však samotný samovrah – bez neho to nejde! Samovraha ťažko získate presviedčaním, naliehaním, argumentovaním, či príkazmi. Samovrah sa proste musí vyskytnúť. Musí sa rozhodnúť sám od seba.
Samovraha vám nikto nedodá, ani keby ste zaplatili hocikoľko peňazí[1]. Samovrahom sa môže stať len ten-ktorý konkrétny človek, ktorý sa tak slobodne rozhodne.
Dôvody samovraždy
Ide o takú komplikovanú multifaktoriálnu záležitosť, že ak by sme sa jej chceli zodpovedne venovať, vyžadovalo by si to napísať samostatnú vedeckú prácu s odhadovaným rozsahom niekoľkých stoviek strán. Dôvodov, kvôli ktorým sa človek rozhodne spáchať samovraždu môže byť milión. Aby sme však túto tému celkom neobišli, spomeňme aspoň zopár príčin, ktoré sa vyskytujú najčastejšie.
Príčiny samovraždy:
- vyhodili ma z práce
(týka sa aj workoholických IT-čkarov, ktorých pred polnocou len na pár okamihov vyhodí z kancelárie upratovačka, aby mohla dať do poriadku ten svinčík, ktorý tam od rána vytvorili)
- manžel/ka mi je neverná
(no to už je čo za novina???)
- dostal/a som päťku
(hm… ide o to, či ste školák alebo krasokorčuliar)
- nie som pekný/á
(aj ty?)
- nikto ma nemá rád
(kúp si psa!)
- som taký sáááám!
(prejdi sa lužným lesom v povodí Dunaja po dlhotrvajúcich lejakoch, určite budeš mať bohatú spoločnosť)
- sekíruje ma manželka
(rozveď sa alebo sa s dôverou obráť na p. Zsuzsovú)
- mám duševné problémy
(obráť sa na ministra financií, je skúsený, poradí ti)
- trpím smútkom a depresiou z toho, že za ten svet nemôžem ráno pred odchodom do práce nájsť druhú ponožku
(vyzuj si aj tú prvú!)
- mám problém s návykovými látkami
(obráť sa na Sulíka, ten ti ich legalizuje)
- a 2 586 ďalších dôvodov…
V roku 2018 spáchalo na Slovensku samovraždu 533 ľudí, čo je takmer 1,5 prípadu na deň[2]. Z tohto počtu bolo 425 mužov a 108 žien. V porovnaní so svetom, kde je pomer dokonaných samovrážd medzi mužmi a ženami približne tri ku jednej, na Slovensku dokoná život 4-krát viac mužov než žien[3].
Zo spôsobov realizovania samovraždy si Slováci najčastejšie vyberajú obesenie – 60,4 percent, potom skok z výšky – 13,1 percenta a zastrelenie – 10,2 percenta. Len 5 percent siahne po otrave liekmi. Ak viac našich spoluobčanov siahne po zbrani ako po liekoch, logicky z toho vyplýva, že zbrane sú u nás dostupnejšie ako medikamenty[4]. Je to čudné, pretože v Ústave Slovenskej republiky sa nachádza paragraf 40, ktorý hovorí: „…občania majú právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť…“ ale nikde nenájdete paragraf: „…občania majú právo na bezplatné poskytnutie zbrane…“
[1] Azda len dve firmy: Al-Kajda a ISIS. by to dokázali, tie sa na také veci špecializujú…
[2] Názorne to dokazuje neprofesionálnu prácu našich súkromných televízií a bulvárnych denníkov, ktoré napriek úpornej snahe, nedokážu spravodajsky pokryť ani zlomok z tohto obrovského počtu a musia zvyšný čas spravodajskej relácie dopĺňať správami o dopravných haváriách, požiaroch, výbuchoch plynu a DOKONCA niekedy aj drobnou spravodajskou informáciou z diania v parlamente alebo vo vláde.
[3] Vstúpiť do svedomia by si mali najmä slovenské ženy ako iniciátorky a motivátorky chlapských samovrážd – viď ďalšie strany
[4] Je to na zamyslenie pre zdravotné poisťovne, ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo vnútra. (to všetko len za predpokladu, že sa tam má kto zamyslieť)
Pravda. Lieky si vyberaju skor zeny, muzi si... ...
Výsledok je nepekný vzhľadom na výplach... ...
a? v článku mi chýba novšia štatistika. Čo tam... ...
Celá debata | RSS tejto debaty