Založ si blog

Príručka samovraha – 9. časť

(V texte sú používané poznámky pod čiarou)

List na rozlúčku

Podľa vedeckej štúdie, ktorá bola na tému „posledných slov“ v minulosti vykonaná, dáva väčšina ľudí pred úmrtím svojim najbližším životné rady týkajúce sa rodiny, vzťahov, ale aj kariérneho úspechu, či financií.

Posledné slová môžete vyrieknuť osobne alebo napísať rozlúčkový list. Pri osobnom posolstve však hrozí, že poslucháč odhalí vaše úmysly a bude vám vo výkone samovraždy aktívne brániť napríklad tým, že vám na tajné miesto schová váš vodičský a technický preukaz v prípade, že ste sa rozhodli autom napáliť do železobetónového múru.

Pre samovraha výhodnejší a aj používanejší je rozlúčkový list.

Môžete do neho napísať jednu suchú vetu alebo celý „román“. Podľa istého prieskumu vykonaného medzi svetovými spisovateľmi priemerný čas potrebný na napísanie románu je dva roky. „Romány“ teda nepíšte! Dva roky je príliš dlhý čas tvorbu rozlúčkového listu, mohlo by sa vám stať, že by ste si to so samovraždou medzitým rozmysleli. Zvlášť, ak by sa vám náhodou podarilo napísať bestseller a nekresťansky na ňom zbohatnúť[1]. Rozumnejšie je napísať strohý rozlúčkový list. Ideálny je jednovetný. Napríklad:

„Už som to nemohol vydržať![2]

Alebo

„Neviem ako ďalej.“[3]

„Prepáčte mi, mal som vás rád![4]

alebo

„Môj popol rozprášte z Gerlachovského štítu!“[5]

alebo

„Všetkých som vás miloval.“[6]

alebo

„Všetky svoje úspory som zakopal pod tretí gaštan v parku.“[7]

 

Geniálny rozlúčkový odkaz zanechal samovrah v jednom opustenom londýnskom dome. Geniálny v tom, že už vopred zamietol akékoľvek následné diskusie pozostalých o príčinách svojho činu. Odkaz onoho Londýnčana znel:

„Prečo samovražda? A prečo nie?“

 

Na druhej strane sa treba zamyslieť aj nad slovami, ktoré napísal známy švédsky lekár a spisovateľ, pacifista a ochranca zvierat Axel Munthe:

„Nijaký človek by nezniesol svoj život, keby vedel presne, kedy umrie[8].“

Dobre teda zvážte, čo napíšete do rozlúčkového listu.

[1] To sa vám v slovenských podmienkach rozhodne stať nemôže!

[2] Takýto list nie je príliš vhodný, ak ste si za miesto samovraždy vybrali kabínku verejného WC

[3] Takýto rozlúčkový list nie je vhodné umiestniť vedľa nedolúštenej krížovky či vedľa rozohranej partie šachu. Navyše, každá GPS navigácia by vám poradila, ako ďalej.

[4] Tento list nie je vhodný v prípade, ak ste sa rozhodli upáliť, ale vašou nešikovnosťou zhorí nielen celý váš rodinný dom, ale vyhorí aj polovica obce. List síce vyznie úprimne, ale naserie!

[5] Takýto text nie je vhodný, ak ste chúlostivý na prievan.

[6] Takýto list je vhodný len vtedy, ak po vašej smrti nevysvitne, že ste boli bisexuál.

[7] Takýto list nie je vhodný, ak sa predpokladá, že ako prvý si ho prečíta náhodný nálezca tela, potom dvojčlenná hliadka Policajného zboru privolaná na miesto nálezu, potom privolaný obhliadajúci lekár a následne pracovníci pohrebnej služby (ak polícia spolupracuje s bulvárnymi novinármi/ ak im dáva tipy – a môžete zobrať jed na to, že spolupracuje – tak váš list si  pred drahými pozostalými, ktorým je v prvom rade určený, prečíta ešte asi stovka bulvárnych redaktorov. Asi si viete predstaviť, ako bude vyzerať tráva pod tretím gaštanom v parku, keď tam prídu pozostalí hľadať… hlboká orba na družstevných lánoch je šuvix!

[8] Axel Munthe umrel na ostrove Capri na tuberkulózu vo veku 91 rokov.

 

Progresívne Slovensko sa posilnilo o kresťanské krídlo

20.02.2024

Predvčerom (18.2. 2024) britské noviny The Times a The Telepraph uverejnili článok s nadpisom Mlieko transrodovej ženy je rovnako dobré ako materské mlieko matky, uviedol trust NHS. (NHS je Národná zdravotná služba, ktorá zastrešuje systémy zdravotnej starostlivosti financované z verejných zdrojov Spojeného kráľovstva.) [...]

Príďte v utorok podporiť Assangea!

19.02.2024

Zajtra a pozajtra bude londýnsky súd rozhodovať o osude novinára Juliana Assangea. Assangeovi hrozí v USA v horšom prípade smrť, v „lepšom“ prípade doživotné väzenie za zverejnenie tisícok tajných vojenských a diplomatických dokumentov svedčiacich o amerických vojnových zločinoch. K zverejneniu došlo v roku 2010. Hneď po zverejnení vláda Spojených štátov [...]

Ačohentizmus a dvojakometrizmus

07.02.2024

Tak sa nám tu rozmohol taký nešvár… ačohentizmus. Ačohentizmus je charakterizovaný ako spôsob diskutéra nezvládajúceho argumentovať, odkloniť pozornosť na niečo iné. Hovorí sa, že je to nástroj lenivého diskutéra. Možno by však bolo lepšie povedať, že ide o nástroj nedostatočne argumentačne fundovaného diskutéra. Klasickým a teraz aktuálnym príkladom je, [...]

SR Vrátna lyžovačka jarné prázdniny crtur ZAX

Slovensko zažíva extrémne dlhú sériu veľmi teplých dní. SHMÚ varuje pred vetrom

21.02.2024 19:12, aktualizované: 20:28

Podľa meteorológov je vysoko pravdepodobné, že vo štvrtok padne nový rekord.

Leopard 2A4

Slovensko pomoc Ukrajine stoplo, Česko nie. Nemci ako poďakovanie ponúkli 15 Leopardov

21.02.2024 18:53

Česko už v minulosti od Nemecka dostalo 15 týchto tankov.

Netanjahu

Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

21.02.2024 17:56

Organizácia Spojených národov udelila v roku 2012 Palestíne štatút pozorovateľského štátu.

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

V Bratislave spomínali na Kuciaka tisíce ľudí. Rodičia žiadajú od Fica meno vraha

21.02.2024 17:50, aktualizované: 19:33

V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 577
Celková čítanosť: 2064441x
Priemerná čítanosť článkov: 3578x

Autor blogu

Kategórie