Založ si blog

Príručka samovraha – 9. časť

(V texte sú používané poznámky pod čiarou)

List na rozlúčku

Podľa vedeckej štúdie, ktorá bola na tému „posledných slov“ v minulosti vykonaná, dáva väčšina ľudí pred úmrtím svojim najbližším životné rady týkajúce sa rodiny, vzťahov, ale aj kariérneho úspechu, či financií.

Posledné slová môžete vyrieknuť osobne alebo napísať rozlúčkový list. Pri osobnom posolstve však hrozí, že poslucháč odhalí vaše úmysly a bude vám vo výkone samovraždy aktívne brániť napríklad tým, že vám na tajné miesto schová váš vodičský a technický preukaz v prípade, že ste sa rozhodli autom napáliť do železobetónového múru.

Pre samovraha výhodnejší a aj používanejší je rozlúčkový list.

Môžete do neho napísať jednu suchú vetu alebo celý „román“. Podľa istého prieskumu vykonaného medzi svetovými spisovateľmi priemerný čas potrebný na napísanie románu je dva roky. „Romány“ teda nepíšte! Dva roky je príliš dlhý čas tvorbu rozlúčkového listu, mohlo by sa vám stať, že by ste si to so samovraždou medzitým rozmysleli. Zvlášť, ak by sa vám náhodou podarilo napísať bestseller a nekresťansky na ňom zbohatnúť[1]. Rozumnejšie je napísať strohý rozlúčkový list. Ideálny je jednovetný. Napríklad:

„Už som to nemohol vydržať![2]

Alebo

„Neviem ako ďalej.“[3]

„Prepáčte mi, mal som vás rád![4]

alebo

„Môj popol rozprášte z Gerlachovského štítu!“[5]

alebo

„Všetkých som vás miloval.“[6]

alebo

„Všetky svoje úspory som zakopal pod tretí gaštan v parku.“[7]

 

Geniálny rozlúčkový odkaz zanechal samovrah v jednom opustenom londýnskom dome. Geniálny v tom, že už vopred zamietol akékoľvek následné diskusie pozostalých o príčinách svojho činu. Odkaz onoho Londýnčana znel:

„Prečo samovražda? A prečo nie?“

 

Na druhej strane sa treba zamyslieť aj nad slovami, ktoré napísal známy švédsky lekár a spisovateľ, pacifista a ochranca zvierat Axel Munthe:

„Nijaký človek by nezniesol svoj život, keby vedel presne, kedy umrie[8].“

Dobre teda zvážte, čo napíšete do rozlúčkového listu.

[1] To sa vám v slovenských podmienkach rozhodne stať nemôže!

[2] Takýto list nie je príliš vhodný, ak ste si za miesto samovraždy vybrali kabínku verejného WC

[3] Takýto rozlúčkový list nie je vhodné umiestniť vedľa nedolúštenej krížovky či vedľa rozohranej partie šachu. Navyše, každá GPS navigácia by vám poradila, ako ďalej.

[4] Tento list nie je vhodný v prípade, ak ste sa rozhodli upáliť, ale vašou nešikovnosťou zhorí nielen celý váš rodinný dom, ale vyhorí aj polovica obce. List síce vyznie úprimne, ale naserie!

[5] Takýto text nie je vhodný, ak ste chúlostivý na prievan.

[6] Takýto list je vhodný len vtedy, ak po vašej smrti nevysvitne, že ste boli bisexuál.

[7] Takýto list nie je vhodný, ak sa predpokladá, že ako prvý si ho prečíta náhodný nálezca tela, potom dvojčlenná hliadka Policajného zboru privolaná na miesto nálezu, potom privolaný obhliadajúci lekár a následne pracovníci pohrebnej služby (ak polícia spolupracuje s bulvárnymi novinármi/ ak im dáva tipy – a môžete zobrať jed na to, že spolupracuje – tak váš list si  pred drahými pozostalými, ktorým je v prvom rade určený, prečíta ešte asi stovka bulvárnych redaktorov. Asi si viete predstaviť, ako bude vyzerať tráva pod tretím gaštanom v parku, keď tam prídu pozostalí hľadať… hlboká orba na družstevných lánoch je šuvix!

[8] Axel Munthe umrel na ostrove Capri na tuberkulózu vo veku 91 rokov.

 

Jeden smutný deň slovenského dôchodcu

23.03.2023

Deň som spolu s manželkou začal, ako inak v tomto veku, návštevou lekára. Sídli v nemocnici v centre mesta. Budova je ošarpaná, pripomína zábery niekde z Donbasu ostreľovaného ukrajinskými vládnymi vojskami. Fasáda Univerzitnej nemocnice(!) je zaopatrená tabuľkami: „Pozor padá omietka!“ Nabáda to k domnienke, že výučbová nemocnica nemá dostatok pacientov na [...]

Príručka samovraha – 65. časť

22.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie Thompson, Hunter Stockton (67) – americký novinár a spisovateľ, významná postava kontrakultúry 60. rokov, napísal Rumový denník (1998). Bol legendárnym predstaviteľom „gonzo žurnalistiky“, vyznačujúcej sa extrémne subjektívnym pohľadom na reportované udalosti. Žil rýchle [...]

Príručka samovraha – 64. časť

21.03.2023

Prehľad známych osobností, ktoré ukončili svoj život samovraždou Zastrelenie (v texte sú použité poznámky pod čiarou nachádzajúce sa na konci článku) Roque, Jacqueline (60) – inšpiračná múza a druhá manželka významného španielskeho maliara a sochára Pabla Picassa. Počas ich 11 rokov trvajúceho manželstva Picasso vytvoril viac ako 400 Jacquelininych [...]

auta, pr

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

25.03.2023 11:24

Po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

rusko vojaci mobilizácia

Kremeľ nariadil obliecť do uniforiem ďalších 400-tisíc Rusov. Je to reálne?

25.03.2023 11:18

Rusko spúšťa masívnu náborovú kampaň na doplnenie vyčerpaných inváznych síl na Ukrajine, kde podľa západných údajov prišlo o viac ako 200-tisíc vojakov.

zmena času

V noci zo soboty na nedeľu začne platiť stredoeurópsky letný čas

25.03.2023 10:33

O 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 478
Celková čítanosť: 1759174x
Priemerná čítanosť článkov: 3680x

Autor blogu

Kategórie