Prehľad známych osobností,
ktoré ukončili svoj život samovraždou
Obesenie
Svoboda, Adam (41) – český hokejový brankár. Mimo vlasti pôsobil na klubovej úrovni v Rusku, Nemecku, Švédsku a Kazachstane. V reprezentácii zohral 32 zápasov. Stal sa majstrom sveta vo Viedni a strieborným medailistom z Rigy.
12. januára 2019 Svoboda v protismere so svojim volvom narazil do felície. Slávny gólman nadýchal 1,8 promile a aj s vodičom druhého auta skončil v nemocnici.
Vedenie klubu HC Dynamo Pardubice po tejto udalosti s okamžitou platnosťou odvolalo Svobodu z funkcie trénera brankárov A tímu. Skončil aj ako manažér českej hokejovej reprezentácie do 18 rokov.
S kariérnymi následkami dopravnej nehody sa nedokázal vyrovnať. Dňa 7. mája 2019 spáchal samovraždu obesením vo svojom byte. Správa o samovražde bola prekvapujúca, pretože Svoboda bol vždy známy ako optimistický a veselý človek, ktorý okolo seba šíril dobrú náladu.
Šalgovič, Viliam (70) – slovenský a česko-slovenský politik, člen Komunistickej strany Slovenska, jeden z hlavných predstaviteľov konzervatívneho prúdu v KSČ, člen kolaborantského prosovietskeho krídla v strane v čase invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska. Navyše bol aj agentom KGB (tajná služba bývalého Sovietskeho zväzu) a podieľal sa na príprave spomínanej invázie v roku 1968.
Na prvomájových oslavách v Bratislave v roku 1987 sa stala na tú dobu nevídaná vec. Na tribúnu s najvyššími predstaviteľmi Komunistickej strany Slovenska začali lietať a dopadať pokazené vajcia. V prvom rade medzi predsedom vlády Slovenskej socialistickej republiky Petrom Colotkom a predsedníčkou Slovenského zväzu žien Elenou Litvajovou stál Viliam Šalgovič. Jedno vajce ho trafilo priamo do tváre a rozplesklo sa mu na saku. Šalgovič vzápätí odišiel do reštaurácie Veľké srdce, nachádzajúcej sa za tribúnou, kde mu sako očistili. „Atentátnika“ – vysokoškolského študenta Vladimíra Červeňa polícia okamžite zaistila. Šalgovič sa počas vyšetrovania o skutku vyjadril:
„Spočiatku som si myslel, že ide len o mladícku nerozvážnosť, ale nie – páchateľ často prerušuje štúdium a je pod vplyvom západného rozhlasu a filmov o terorizme.“
Po novembrových udalostiach v roku 1989 odišiel Šalgovič zo všetkých politických funkcií a stiahol sa do ústrania. Z obáv pred dôsledkami svojich činov (preukázateľná vlastizrada) sa 6. februára 1990 obesil v pivnici svojho domu na Mudroňovej ulici v Bratislave.
Williams, Robin McLaurin (63) – americký herec, komik a spevák. Svetovú popularitu mu priniesol film Dobré ráno, Vietnam. Trikrát ho nominovali na Oscara, toto ocenenie získal v roku 1997 sa vedľajšiu rolu vo filme Dobrý Will Hunting. Získal tiež dvakrát Cenu Emmy, štyrikrát Zlatý glóbus a päťkrát Cenu Grammy.
Bol veľkým fanúšikom počítačových hier, svoju dcéru Zeldu pomenoval podľa postavy z hernej série The Legend of Zelda.
Jeho osobný život bol komplikovaný. Trikrát sa oženil. Takmer štyridsať rokov bojoval so závislosťou od drog a alkoholu a trpel depresiami. Od roku 1982 podstúpil najmenej desať odvykacích pobytov. Všetko bolo márne. K alkoholu sa vždy vrátil.
K tragédii sa začalo schyľovať v roku 2014. Priatelia a spolupracovníci si všimli, že Williams prestáva byť sám sebou. Začal zabúdať, jeho výkony prestali byť vtipné a pri nakrúcaní si nebol schopný zapamätať vetu. Na kolegov bol nepríjemný. Menil nálady. Chudol. K jeho depresii prispela tiež povinnosť platiť obrovské alimenty.
Williams to všetko ťažko niesol. Navyše vyšetrenie u lekára potvrdilo nepríjemnú diagnózu – Parkinsonovu chorobu v prvom štádiu. Doktor predpovedal, že Williamsa čaká ešte desať „dobrých rokov“, ale Williamsa to zdrvilo.
Dňa 11. augusta 2014 v Paradise Cay v Kalifornii okolo siedmej večer miestneho času ho našli v jeho dome mŕtveho. Príčinou smrti bolo udusenie v dôsledku obesenia. Podľa pitvy v deň smrti nebol pod vplyvom alkoholu ani drog. V krvi mu našli len antidepresíva, kofeín a levodopu – liek na liečbu Parkinsonovej choroby.
V noci pred smrťou herec vložil niekoľko náramkových hodiniek do ponožky a odovzdal ich osobe, ktorej meno nebolo zverejnené. Obával sa o ne a chcel, aby boli v bezpečí. Potom zavolal manželke a povedal je, že jej v kníhkupectve kúpi časopisy. Po návrate domov jej ich dal a podľa manželkiných slov vyzeral byť v poriadku. Viackrát vošiel a vyšiel zo spálne, kde sa prehrabával v skrini. Neskôr odišiel so svojim iPadom a hercova manželka si myslela, že si chce na mobile niečo prečítať. Považovala to za dobré znamenie, pretože Robin nič nečítal a ani nepozeral televíziu už celých šesť mesiacov. Zo spálne odišiel okolo 22,30 hod. a to bolo naposledy, čo ho videla. Na druhý deň, teda o dvanásť hodín neskôr, verila, že manžel ešte spí a odišla z domu. Asi o 11,45 hod. sa hercov asistent znepokojil. Najprv vložil pod dvere spálne lístok, potom vylomil zámku. Komika našiel obeseného na ráme vstavanej skrine oblečeného v dlhom čiernom tričku a čiernych džínsoch. Na hercovom zápästí si všimol rezné rany, ale na ruke chýbal prsteň aj hodinky. Telo objavil v spálni patriacej jeho nevlastnému synovi, ktorý bol práve na návšteve u svojho otca. Williams zvykol nocovať v samostatnej spálni, pretože jeho spánok bol kvôli Parkinsonovej chorobe nepokojný, úzkostný a často hovoril zo sna. Vyšetrovatelia neďaleko hercovho tela na stoličke našli jeho osobné predmety vrátane iPadu a dvoch druhov antidepresív: mirtazapene a seroquel. Našli aj gravírovaný vreckový nôž so zaschnutými stopami čohosi červeného, čo sa neskôr potvrdilo ako Robinova krv. Nôž pochádzal z Williamsovej zbierky nožov. Vedľa stoličky stál pár čiernych tenisiek a v pravej z nich našli zastrčený pár čiernych ponožiek. Vo vrecku džínsov mal peňaženku.
V čase, keď dorazila polícia, herec bol už zjavne mŕtvy. Záchranári nevykonávali už žiadne pokusy o jeho oživenie a za čas smrti vyhlásili 12,02 hod.
Napriek dlhej a dobre zdokumentovanej histórii hercovej depresie, manželka aj asistent zhodne tvrdili, že Robin nikdy nehovoril o samovražde a ani hercovo konanie nič také nenaznačovalo. Svoj dávkovač liekov si aj deň predtým naplnil ako zvyčajne, ale lieky zostali nedotknuté. Na hercovom mobile ostali otvorené webové prehľadávače na stránkach s informáciami o liekoch…
Celá debata | RSS tejto debaty