Z Amritsaru do Péšávaru – 4. časť

Zo Zlatého chrámu sa presúvame k Jallianwala Bagh (Pomník mučeníkov). Ide o pamätník národného významu nachádzajúci sa v historickej záhrade zachovanej na pamiatku tých, ktorí boli zabití pri masakre v Jallianwala Bagh.

Strom v záhrade Jallianwala Bagh

Masaker sa udial 13. apríla 1919, teda v časoch, keď Indiu ovládali Briti. Na ten deň pripadol jeden z najväčších indických sviatkov Baisakhi a plukovník britskej Indickej armády Reginald Dyer dal vzhľadom na spoločenskú a politickú situáciu za pomoci bubnov a mestských hlásnikov na devätnástich miestach v meste a v jeho okolí vyhlásiť stanné právo. V rámci neho zakázal opustiť mesto bez povolenia, zakázal zhromaždenia viac ako štyroch ľudí a zároveň oznámil, že každého človeka, ktorý sa bude pohybovať po uliciach po dvadsiatej hodine zastrelia.

Tento oznam hlásnici rozširovali v čase veľkého hluku a tepla, navyše minuli kľúčové miesta, takže informácia sa po meste veľmi nerozšírila. Plukovníka Dyera následne o 12,40 hod. informovali, že v Jallianwala Bagh sa bude konať politické zhromaždenie. V čase, keď tam dorazili Dyerove vojská, v záhrade sa nachádzalo okolo 20 000 ľudí, išlo o zmes rečníkov, mužov, žien a detí vrátane hinduistov, sikhov, moslimov aj kresťanov. Mnohí z nich prišli z vidieka a o vyhlásenom stannom práve nič nevedeli.  Dyer nariadil svojim jednotkám, aby začali strieľať do davu. Vypálených bolo približne 1 650 nábojov, ktoré zabili či zranili množstvo ľudí.

Jallianwala Bagh je verejne prístupná záhrada s rozlohou asi 28 000 metrov štvorcových, ohraničená múrom s piatimi úzkymi vchodmi, čiže nešťastníci nemali veľmi kam pred streľbou ujsť. Kanonáda trvala asi desať minút a smerovala k nezahradeným východom, ktorými sa civilisti pokúšali uniknúť. Množstvo ľudí v hrôze naskákalo do studne nachádzajúcej sa v záhrade. Podľa britských údajov bolo zabitých 379 ľudí a okolo 1200 zranených. Indické zdroje uvádzajú vyše tisíc zabitých. Brutalita britskej armády ohromila celú Indiu a spôsobila v indickej verejnosti stratu viery voči zámerom Spojeného kráľovstva. Nasledovalo liknavé a nedostatočné vyšetrovanie incidentu. Indov naštvalo aj ocenenie, ktoré za svoj čin dostal plukovník Dyer od britskej Snemovne lordov. Sám Reginald Dyer, ktorý velil zásahu, neskôr vyhlásil, že streľba „nemala za účel rozohnať ľudí, ale potrestať Indov za neposlušnosť.“
Celá udalosť zosilnila hnev más. Presvedčila aj Mahátma Gándhího o potrebe bojovať za nezávislosť a viedla k vzniku Indického hnutia za nezávislosť.

pamätník Jallianwala Bagh

pamätník Jallianwala Bagh

Múr budovy v Jallianwala Bagh , v ktorom zostali dodnes zachované otvory po streľbe

Jediná úzka ulička, ktorou mohli ľudia utekať pred streľbou

pamätník Jallianwala Bagh

V parku Jallianwala Bagh

Za amritsarský masaker sa otvorene neospravedlnil bývalý britský premiér David Cameron počas svojej návštevy Indie v roku 2013. Britská kráľovná Alžbeta II. položila v roku 1997 na mieste tragédie veniec, ale jej manžel, princ Philip vyvolal pohoršenie, keď vyhlásil, že indické odhady počtu obetí sú „veľmi prehnané“.

Až na sté výročie masakry, 13. apríla 2019, britský vysoký komisár pre Indiu Dominic Asquith položil veniec k pamätníku amritsarského masakru a označil tieto udalosti za „hanebné“. Zopakoval tak slová, ktoré pred niekoľkými dňami vyslovila premiérka Theresa Mayová v britskom parlamente:

„Hlboko ľutujeme, čo sa stalo, ako aj spôsobené utrpenie.“

Išlo o jeden z najhorších zločinov koloniálnej vlády Británie, za ktorý sa Londýn dovtedy ešte plne neospravedlnil.

Dnes sa v areáli s rozlohou 7 akrov (28 000 m2) nachádza múzeum, galéria a niekoľko pamätných objektov. Spravuje ho Jallianwala Bagh National Memorial Trust. Areál bol zrekonštruovaný v rokoch 2019 až 2021.

 

Päť minút chôdze od smutne presláveného Jallianwala Bagh stojí na kruhovom objazde, mieste stretávania sa hlavných amritsarských ulíc, jazdecká socha maharadžu Ramdžít Singha, prezývaného aj Lev z Pandžábu. Bol to sikhský bojovník, zakladateľ a prvý vládca Sikhskej ríše.

Pamätník maharadžu Ramdžít Singha

Pamätník maharadžu Ramdžít Singha

Pred odchodom na indicko-pakistanskú hranicu si ešte dávame vo vychytenej reštike obed. Poriadna porcia jedla s názvom Deluxe Thali s plackami a zeleninovou oblohou stála 290 rupií (cca 3,25 eura)! Ak by sa vám čakanie na jedlo zdalo pridlhé, prinesú vám zábavku na skrátenie dlhej chvíle – jednoduché drevené hlavolamy, ktoré treba zložiť to požadovaného tvaru. Vyriešenie hlavolamu netrvá dlho, ale platí to aj pre čakanie na jedlo.

 

Hlavolam v reštike

Hlavolam v reštike

Hlavolam v reštike

Na ulici predávaná sladká pochúťka v alobalovom tanieriku.

Budhistický chrám so svastikou v Amritsare

Svastika v Amritsare

Svastika v Amritsare

Amritsar

Amritsar

Amritsar

Amritsar

Amritsar

Amritsar

Amritsar

Elektroinštalácia v Amritsare

Amritsar

jedna z amritsarských uličiek

Zdroj fotografií: autor textu

(všetky fotografie sa po kliknutí na ne zväčšia)

Dobrý výkon JUDr. Fico, Ing. Takáč a MVDr. Chudý!

21.05.2025

Stalo sa už „dobrým“ zvykom, že naši novinári tzv. hlavného prúdu, čiže mainstreamoví dennodenne prinášajú negatívne správy o činoch vlády premiéra Roberta Fica. Netvrdím, že Fico robí všetko dobre. Žiadna vláda nerobí všetko dobre. Každá vláda sa dá kritizovať, ale títo, tzv. žurnalisti, dennodenne programovo kydajú na vládu aj kvôli hocijakým [...]

DNES!

13.05.2025

Krátka správa o včerajšej prechádzke po meste

26.04.2025

Včera som sa trochu prechádzal po našom hlavnom meste. Upútali ma dve veci, dva pamätníky. Prvým bola pamätná tabuľa Svetozára Miletiča na rovnomennej ulici. Čo je na nej napísané, sa mi podarilo prečítať až po cca piatich minútach intenzívneho lúštenia vyblednutého písma. Pritom Miletič je významnou osobnosťou (aj) našich dejín. Tento vojvodinský Srb bol žiakom [...]

Elon Musk / Donald Trump /

Miliardár Elon Musk oznámil vznik novej strany v USA, ponesie názov Amerika

05.07.2025 22:32

Opätovne kritizoval zadlžovanie krajiny aj doterajší systém dvoch strán.

SR Bratislava Devín oslavy CM25 BAX

Pellegrini: Štátne sviatky si netreba privlastňovať, patria všetkým občanom

05.07.2025 21:50, aktualizované: 22:20

Štátne sviatky by nás nemali rozdeľovať a nemali by byť zneužívané na akýkoľvek politický alebo iný súboj, povedal Pellegrini.

oslavy sviatku sv. Cyrila a Metoda

Cyrilometodské oslavy na Devíne: Najpopulárnejšou atrakciou bol pečený býk, darčeky nestačili pre všetkých

05.07.2025 20:46

Celodenné oslavy 1162. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Slovenska boli pre mnohých skúškou vytrvalosti.

Cessna / Courier Freighter / Plane /

V Rakúsku sa zrútilo malé lietadlo, zahynuli štyria Nemci

05.07.2025 19:32

Príčina havárie dosiaľ nie je známa.

Pavol Fabian

o cestovaní, o horách, o knižkách, o hocičom...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 681
Celková čítanosť: 2499925x
Priemerná čítanosť článkov: 3671x

Autor blogu

Kategórie

Archív